V piatok bol spolu s Churchillom takto “zabalený” vojnový pamätník v Cenotafe a ochranu dostala aj socha prezidenta George Washingtona, “majiteľa otrokov”. Ako uviedla londýnska mestská vláda v tlačovom vyhlásení sochy Nelsona Mandelu a Mahátmu Gándhího tiež zakryli.
Podľa britských denníkov sa v centre Londýna plánuje v najbližších dňoch niekoľko ďalších protestov Black Lives Matter, ktoré majú naviazať na predošlé šialenstvo.
Dňa 7. júna zvrhli sochu bývalého obchodníka s otrokmi Edwarda Colston v meste Bristol.
Aktivisti v Británii taktiež požadovali odstránenie sochy Mahátma Gándhího v meste Leicester. Petíciu na odstránenie indického vodcu nezávislosti, ktorá ho podozrieva z „dobre zdokumentovaného anti-čierneho rasizmu“, podpísalo takmer 5000 ľudí.
Podstavec sochy Churchilla zničili počas protestu Black Lives Matter v nedeľu. Vyryté meno Churchill prečiarkli a dopísali slová „bol rasista“.
Krok provizórnej ochrany sôch prichádza uprostred rozsiahlej diskusie o sochách, ktoré ctia postavy z britskej “koloniálnej a otrokárskej” histórie.
Predseda vlády Boris Johnson, ktorý je osobným obdivovateľom a životopiscom Winstona Churchilla, v diskusnom fóre uviedol, že je „absurdné a hanebné“, že bola Churchillova soche počas protestov poškodená.
Podľa neho Churchill zachránil krajinu pred „fašistickou a rasistickou tyraniou“. “Je zrejmé, že protesty, bohužiaľ, uniesli extrémisti, ktorí sa zameriavajú na násilie,” dodal premiér.
Grafity z minulého protestu vyčistili a sochy sú teraz chránené v sivých drevených škatuliach.
Vo vyhlásení, ktoré potvrdzuje pokrytie sôch, londýnsky starosta Sadiq Khan povedal: „Stojím s miliónmi ľudí na celom svete, ktorí hovoria nahlas a jasne, že čierne životy sú dôležité,“ a zdôraznil, že protesty v Londýne boli väčšinou mierumilovné.
Londýnsky starosta si tak isto v meste praje viac diverzity, viac pamätníkov a sôch ktoré by reprezentovali čierne a ázijské komunity či LGBTI ľudí. Prečo sa, paradoxne, teda potom musí socha Inda Mahátmu Gándhího skrývať v škatuli, starosta nevysvetlil.
Vyjadril zato znepokojenie nad ďalšími protestmi z dôvodu “šíreniu koronavírusu”, preto že vedú k „nepokojom, vandalizmu a násiliu“.
„Akékoľvek násilie, alebo trestné poškodenie od kohokoľvek je vždy absolútne neprijateľné a v našom meste sa jednoducho nebude tolerovať,“ dodal.
Kedy škatule zo sôch odstránia vedenie mesta Londýna dosiaľ neoznámilo.
Andrea Lopatková