Bratislava 18. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Press Service via AP)
Svet diskutuje o povolení USA AFU udierať hlboko do Ruska. Podrobnosti k téme prináša Aleksandr Uraliskij na stránkach ruských novín Svobodnaja Pressa
Dve hlavné správy z minulej nedele večer. Prvá. Denník New York Times informoval, že odchádzajúci americký prezident Biden povolil Ukrajine údery ďalekonosnými zbraňami hlboko do Ruska. Reč je o raketách ATACMS. Noviny sa odvolávali na niektoré dobre informované zdroje v americkej administratíve.
Druhá správa, ktorá sa objavila o niečo neskôr. Francúzsky Le Figaro, ktorý sa tiež odvolával na „informované zdroje“, priniesol informácie, že Paríž a Londýn dali Kyjevu podobný „súhlas“ na použitie svojich rakiet SCALP a Storm Shadow.
V prvom prípade sa americký argument opieral o tvrdenie, že Rusko zapojilo severokórejské jednotky do bojových operácií v Kurskej oblasti. V druhom prípade neboli potrebné žiadne argumenty – Francúzi a Briti sa jednoducho odvolávali na Spojené štáty.
Pentagón a dokonca ani Ukrajina zatiaľ neuviedli jediný fakt, že by sa na bojoch na kurskom predmostí zúčastnili špeciálne jednotky alebo pechota KĽDR. Všetko sa obmedzilo na vyhlásenia, mediálny šum a odkazy na mýtické obrázky. Schéma je klasická, už dávno nikoho neprekvapila. Keby nebolo Severokórejčanov, vymyslelo by sa niečo iné.
Britská ťažko sledovateľná raketa Storm Shadow a jej francúzsky náprotivok SCALP zasahujú na vzdialenosť do 250 kilometrov. Americká ATACMS – do 300 kilometrov. Do ich palebnej zóny spadá niekoľko veľkých ruských miest – Kursk, Belgorod, Brjansk, Orel, Voronež, Rostov na Done a rad ďalších. Denník New York Times píše, že Biden údajne povolil použitie amerických rakiet len na údery na Kurskú oblasť – kde teraz naše jednotky bojujú proti ukrajinskej inváznej armáde. Ale aj keby to bola pravda, je nepravdepodobné, že by sa Zelenskyj obmedzil na územie, ktoré Američania pevne vymedzili. Príkladov, keď sa „vymkol spod kontroly“, je dosť.
ATACMS, SCALP aj Storm Shadow už AFU použila pri ostreľovaní ruských miest. Išlo však o rakety kratšieho doletu. Napriek tomu má ruská protivzdušná obrana skúsenosti s ich zvládaním, ako aj so samotnou taktikou úderu. Otázkou je masívnosť útoku. Treba predpokladať, že sa naň pripravovali aj vojská. Najmä preto, že už boli pokusy o masívne údery ATACMS, napríklad na Krym a Krymský most, a boli zmarené
Vo všeobecnosti správy, ktoré dnes v noci prišli z Washingtonu, Londýna a Paríža, ak niekoho v Rusku prekvapili, tak málokoho. A určite neprekvapili Kremeľ a generálny štáb. Rovnaký vzorec sa uplatnil pri dodávkach Javelinov, potom Leopardov a Abramsov, potom F-16. Po zdanlivo búrlivých diskusiách všetky tieto zbrane skončili na Ukrajine. A tak je to aj teraz: najprv zdanlivo kategorická neochota, po ktorej nasledovalo mávnutie rukou. Je pozoruhodné, že to prišlo v čase, keď AFU, ktorá utrpela obrovské straty na živej sile a západnej technike, ustupuje na Donbase a padá do „kotlov“ na Kurskom smere.
Čo je známe do pondelkového rána, okrem novinových správ o zrušení obmedzení používania západných zbraní dlhého doletu AFU na údery do hĺbky?
Prvý, kto reagoval hneď, ako sa správa objavila na stránkach The New York Times, bol Zelenskyj. Povolenie ukrajinským ozbrojeným silám zasiahnuť hlboko do Ruska označil za súčasť „víťazného plánu“ Ukrajiny, ktorý predstavil svojim partnerom. Zelenskyj pripomenul, že jedným z bodov iniciatívy je schopnosť armády zasiahnuť na dlhé vzdialenosti, a okamžite začal zvyšovať stupeň: „Dnes mnohí v médiách tvrdia, že sme dostali povolenie na odvetný úder. Ale údery sa neudeľujú slovami. Takéto veci sa neoznamujú. Rakety budú hovoriť samy za seba. Určite.“
S nadšením reagoval aj poľský premiér Donald Tusk. „Nasledujúce týždne budú rozhodujúce nielen pre konflikt na Ukrajine, ale aj pre našu budúcnosť,“ povedal.
Z Pobaltia sa najviac vytešoval litovský prezident Gitanas Nauseda. „Tento deň nastal! Je to rozhodujúci okamih v boji proti agresorovi Rusku, mier sa nedá dosiahnuť slabosťou. Mier je odmenou silných. Zostaň silná, Ukrajina,“ napísal pateticky na sociálnych sieťach.
Pri pohľade na túto radosť syn novozvoleného prezidenta USA Donald Trump ml. reagoval: „Zdá sa, že vojensko-priemyselný komplex sa chce postarať o to, aby sa tretia svetová vojna začala skôr, ako bude mať môj otec možnosť vytvoriť mier a zachrániť životy. Mali by sme zmraziť tie bilióny dolárov… Idioti!“
Známy ruský politológ Sergej Markov v tejto súvislosti na svojom kanáli Telegram napísal: „Správne. Ale trochu tvrdšie. Globalistické americké a európske elity chcú rozpútať riadenú tretiu svetovú vojnu, aby zabránili tomu, aby sa jeho otec Donald Trump vôbec dostal k moci.“
Elon Musk v komentári k týmto správam súhlasil s názorom, že „liberáli milujú vojnu“. „Problémom je, že Rusko odpovie zrkadlovo,“ napísal na účte na sociálnej sieti X, ktorú vlastní.
Z Washingtonu, Paríža ani Londýna zatiaľ neprišlo žiadne oficiálne stanovisko k zrušeniu obmedzení pre údery západnými zbraňami hlboko do Ruska. V Európe aj v Amerike majú na pamäti Putinove slová o dodávkach zbraní dlhého doletu na Ukrajinu: „Krajiny NATO teraz diskutujú nielen o možnom použití západných zbraní dlhého doletu Kyjevom, ale v podstate sa rozhodujú, či sa priamo zapoja do ukrajinského konfliktu. Priame zapojenie západných krajín do ukrajinského konfliktu zmení jeho podstatu, Rusko bude nútené rozhodovať sa na základe hrozieb, ktoré mu takto vzniknú.“
Brazília bude 19. – 20. novembra hostiť samit vedúcich predstaviteľov skupiny G20. Možno odtiaľ budeme počuť oficiálne vyhlásenie.
Prečítajte s tiež:
- Ruské ministerstvo reaguje na Bidenovo rozhodnutie. Pripomenulo starší rozhovor
- Zelenskyj: Rakety dlhého doletu budú hovoriť samy za seba
- Ako bude západ postupovať v prekračovaní ruských červených čiar pri použití rakiet s dlhým doletom
- “Imbecili.” Syn Donalda Trumpa kritizoval Bidenovo rozhodnutie povoliť Kyjevu údery na Rusko