Bratislava 14. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Aktualizované 14. novembra 18:45
Lekárske odborové združenie (LOZ) aj vo štvrtok rokuje s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD). Riešiť majú ďalší bod memoranda, týkajúci sa dodržiavania Zákonníka práce a personálnych predpisov v nemocniciach. Pred stretnutím s ministrom na pôde rezortu to uviedol šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský
“Druhý bod memoranda je dodržiavanie Zákonníka práce, personálnych predpisov v nemocniciach a zabezpečenie dostatku sestier v slovenských nemocniciach, pretože to je veľmi vážny problém, nám naozaj oddelenia nemocnice kolabujú pre nedostatok sestier, ale za tie roky, čo toto počúvame a všetci vieme, tak ministerstvo neprišlo so žiadnym opatrením,” uviedol Visolajský.
Zároveň sa chcú ministra pýtať na plnenie sľubov, ktoré dal podľa jeho slov LOZ-u v utorok (12. 11.) v súvislosti s financovaním nemocníc. Odborári v tejto súvislosti apelujú na to, aby boli zmluvy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami transparentné, verejné a kontrolovateľné.
Lekárski odborári v utorok so Šaškom prebrali prvý bod memoranda, týkajúci sa poriadku vo financovaní nemocníc. Šaško neskôr potvrdil, že sa dohodli na konkrétnom postupe. V krátkej dobe má k téme vzniknúť pracovná skupina zložená zo zástupcov LOZ, rezortu financií i zdravotníctva.
Lekári výpovede zatiaľ nestiahli. Podalo ich už vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári zároveň začínajú zvažovať aj výpovede z nadčasovej práce. Sú ochotní výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s LOZ podpísal vtedajší vládny kabinet.
ANS:Bez dohody vlády a LOZ nebude zabezpečená ani akútna zdravotná starostlivosť
Ak nedôjde k dohode medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ), od januára nebude zabezpečená ani akútna zdravotná starostlivosť. Upozornila na to Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Vyzýva preto obe strany na dohodu a kompromis, aby sa situácia riešila bez zbytočného odkladu, nie koncom decembra.
“Ak nedôjde k dohode včas, od januára môže dôjsť k tomu, že ani akútna zdravotná starostlivosť nebude riadne zabezpečená. Alternatíva, že by túto starostlivosť následne pokryli nemocnice ANS, nie je možná, pretože nemajú kapacity ani odbornú špecializáciu, aby dokázali pokryť výkony ako ťažká traumatológia, neurochirurgia či onkochirurgia,” upozornil prezident asociácie Marián Petko po štvrtkovom rokovaní Rady ANS.
Podotkol, že zásadný problém vo výpovediach tisícov lekárov je ich štruktúra. “Ide o lekárov intenzivistov na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny, chirurgov, operačných chirurgov, gynekológov a operačných gynekológov – teda o špecialistov, ktorých nie je možné jednoducho nahradiť,” vysvetlil Petko.
ANS zároveň žiada, aby bola súčasťou komisie, ktorá sa bude podieľať na tvorbe nových úhradových mechanizmov od zdravotných poisťovní pre nemocnice. Petko zároveň odmietol tvrdenia, že menšie regionálne nemocnice dostávajú vyššie úhrady ako veľké štátne nemocnice.
Asociácia takisto upozornila, že pripravovaný konsolidačný balíček a zavedenie transakčnej dane budú mať výrazne negatívny dosah na nemocnice združené v ANS, pričom štátne príspevkové organizácie sa tejto dani vyhnú. “Žiadame vládu a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby transakčná daň nebola aplikovaná na nemocnice a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, podobne ako je to v prípade sociálnych služieb. V opačnom prípade plánujeme podať antidiskriminačnú žalobu na Slovenskú republiku a informovať o situácii Európsku komisiu,” ozrejmil Petko.
LOZ: Prvé zasadnutia pracovných skupín k situácii v sektore budú budúci týždeň
Prvé zasadnutia pracovných skupín, ktoré majú riešiť aktuálnu situáciu v zdravotníctve, sa majú uskutočniť budúci týždeň. Padnúť by na nich mali už aj isté odpočty plnenia úloh. Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po štvrtkovom rokovaní s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD). K dohode s vládou zatiaľ nedošlo a lekári naďalej zostávajú vo výpovediach.
“Ďalšie stretnutia a zasadnutie pracovných skupín, ktoré sme si dohodli, budú v pondelok a utorok (18. a 19. 11.), takže na tieto pracovné skupiny sa pripravíme a tam by už mali padnúť isté odpočty plnenia úloh. Takže to budeme sledovať a budeme aj my na tom pracovať, aby to bolo,” povedal Visolajský.
Priblížil, že na štvrtkovom rokovaní s ministrom prebrali ďalšie body memoranda týkajúce sa vzdelávania na lekárskych fakultách. “Nesúhlasíme s tým, že sa neustále navyšuje počet zahraničných študentov na lekárskych fakultách,” uviedol s tým, že je to na úkor kvality. Dodal, že kapacity lekárskych fakúlt sú vyčerpané, a teda nie je možné sa dostatočne venovať slovenským študentom.
Hovorili aj o dodržiavaní Zákonníka práce a personálnych predpisoch v nemocniciach. “Pretože dnes zákon a nariadenia ministerstva garantujú pacientom, aby v nemocnici čakal kvalitný lekár, skúsený lekár, ale žiaľ, toto nemocnice často porušujú a je to na úkor bezpečnosti pacienta,” vysvetlil Visolajský.
Ocenil, že Šaško je ochotný s LOZ rokovať, naďalej však apeluje na rokovania na úrovni vlády. “Niektoré veci sú dôležité rozhodnúť na úrovni vlády a sú potrebné, aby sa riešili aj medzirezortne a na to ministerstvo zdravotníctva nestačí,” ozrejmil. Dodal, že od ministra očakáva plnenie sľubov, ktoré lekárskym odborárom dal. LOZ preto podľa jeho slov trvá na tom, aby sa niektoré veci už začali plniť. “Niektoré veci pán minister môže naozaj nariadiť okamžite a o pár dní budú splnené, takže toto sme mu aj dnes prízvukovali,” spresnil šéf LOZ.