Košice 6. novembra 2017 (HSP/Foto:kosicekmk)
Knižnica pre mládež mesta Košice má v mesiaci november 2017 pre svojich návštevníkov pripravené dve výstavy ilustrácií. Prostredníctvom nich vo svojej pobočke LitPark na Kukučínovej 2 predstaví knižné ilustrácie Petra Uchnára a Ľuboslava Paľa.
Kde bolo, tam bolo
Výstava prác Ľuboslava Paľa, Kde bolo, tam bolo pozostáva z výberu ilustrácií z rozprávkovej knihy Doktor Jajbolíto (Buvik, 2016) od ruského spisovateľa Korněja Čukovského, ktorá získala ocenenie BIBIANY, Medzinárodného domu umenia pre deti, cenu Najkrajšia detská kniha leta 2016. Prostredníctvom krásnych ilustrácií tak deti môžu zavítať do sveta plného zvieratiek a zázračného doktora Jajbolíto, ktorý rozumie ich reči. „Vďaka znalosti zvieracej reči doktor Jajbolíto dokáže vyliečiť každú ich boliestku a popri liečení sa dostáva do rôznych dobrodružných situácií. My teraz pozývame všetkých našich čitateľov a návštevníkov, aby tieto dobrodružstvá zažili spolu s ním u nás v LitParku“, pozýva Iveta Hurná, riaditeľka knižnice.
Zázrační hrdinovia
Výstava Zázrační hrdinovia Petra Uchnára obsahuje výber ilustrácií až z dvoch rozprávkových kníh. Prvou z nich sú Spevavé rozprávky (Buvik, 2015), zostavené Máriou Števkovou z príbehov vynikajúcich prekladateľov a rozprávkarov: Vladimíra Olerínyho, Hany Ferkovej či Márie Ďuríčkovej. Autorom poetických ilustrácií je práve Peter Uchnár, ktorý vtiahne návštevníkov do sveta hudby. Iveta Hurná prezrádza, že hudba v rozprávkach neslúži hlavným hrdinom len na krátenie si dlhej chvíle, ale aj k tomu, aby ich posmelila vykonávať dobré skutky. Druhú časť výstavy tvoria ilustrácie z knihy Bojnickí búbeli (Matica slovenská, 2015) od autorky Kataríny Mikolášovej, ktorá v roku 2015 získala Cenu Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu. „Návštevníci môžu prostredníctvom ilustrácií spoznať tajomnú rozprávkovú postavičku, búbeľa. Prezradím o ňom, že žije v teplých liečivých vodách a môžu ho uvidieť len tí, ktorým to on sám dovolí. Ak ho teda chcete spoznať aj vy, rozhodne sa u nás v novembri zastavte“, odporúča riaditeľka knižnice.
Výstavy poskytla Mestská knižnica mesta Piešťany v rámci svojho projektu S ilustráciami na cestách. Prezentácia českej a slovenskej kultúry, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017.
Výstavy môžete navštíviť na pobočke Litpark, Kukučínova ulica 2 v Košiciach v termíne od 1. novembra – 30. novembra 2017.
Peter UCHNÁR (*1970) študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach a na VŠVU v Bratislave, ateliér voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya. Po ukončení štúdia tam pôsobil niekoľko rokov aj ako pedagóg. Dnes žije, pôsobí a tvorí v Pezinku. Venuje sa voľnej maľbe a grafike, ilustrácii i známkovej tvorbe. Jeho diela bolo možné vidieť na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách, u nás i v zahraničí. Pre deti, mládež i dospelých ilustroval množstvo kníh – Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Hnali sa veky nad hradbami (Anton Marec), Kniha džunglí (Rudyard Kipling), Veľká kniha slovenských rozprávok (Ľubomír Feldek), Traja hrdinovia (Jozef Cíger Hronský), Peter Pan (James Matthew Barrie), Štyria škriatkovia a víla (Ján Uličiansky), Tri tragédie (výber Shakespearových hier v preklade Ľubomíra Feldeka), Tisíc a jedna noc – VI. zväzok, Drevený zámoček (Buvik, 2015), Turčianske povesti II (Jozef Tatár), Spevavé rozprávky (Mária Števková) či Bojnickí búbeli (Katarína Mikolášová). Je autorom výtvarného návrhu poštovej známky vydanej pri príležitosti 23. zimných olympijských hier vo Vancouveri. Za svoje ilustrácie získal niekoľko významných ocenení (Najkrajšia kniha Slovenska – 1998, 2003 a 2008, Zlaté jablko BIB 1999, Cena Ľudovíta Fullu 2005, Cena Detskej poroty BIB 2009).
Ľuboslav PAĽO (*1968) študoval po Pedagogickej fakulte UPJŠ na VŠVU v Bratislave na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Dušana Kállaya. Okrem toho absolvoval študijný pobyt v Paríži (Cité Internationale des Arts). Venuje sa voľnej tvorbe, grafike a knižnej ilustrácii. Na VŠVU vyučuje teóriu a prax ilustrovanej knihy. Ilustroval mnoho kníh rôzneho zamerania (napr. Gilgameš, Tuláčik a Klára, Aeneas, Slovenské povesti, Ema a barón v meste, Rozprávky a bájky, Podivuhodné príbehy siedmich morí, Haló, haló, pani Mačka!, Zverinec na siedmom poschodí, Už dočiahnem na kľučku, Bájky, Doktor Jajbolíto, Kamzíkův velký skok…). Za svoju ilustračnú tvorbu získal Ľubo Paľo rôzne ocenenia doma i v zahraničí (Najkrajšie knihy Slovenska, Zlaté jablko BIB 2005, Bienále ilustrácií Oita).
Organizátori: Mestská knižnica mesta Piešťany, Mesto Piešťany, Knižnica pre mládež mesta Košice
Redakciu informovala Viera Ristvejová z Knižnice pre mládež mesta Košice.