Bratislava 19. decembra 2021 (HSP/Foto:Our World in Data)
Každá krajina v boji proti koronavírusu zavádza iné opatrenia. Slovensko ale aj susedné Rakúsko sa rozhodli pre lockdown. Podľa analytikov sa situácia u nás zlepšuje. Z pohľadu na krivku grafu zobrazujúcu vývoj sedemdňového priemeru počtu nakazených koronavírusom ale vyplýva, že zavedenie prísnych lockdownov nemalo na priebeh poslednej vlny epidémie výraznejší vplyv.
V rovnakom čase sa totiž krivky zlomili aj v Českej republike alebo Maďarsku. Tieto krajiny mali pritom voľnejší režim. Primárnu úlohu pravdepodobne nezohrala ani zaočkovanosť, keďže tá sa v každej zo spomínaných krajín pohybuje na inej úrovni.
Ako prvý zaviedli prísny plošný lockodwn v Rakúsku. A to ešte 22. novembra, v čase, keď posledná vlna nákazy vrcholila a čísla dosahovali rekordy. Ako upozorňuje portál Novinky.cz, sedemdňový priemer nových nákaz vtedy dosahoval 1562 prípadov v prepočte na milión obyvateľov. Teraz sa toto číslo pohybuje okolo 415. Neskôr pristúpili k miernemu uvoľneniu a 12. decembra skončil lockdown pre ľudí zaočkovaných proti novému koronavírusu.
Podobnou cestou sme sa vybrali aj na Slovensku. Politici zaviedli dvojtýždňový lockdown od 25. novembra. Platilo ale množstvo výnimiek.
Nákaza, ktorá dosahovala čísla 2044 v prepočte na milión obyvateľov, začala ustupovať týždeň potom. Teraz je sedemdňový priemer novo nakazených približne 1239 v prepočte ku miliónu obyvateľov. V súčasnosti sa podľa analytikov z Dát bez pátosu nachádzame v “strmom poklese” a to napriek skutočnosti, že z mainstreamových médií počúvame iba o negatívnych rekordoch.
V poklese sa však nachádza napríklad aj Česká republika. Podľa portálu Novinky z porovnania vývoja počtu nových prípadov, ale ani úmrtí, nevyplýva, že by sa epidémia v uzavretom Rakúsku a Slovensku uberala lepší smerom ako v Česku, ktoré lockdown nezaviedlo.