Ľubľana 2. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Anže Logar)
Všetky kroky, ktoré bude podporovať slovinské predsedníctvo v Rade EÚ, budú mať vplyv aj na zahraničnú politiku Európskej únie. Uviedol to šéf slovinskej diplomacie Anže Logar v piatok počas stretnutia s európskymi novinármi v kongresovom centre Brdo pri Kranju
Logar pripomenul, že aj budovanie odolnosti a zdravotníckej únie, aj opatrenia v oblasti digitalizácie a zeleného prechodu budú mať svoju zahraničnopolitickú dimenziu. Snahou EÚ je vytvoriť si strategickú autonómiu a čo najlepšiu konkurencieschopnosť vo svete. Dodal, že externá politika bude tiež súčasťou Konferencie o budúcnosti Európy.
Minister priznal, že sa veľa očakáva od summitu EÚ-západný Balkán, ktorý sa má konať 6. októbra. Spresnil, že Slovinsko aktívne podporuje politiku rozšírenia Únie, dialóg Belehrad-Priština, rokovania v rámci Bosny a Hercegoviny a pozorne vníma výhrady Bulharska voči Severnému Macedónsku. Sofia zatiaľ blokuje spustenie prístupových rokovaní s Podgoricou.
Zdôraznil, že Severné Macedónsko a Albánsko spĺňajú kritériá na spustenie prístupových rokovaní, a vyjadril nádej, že parlamentné voľby v Bulharsku povedú k vytvoreniu vlády, s ktorou sa bude dať rokovať o vyriešení tohto sporu.
“Bolo by chybou otvoriť Pandorinu skrinku. Ak aj ostatné západobalkánske krajiny začnú hovoriť o historických krivdách, to by viedlo k chaosu,” odkázal.
Európska integrácia
Podľa neho je úlohou EÚ dať krajinám západného Balkánu jasný prísľub európskej integrácie a ich občanom možnosť pocítiť výhody budúceho členstva. Aj rozšírením nového nariadenia o roamingu na tento región, zapojením ich do debát o kybernetickej bezpečnosti, digitalizácii a prechode na zelenú ekonomiku a tiež do Konferencie o budúcnosti Európy.
Treba tiež zdôrazniť význam investičného plánu EÚ, ktorý regiónu pomôže pri obnove po koronakríze. Logar spresnil, že takéto konkrétne kroky budú príkladom tiež pre politikov v Bosne a Hercegovine, ktorá je zahltená spormi o volebný zákon a nejaví sa ako funkčný štát.
Únia od týchto krajín očakáva plnenie reforiem a približovanie sa k únijným normám a hodnotám.
Summit EÚ
Summit EÚ s krajinami Východného partnerstva bude 15. decembra. Logar upozornil, že Bielorusko sa z tohto formátu stiahlo a čoraz viac sa mení na autoritársky štát. Aj preto je podľa jeho slov snaha zvolať medzinárodnú konferenciu o Bielorusku a EÚ pripravuje akčný plán pre Bielorusko. To všetko sa udeje počas slovinského predsedníctvo a úlohou Ľubľany bude získať súhlas ostatných členov EÚ pre túto agendu.
Na otázku o vzťahoch s Ruskom Logar odpovedal, že pre EÚ je základným východiskom plnenie Minských dohôd a vystupovať voči Moskve jednotne. Euroblok však necháva otvorené dvere pre spoluprácu s Ruskom v oblastiach ako denuklearizácia, boj proti terorizmu, klimatická kríza, prechod na zelenú ekonomiku a osobné medziľudské vzťahy.
Logar sa vyjadril za lepšie vzťahy EÚ a USA, pričom upozornil, že obe strany musia pri ochrane svojich záujmov a hodnôt vytvoriť spoločný front proti tretím aktérom na svetovej scéne, ako sú Čína a Rusko.
Spolupráca s indopacifickým regiónom
Únia chce zároveň posilniť spoluprácu s krajinami indopacifického priestoru. Eurokomisia do konca septembra pripraví návrh na užšiu spoluprácu s týmto regiónom, čo podľa Logara slovinské predsedníctvo podporí. Rovnako ako snahy o zúženie spolupráce s Africkou úniou a stredomorský dialóg s krajinami západnej Afriky s dôrazom na migráciu.
Z pohľadu zahranično-obchodných vzťahov bude podľa neho dôležité dokončiť obchodné dohody s Mexikom a Čile, ale aj dohodnúť sa na novej colnej únii s Tureckom, ktorá má už vyše 20 rokov a nezodpovedá výzvam súčasnosti. Vzťahy s Tureckom môže ovplyvniť tiež stiahnutie jednotiek NATO z Afganistanu, čo môže viesť k novej migračnej vlne do Európy práve cez Turecko.