Bratislava 11. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)
V strane Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) prebiehal mocenský boj minimálne medzi dvomi krídlami. Informáciu o tom priniesol portál Aktuality.sk, ktorý získal rozlúčkový mail Milana Uhríka
Bývalý podpredseda ĽSNS v ňom vysvetlil dôvody svojho odchodu zo strany. Hoci sa ĽSNS snažila navonok pôsobiť jednotne, z Uhríkovho mailu vyplýva, že konflikty vnútri strany trvali už mesiace.
Podľa Uhríka neboli jedinou príčinou jeho odchodu zo strany iba jej nové stanovy. Za ďalšie dôvody označil paranoju predsedu ĽSNS Mariana K. či kšeftovanie so straníckymi peniazmi. S Marianom K. bola podľa neho ťažká komunikácia.
„Táto komunikácia sa ešte viac zhoršila po tom, čo od predsedu ušla manželka do Egypta a po tom, čo bol odsúdený za šeky na 1 488 eur. Chápeme, že sú to obrovské osobné tlaky, ale namiesto toho, aby predseda hľadal v nás oporu, podľahol paranoji a pomaly v každom začal hľadať nepriateľa,“ napísal Uhrík.
.
Europoslancovi sa malo tiež nepáčilo, že Marian Kotleba podporuje manželov Mikovčákovcov, ktorých preslávil inzerát na erotickej zoznamke. Z Daniely Mikovčákovej urobil predseda ĽSNS poslaneckú asistentku svojho brata Mareka s platom tisíc eur mesačne a manželov navštívil aj u nich doma. Uhrík označil vzťah Mariana K. s manželmi Mikovčákovcami za jednu z príčin svojho odchodu. Podľa hovorcu ĽSNS Martina Beluského sú Uhríkove tvrdenia „kombináciou lží a poloprávd“.
Informácie, ktoré kolujú po strane, tiež dokazujú, že strana už dlhšie nie je jednotná. Už veľmi dlho sa hovorí o tom, že šeky, za ktoré je už Kotleba, zatiaľ neprávoplatne odsúdený, nebol jeho nápad, ale nápad vtedajšieho marketingového guru strany Milana Uhríka, ktorý sa takto snažil osloviť tvrdé jadro strany, ktoré začínalo byť nespokojné a reptalo nad jej scurkovatelosťou.
Samozrejme to, že za to “zlízol smotanu” Kotleba a teraz je možné, že bude odsúdený na 4-ročný nepodmienečný trest, nezlepšilo vzťahy v strane. Kotleba drží basu, ale možno čakal, že sa Uhrík k tejto iniciatíve prihlási.
Tiež už vyššie spomínaná rodina Mikovčákovcov, ktorú preslávili ale aj ľudsky zruinovali ich nahé fotky na erotickej zoznámke si prešla svojim peklom. Ich fotky sa objavili v médiách vo volebný deň, teda dosť neskoro na to, aby spôsobili fatálne straty strane, ale dosť skoro na to, aby ju pošpinili.
Podľa toho, ako sa k celej veci vyjadril Bránik, ktorý tieto fotky zverejnil, mal ich mať od člena strany Suju. Suja sa dostal do parlamentu práve ako náhradník za Mikovčíkovú, ktorú mediálny tlak donútil odstúpiť a vzdať sa mandátu. Ak by k vzdaniu sa mandátu Mikovčíkovou nedošlo, Suja by teraz v parlamente nebol. A dnes odchádza s Uhríkom, čo napovedá, že bol členom jeho krídla už počas volieb.
Tiež pasca na Kotlebu a jeho asistentku, cez ktorú sa na chvíľu podarilo urobiť z nej jeho milenku, vraj pochádza z tejto dielne.
Kotleba, ktorý sa sám tieto informácie dozvedá len postupne, ako vychádzajú na povrch, sa voči tomuto krídlu začal správať opatrne a s nedôverou, čo potvrdzujú aj Uhríkové slová o tom, že bol stále viac paranoidný.
Spolu s tým, ako sa zreálnieva jeho odsúdenie a možno aj nástup na nepodmienečný výkon trestu odňatia slobody, rozhodol sa pravdepodobne Kotleba riešiť niektoré veci v strane tak, aby zostala pod jeho kontrolou aj do budúcna.
Kotleba sám možno aj víta odchod tohto krídla, ktoré v mocenskom zápase o pozície a stranícke peniaze zdá sa neváhalo viackrát poškodiť stranu alebo Kotlebov imidž.
Teraz čaká tieto dve zoskupenia, ktoré vychádzajú z toho istého základu, neľahká situácia a vzájomný súboj na život a na smrť a podľa momentálnych sympatií k obom zoskupeniam to môže aj na starogrécky spôsob, keď obaja bojovníci kľaknú k zemi mŕtvi, aj skončiť. Ľahko sa v tejto situácii môže stať, že do parlamentu sa neodstane ani jedna frakcia.
Národnú scénu sa chystajú viesť viaceré nové osobnosti a pre starých fašistickými nálepkami olepených matadorov, skrvavených vzájomnými bojmi, to môže byť nebezpečná konkurencia. Národná scéna sa dnes preformatúváva. Na jej scéne sa objavujú nové osobnosti ako Taraba, Čarnogurský mladší či komentátor Baránek a ich ako fašistov označiť nijako nemožno a nesú teda zo sebou aj normálny koaličný potenciál a teda schopnosť neskôr veci reálne meniť, čo Kotlebovci či už vo vydaní Kotlebu alebo Uhríka nevedia.