Moskva 25. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)
Isté sa zdá byť len to, že vodca známej žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenij Prigožin je mŕtvy, ale jeho likvidácia vyvoláva niekoľko otázok, na ktoré sa nedá jednoznačne odpovedať. Andras Kostur, vedúci výskumný pracovník maďarského Inštitútu 21. storočia, hovorí, že je možné, že Vladimír Putin nerozhodol o likvidácii vodcu Vagnera, ale ak tak urobil, ide o „významný nový vývoj”. Expert to skôr vidí na zásah „zvonku” alebo je za to zodpovedný rival v rámci ruského režimu nižšej úrovne
Kto nariadil likvidáciu Prigožina? Otázka na ktorú už poznajú mnohí jednoznačnú odpoveď a tou je, že za ňou stojí ruský prezident Putin. Maďarský expert pre index.hu však upozorňuje, žeby to nemuselo byť také jednoznačné.
„Nemožno vylúčiť, že išlo o vonkajší zásah, ktorého cieľom mohlo byť opätovné rozvírenie ruských vnútropolitických vzťahov. Ďalšie dve možné verzie sú, že išlo buď o objednávku zhora, alebo je za to zodpovedný súper v rámci režimu. V tejto súvislosti je dôležité zdôrazniť, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia zabitie kritika alebo konkurenta režimu takýmto spôsobom nie je v Rusku vôbec bežnou praxou, ale skôr raritou. Prípad Alexeja Navaľného a predtým prípad Michaila Chodorkovského ukázal, že existujú prostriedky na odstránenie rivalov, aspoň formálne v rámci zákonných limitov, a že to nijako neovplyvňuje stabilitu stavu vecí verejných,” povedal Andras Kostur a dodal: Väčšina prípadov, ktoré západné a maďarské médiá prezentujú ako politické atentáty, sú s vysokou pravdepodobnosťou svojou nízkou úrovňou zúčtovania spojené s polokriminálnymi dohodami, prípadne súkromnými akciami jednej z menších či väčších “bášt” Kremľa, alebo, čo sa tiež stáva, obyčajnými každodennými úmrtiami.”
Podľa Andrása Kosztura, ak bol Prigožin skutočne zlikvidovaný na príkaz Vladimíra Putina a takýmto spektakulárnym spôsobom, nie je to niečo, čo sa dalo očakávať, na rozdiel od názoru mnohých maďarských expertov a mienkotvorných osobností, ale išlo by o niečo nové a významné.
Čiže v tomto prípade by to bol znak toho, že režim podniká tvrdšie kroky ako predtým proti svojim potenciálnym oponentom, najmä zradcom, a že politický priestor v rámci režimu sa ďalej zužuje – dodal výskumník. Zároveň však uviedol, že problematické načasovanie a spôsob vyvolávajú pochybnosti o tom, či išlo skutočne o centrálne nariadenú operáciu.
Nemožno vylúčiť, že rozhodnutie o odstránení Prigožina bolo prijaté na nižšej úrovni. Prigožin sa údajne vrátil z Afriky do Ruska na rokovania o Afrike. Je možné, že jeho rivali v rámci režimu zasiahli drastickým spôsobom, pretože sa obávali, že by si mohol udržať svoju pozíciu, zdôraznil András Kostúr.
Podľa vedúceho Geopolitického workshopu MCC Attilu Demkóa, hoci je smrť Prigožina a Utkina pravdepodobná, nemôžeme si byť stopercentne istí. Nemôže byť absolútna istota, že to, čo sa stalo, možno považovať za pomstu prezidenta Putina, ale technické zlyhanie možno do veľkej miery vylúčiť.
Naproti tomu, bývalý ruský premiér Michail Kasjanov vyhlásil, že nepochybuje o tom, že za haváriou lietadla, ktorá údajne spôsobila smrť Jevgenija Prigožina, je Vladimir Putin, keďže podľa neho Putin nedokáže odpustiť.