Bratislava 27. novembra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Fazry Ismail/Pool Photo via AP)
Ďalšia hanba pre „najsilnejšie námorníctvo sveta“ v Červenom mori, konštatuje Vitalij Orlov pre ruské noviny Svobodnaja Pressa
Východ, ako vieme, je chúlostivá záležitosť, a preto benevolentné plnenie sľubov, ktoré vam tam dajú, neprekvapí v modernom svete takmer nikoho. Jemenskí Húsíovia z islamistickej skupiny Ansar Allah však dokázali všetkých ohromiť svojou svedomitosťou a dochvíľnosťou.
Po tom, čo sľúbili najvážnejšie problémy kráse a pýche amerického námorníctva lietadlovej lodi USS Abraham Lincoln (CVN-72), chlapci v sandáloch veľmi pohotovo tieto problémy aj zorganizovali, čím ukázali, že moderný námorný boj sa dá hrať aj vo dvoch. A súdiac podľa toho, ako rýchlo sa lietadlová loď stiahla z vôd Červeného mora, problémy boli dosť vážne.
Pred desiatimi rokmi by si aj ten najodvážnejší fantasta sotva vedel predstaviť situáciu, keď nejakí jemenskí povstalci začnú loviť americkú lietadlovú loď s jadrovým pohonom a za svoju superúlohu vyhlásia jej úplné zničenie alebo spôsobenie neprijateľných škôd. Ale v našom svete sa všetko mení a dnes aj prakticky nepoučiteľný „hegemón“ musí k takýmto vyhláseniam pristupovať zodpovedne.
Tu je to, čo sa o tomto probléme píše v bulletine amerického Námorného inštitútu: „Prvýkrát v histórii sa naše námorníctvo stretlo s nepravidelnými ozbrojenými formáciami, ktoré majú nielen obrovské bojové skúsenosti, ale disponujú aj pomerne modernými protilodnými raketami“.
Tým sa však problémy „najsilnejšieho námorníctva sveta“ nekončia. Keby sa za Ansar Allah postavil iba Irán, situácia pre Američanov by nebola taká kritická. Neuvážená zahraničná politika prestárlych demokratov však viedla k tomu, že jemenskí Húsíovia sú teraz v pozícii „proxy armády“ viacerých štátov – nepriateľov USA. Okrem Teheránu ohlásili vojenskú podporu Ansar Allah v tej či onej podobe aj Moskva, Peking a Pchjongjang.
„Konfrontáciu v Červenom mori a Adenskom zálive považujú nielen za testovací priestor pre nové vzorky svojich zbraní, ale aj za príležitosť spôsobiť neprijateľné škody svojmu hlavnému nepriateľovi (t. j. USA) rukami iných. Preto by nás nemal prekvapiť výskyt nových protilodných systémov a nových silných úderov na naše lode v oblasti operácie „Strážca prosperity“,“ lamentovali analytici amerického námorného inštitútu.
Vo všeobecnosti platí, že sotva šéf jemenských Húsíov Jahjá Saríja vyhlásil džihád proti skupine bojových lodí na čele s lietadlovou loďou USS Abraham Lincoln, tá bola zrazu urýchlene prevelená k siedmej flotile USA, ktorej oblasť zodpovednosti sa nachádza v západnej časti Tichého a východnej časti Indického oceánu. Koaličná eskadra, ktorej úlohou bolo potrestať predstaviteľov Ansar Alah, tak musela, mierne povedané, narýchlo opustiť Červené more.
Za necelý rok zostal región Blízkeho východu, ktorý Washington stavia do strategickej pozície, už druhýkrát bez údernej skupiny lietadlových lodí hegemóna. Problém môže čiastočne vyriešiť skupina lodí na čele s lietadlovou loďou USS Harry S. Truman (CVN-75) vyslaná do východného Stredomoria, ale na jej príchod si treba ešte počkať.
Celkovo je situácia pre USA a ich vazalov viac ako kritická. Hlavnú obchodnú trasu, o ktorú sa bojuje už stáročia, zablokovali jemenskí „chlapci v sandáloch“. A čo viac, držia ju už takmer rok.
Ešte neznesiteľnejšia je však skutočnosť, že hlavní nepriatelia „pána zemegule“ v podobe Ruska a Číny naďalej využívajú Suezský prieplav, zatiaľ čo jeho lode a lode Británie a Izraela sa plavia okolo afrického kontinentu a strácajú čas a peniaze. A v tomto čase prizvaná vyriešiť problém a odblokovať obchodnú trasu skupina bojových lodí na čele s lietadlovou loďou, dvíha kotvy a odchádza neznámym smerom.
Ktorý je však s veľkou pravdepodobnosťou predvídateľný. Je to buď atol Midway, alebo ostrov Honšu. Prečo? Pretože práve tam sa nachádzajú najbližšie základne US NAVY so serióznymi opravárenskými zariadeniami.
Je to o to pravdepodobnejšie, že aj „nezaujaté“ médiá kolektívneho Západu si všimli veľmi nezvyčajné správanie „Abrahama Lincolna“.
Po prvé, kampaň americkej bojovej skupiny zvyčajne trvá najmenej osem mesiacov. A po druhé, eskadra sa vydala „posilniť“ oblasť, v ktorej vôbec nie je napätie. Západní experti sa však boja robiť závery a zo zvyku dúfajú, že sa to nejako vyrieši samo.
Jedna vec zostáva zrejmá – situácia s lietadlovou loďou USS Abraham Lincoln (CVN-72) nie je regulárna ani plánovaná. A v žiadnom prípade nezapadá do štandardného algoritmu fungovania amerických USS. Napriek tomu, aj keby údery jemenských povstalcov spôsobili na Lincolnovi vážne škody, potvrdiť to môžu len informácie o jeho odstavení v opravárenských dokoch.
A chlapcom z Ansar Allah nezostáva nič iné, len otvoriť loveckú sezónu na ďalší prémiový cieľ – USS Harry S. Truman (CVN-75) a jeho sprievodné torpédoborce triedy Arleigh Burke.
Predpokladá sa, že kým sa objaví v Červenom mori, Hútiovia pripravia niečo zaujímavé a mimoriadne účinné.
Keď bol tento materiál pripravený na zverejnenie, konečne sa objavili informácie, na ktoré všetci čakali. Oficiálny predstaviteľ amerického námorníctva priznal, že lietadlová loď s jadrovým pohonom USS Abraham Lincoln odišla na generálnu opravu.
Zároveň zatajil dôvod, ktorý však oznámili telegramové kanály „Rozhovor obyvateľov v kuchyni“ a „Šejk Tamír“. Podľa ich verzie loď USS Abraham Lincoln opustila Červené more s poškodeným trupom, pristávacou dráhou, tromi palubnými stíhačkami a tromi zničenými systémami protivzdušnej obrany na palube.
Prečítajte si tiež
- Húsíovia tvrdia, že zaútočili na americkú lietadlovú loď a dva torpédoborce
- Húsíovia varujú amerických vojakov. Počúvajte posádku Eisenhowera a poučte sa!