Bratislava 4. mája 2023 (HSP/Foto:Facebook P.L.)
Poslanec vládneho hnutia Sme rodina Patrick Linhart vo štvrtok na tlačovej konferencii v Národnej rade hovoril o tom, ako niektorí potravinári zavádzajú pri pomenovaní svojich produktov. Linhart odhalil, z čoho sa v skutočnosti skladajú niektoré bežne dostupné produkty.
Poslanec zhodnotil, že v poslednom období sa síce legislatívnymi úpravami podarilo z potravín dostať napríklad umele farbivá, no priznal, že nie je spokojný s tým, že nedošlo ku presadeniu zmeny názvov potravín tak, aby spotrebiteľ presne vedel, čo si kupuje. Niektoré produkty sa totiž dnes prezentujú ako niečo úplne iné, čím v skutočnosti sú.
Linhart si so sebou na tlačovú besedu priniesol majonézu a jogurt, ktoré kúpil v bežnom obchodnom reťazci. Ozrejmil, že majonézu zakúpil za 3,29 eur, pričom výrobná cena tohto produktu vrátane obalu podľa neho nepresahuje jedno euro. Patrick Linhart upriamil pozornosť hlavne na to, že reálne ani nejde o majonézu v pravom slova zmysle, ale o “vodu zmiešanú so škrobom a arómami”.
“Ešte raz, majonéza dnes nie je majonéza. Majonéza je voda, škrob a buď syntetické prídavné látky, čiže dochucovadlá, farbivá, alebo teda farbivá prírodného charakteru ako kurkuma a podobne.”
Podobne je na tom podľa neho aj produkt, ktorý sa v jednom z reťazcov predáva ako jogurt, no tu však podľa Linharta ide o mlieko, do ktorého sú pridané baktérie. “Ale výrobcovia sú netrpezliví a aj obchodníci sú netrpezliví počkať na ten produkt, kým sa dokončí. Pretože tu prebieha mliečna fermentácia, kvasenie, a tým sa vlastne produkt zahusťuje. Má vzniknúť hustý jogurt, ale to trvá niekoľko dní. Výrobcovia si ale naši skratku, obišli potravinový kódex a sypú do tohto produktu sušené mlieku.”
Ako tretí príklad Linhart uviedol obľúbené párky, v ktorých sa podľa neho v niektorých prípadoch vyskytuje doslova “separovaný odpad”. “Povedzme si, čo to je. Je to odpad. Sú to pomleté kože, zobáky, kuracie nožičky, perie… Všetok tento odpad by potravinári dnes radi videli v mäsových výrobkoch. Bojujú a tlačia na ministerstvo pôdohospodárstva, aby sa podiel separovaného “mäsa” zvýšil a aby sa to zapracovalo do potravinového kódexu.”
“Toto ja nedopustím. Linhart toto určite nedopustí! Priamo k vám teraz hovorím – otravinári – že len cez moju mŕtvolu. Neexistuje, aby ste dosiahli to, že budeme v mäsových výrobkoch jesť odpad a že matky dajú jesť svojim deťom pomleté zobáky, pomleté perie a pomleté kože a vy si budete myslieť, že na tom budete fantasticky zarábať. Zabudnite na to. Len cez Linhartovu mŕtvolu!”
Poslanec vyzval Ministerstvo pôdohospodárstva, aby po dvoch rokoch príprav dokončilo Potravinový kódex. Minister by podľa neho nemal podľahnúť silným lobistickým tlakom týchto často nadnárodných spoločností a koncernov.
Na tlačovej konferencii dodal, že by bol rád, ak by sa do zákonov dostala aj povinnosť pomenúvať produkty pravým menom. “Čiže hovorme o tom, čo v tom produkte je a hovorme o tom aj na obale. Nevolajme majonézou niečo, čo je kukuričný škrob. Nazvime to pravým menom: voda s modifikovaným kukuričným škrobom. Toto je môj návrh!” Uviedol, že výrobok, ktorý so sebou priniesol a na obale sa nazýva jogurtom, by mal niesť názov “zahustený puding s príchuťou jogurtu”. A poviem vám ďalšie nápady, ktoré mám. Napríklad pokiaľ má byť v párkoch separát, tak sa nebudú volať párky, ale tento výrobok sa bude volať odpad zo zobákov a peria so syntetickou príchuťou”.
Priamo počas tlačovej konferencia Linharta vo štvrtok došlo ku oznámeniu ministra pôdohospodárstva Vlčana, že je pripravený sa vzdať funkcie po medializovanej kauze ohľadom dotácie 1,4 milióna eur pre jeho firmu. Linharta však táto správa nepotešila, pretože teraz nemá istotu, či jeho aktivity v oblasti ochrany zdravých potravín bude podporovať prípadné nové vedenie rezortu. “Minister Vlčan končí! Keď to vyhlásil, bol som práve náhodne pri tom. Mal som totiž stretnutie s právnikmi aj s riaditeľkou sekcie kvôli dokončeniu Potravinového semaforu. Vlčan sa verejne zaviazal, že ho dokončí v septembri. Neviem, čo mám teraz robiť. Chcem v politike skončiť, no so spusteným potravinovým semaforom, nie bez neho. Akú mám teraz istotu, že ďalší minister tento projekt nehodí do koša?” Zdieľal svoju aktuálnu neistotu poslanec Sme rodina.