Denník „Lybian Address“ v tejto súvislosti zverejnil video a fotografie plavidiel označených americkými vlajkami, ktoré krúžia v pobrežných vodách v tesnej blízkosti Tripolisu, prípadne kotvia v Palm City, kde sú situované viaceré zahraničné diplomatické misie a zastúpenia medzinárodných organizácií vrátane centrály misie OSN v Líbyi (UNSMIL – United Nations Support Mission in Libya).
Líbyjské médiá v tejto súvislosti poukazujú na fakt, že hektická evakuácia amerického vojenského personálu z okolia Tripolisu je evidentným potvrdením americkej vojenskej prítomnosti v krajine, ktorú Washington doteraz popieral.
Velenie amerických vojsk v Afrike (AFRICOM) medzitým nepriamo pripustilo pôsobenie amerických vojakov v Líbyii, keď v oficiálnom Presse-Release potvrdilo urýchlené stiahnutie amerického vojenského kontingentu z lokality Janzour, kde vraj poskytovali vojenské krytie diplomatickým misiám a údajne sa tiež podieľali na protiteroristických operáciách.
Dôvodom ich evakuácie má byť podľa veliteľa AFRICOM generála Thomasa Waldhausera akútne zhoršenie bezpečnostnej situácie priamo v Tripolise, ktorý sa ocitol pod silným vojenským tlakom jednotiek Líbyjskej národnej armády poľného maršala Khalifa Haftara.
Poľný maršal Khalifa Haftar a jemu podriadené jednotky Líbyjskej národnej armády kontrolujú väčšiu časť územia krajiny hlavne v jej východnej a južnej časti.
Cieľom vojenského ťaženia LNA na Tripolis má byť definitívne skoncovanie s „teroristami“, za ktorých Khalifa Haftar označil členov tzv. vlády národného porozumenia vedenej premiérom Fayezom al-Sarrajom a formálne uznávanej „medzinárodným spoločenstvom“.
Haftarova ofenzíva spôsobila veľkú paniku v Londýne a vo Washingtone vzhľadom na všeobecne známe dobré vzťahy Haftara s Moskvou. Západné zdroje dokonca obviňujú aj z toho, že v radoch jeho LNA pôsobia ruskí vojenskí poradcovia.
Gabriel Gačko