Bratislava 7. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
Nechutný policajný zásah voči zákazníkom piešťanského Lidlu vyvolal vlnu nevôle medzi Slovákmi, ktorí odmietajú šikanovanie a fyzické násilie policajného režimu voči ľuďom len za to, že im niekto zakazuje slobodne dýchať
Jednoduchý návod na to, ako prejaviť spontánny odpor voči kolaborácii nemeckého potravinového reťazca s policajnou brutalitou v réžii dočasne povereného policajného prezidenta Štefana Hamrana, ponúka virálne video, ktoré sa začalo šíriť na sociálnej sieti.
Autora videa inšpirovalo k jeho vytvoreniu znechutenie z vyhlásenia predstaviteľov Lidlu o tom, ako „ďakuje svojim zamestnancom za spoluprácu s políciou a vyzýva ich, aby aj na budúce volali políciu“. Je prirodzené, že prvou reakciou nespokojných občanov sú výzvy na bojkot prevádzok nemeckého potravinového reťazca. Autor videa však upozorňuje, že existuje oveľa elegantnejšia a podstatne efektívnejšia metóda, ako tvrdým kapitalistom z nemeckého reťazca dať pocítiť, že by vo vlastnom záujme nemali skúšať trpezlivosť Slovákov.
Keďže majiteľom Lidlu ide vždy iba o peniaze, existuje veľmi jednoduchý a pritom absolútne legálny spôsob, ako im pustiť žilou. Každá predajňa Lidlu má asi 80 nákupných vozíkov. Stačí teda, ak naraz príde asi desať ľudí, ktorí svoje vozíky vrchovato naplnia rôznorodým tovarom po jednom kuse, čo zaberie iba pár minút, a následne takto naplnené vozíky nechajú v predajni a odídu. Stačí, ak po nablokovaní tovaru povedia, že si nákup rozmysleli, že si zabudli peňaženku, že sa ešte vrátia, alebo čokoľvek iné. „Neurobia tak nič nezákonné, len odídu“. Lidl má vždy málo personálu, takže nebude mať kto tento tovar vrátiť späť na poličky, čo je extrémne zdĺhavá činnosť. „Nejakí SBS-kári s tým nič neurobia, tí budú radi, že sú radi“, pripomína autor videa.
Takýto jednoduchý spôsob nenásilného odporu by príslušnú predajňu Lidlu spoľahlivo paralyzoval. Pritom je to absolútne legálne, nikto pritom nič neukradne ani nevynesie z predajne. To znamená, že žiadni prorežimoví aktivisti, ani policajný prezident Hamran by nemohli argumentovať nejakými politicky korektnými floskulami o šírení nenávisti a podobne.
Ponechanie tovaru, roztrúseného v košíkoch, alebo na pulte pokladne, sa aj dnes bežne deje, len nie v rozsahu, ktorý by ohrozil fungovanie prevádzky. Je to niečo, čo patrí k biznisu a ku kapitalizmu. Lidl sú kapitalisti. Na rozdiel od gaunerov v polícii, ktorí udierajú človeka tak, že skončí v nemocnici, spontánny protest, ktorý navrhuje autor videa je úplne legálny. Veď majiteľom Lidlu ide práve o to, aby pritiahol čo najviac ľudí, ktorí svoje nákupné vozíky naplnia až po okraj. Ak by však tieto nákupy zostali opustené, alebo ešte horšie nablokované a nezaplatené, pre Lidl by to bola nočná mora. Nikde by sa nemohol dovolať „spravodlivosti“, nikto by mu nepomohol, navyše by to pritiahlo negatívnu pozornosť médií a spustilo by to lavínový efekt, ktorý by mohol ohroziť aj ďalšie zahraničné potravinové reťazce. K ich paralyzovaniu by tak došlo v reálnom čase aj bez násilia, bez strkania, bez nadávok, bez kriku, ale hlavne bez policajnej brutality. Tento spôsob spontánneho odporu sa dá realizovať pokojne, dokonca aj s rúškami a respirátormi na tvári.
„Násilie a zabíjanie ľudí nechajte na Hamrana a Lipšica. Na to sú špecialisti oni“, pripomína autor videa s tým, že ponúkaný návod nefunguje iba na Lidl, ale na ktorýkoľvek arogantný, spupný, skorumpovaný zahraničný reťazec, ktorý príde na Slovensko, vybaví si pozemok, postaví prevádzku, zničí všetkých malopodnikateľov v okolí a bude otvorene na drzovku spolupracovať s totálne nezmyselnými vládnymi nariadeniami, ktoré sú na nič“.
Gabriel Gačko