Londýn 9. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR)
Dôvodom sprísnenej legislatívy, ktorú prijali aj iné mestské časti Londýna, sú sťažnosti obyvateľov na prílišný hluk
Starosta Londýna Boris Johnson sa zapojil do kampane na podporu pouličných hudobníkov pôsobiacich v britskej metropole. Iniciatíva vznikla ako protest proti opatreniu radnice v mestskej časti Camden, na základe ktorého je možné zhabať umelcom hudobné nástroje, informoval dnes denník New Musical Express (NME).
Dôvodom sprísnenej legislatívy, ktorú prijali aj iné mestské časti Londýna, sú sťažnosti obyvateľov na prílišný hluk. Starosta oznámil, že spúšťa kampaň s názvom Back Busking, ktorej ďalšími tvárami sú hudobníci ako Billy Bragg či komici Bill Bailey a Mark Thomas. Ostrí kritici rozhodnutia tak chcú pomôcť všetkým pouličným umelcom, tzv. buskerom.
Johnson spustenie kampane spojil s dnešným začiatkom súťaže pouličných interpretov, ktorú každoročne organizujú londýnski starostovia. Zúčastnení hudobníci v rámci nej účinkujú na rôznych miestach Londýna – od zastávok a staníc verejnej dopravy až po Katedrálu sv. Pavla, Olympijský park kráľovnej Alžbety II. alebo viacúčelovú halu O2 Arena.
“Vzrastajúca byrokracia a obrovské množstvo občas mätúcich predpisov znamenajú, že buskeri si často nie sú istí, kde vlastne môžu účinkovať. Niektoré časti hlavného mesta zaviedli povinný poplatok a tým pádom môžu vymáhať aj potenciálne vysoké pokuty za porušenie predpisov, čo mnohých účinkujúcich odrádza,” píše sa vo vyhlásení primátora.
Buskeri v severolondýnskom Camdene čelia od februára pokute do výšky 1000 libier (1214 eur) a konfiškácii hudobných nástrojov, ak nespĺňajú nové predpisy radnice. Na verejné pouličné predstavenie potrebujú povolenie, ktoré stojí 19 libier (23 eur). Zároveň nesmú koncertovať pred 10. hodinou ráno a po 21. hodine, podotýka NME.
mž