Prieskum ukázal, že učitelia dôverujú viac niektorým tzv. alternatívnym médiám, najmä portálu Hlavné správy, pred ultraliberálnymi plátkami ako Denník N a SME, ktorý napríklad v lete prišiel s obhajobou pedofilov.
Výskumníci sa učiteľov pýtali: “Ak by ste mali svojim žiakom odporučiť médiá, kde môžu nájsť dôveryhodné informácie o tom, čo sa deje doma a vo svete, ktoré z nasledujúcich médií (či už v tlačenej alebo internetovej podobe) by ste svojim žiakom odporučili?”
Najviac učiteľov by podľa prieskumu odporučilo svojim žiakom portály Aktuality (66 %) a Hospodárske noviny (58 %). Tesne, na treťom mieste, sa umiestnil náš server Hlavné správy (57 %), za ním denník Pravda (55 %) a časopis Zem a Vek (53 %). Až 6. resp. 7. priečku obsadili liberálne denníky SME (49 %) a N (39 %). Nasledovali za nimi bulvárne médiá ako Plus jeden deň, Nový čas a portál Topky.sk, ktoré by žiakom odporučila čítať len asi tretina učiteľov. Hlavne správy tak oproti denníku SME vedú v dôveryhodnosti o 8 a oproti denníku N až 18 percentuálnych bodov.
Výsledok prieskumu je pozitívnou správou pre Hlavné správy, ale aj pre Slovensko ako také. Učitelia sú inteligentnou a vzdelanou skupinou spoločnosti, vychovávajú nové generácie a ako vidieť z prieskumu, udržujú si zdravý rozum, nepodľahli mainstreamovej propagande a nenechali si vnútiť extrémistické videnie sveta, ktoré tieto médiá propagujú.
Teraz však musia učitelia rátať s útokom extrémistických liberálnych médií. S tým, že ich budú haniť a zosmiešňovať, že im naordinujú školenia, aby nabudúce už podobný prieskum vyšiel tak, ako si liberálno-marxistická mediálna svoloč žiada. Veríme však, že to učitelia ustoja a nezľaknú sa a nebudú skrývať svoje názory pred žiakmi.
Focus realizoval prieskum na reprezentatívnej vzorke 523 učiteľov 2. stupňa základných škôl z celého Slovenska. Denník N uviedol, že ide o prvý prieskum tohto typu, ktorý nám dáva predstavu o mediálnych voľbách učiteľov.
Denník N k situácii ponúka úsmevný komentár: “Možné vysvetlenie prieskumu: štatisticky je pravdepodobné, že väčšina z opýtaných učiteľov nie sú pravidelnými čitateľmi väčšiny z ponúkaných médií. Je teda možné, že časť učiteľov jednoducho ignorovala možnosť “nepoznám” a dali svoje odporúčanie aj médiám, s ktorými mali minimálnu alebo žiadnu skúsenosť. Prieskum teda nemusí automaticky znamenať, že viac ako polovica učiteľov sú konšpirátori, ale znamená minimálne to, že veľká časť učiteľov má zlý prehľad o médiách a laxný prístup k selekcii zdrojov,” utešujú sa novinári z denníka N.
Podľa novinára denníka N je “toto jedna z najalarmujúcejších správ o rozsahu a hĺbke problému, ktorý nám spôsobili nové médiá a nové spôsoby šírenia informácií.” Uviedol, že “problém” s médiami ako Hlavné správy podľa neho nie je v tom, že by mali “nepohodlné názory”, ako to o sebe často tvrdia, ale v tom, že šíria klamstvá a často aj extrémizmus.”
Realita je však taká, že ľudia si vedia sami urobiť názor a vidia, kto im prináša polopravdy, ohnuté a prispôsobené fakty, veci vytrhnuté z kontextu, dezinformácie a hejt, ako to robia Denník N a SME a kto sa ich, aj keď možno niekedy s nejakou chybou, snaží reálne a čo najobjektívnejšie informovať.
Hlavné správy už boli aj v roku 2018 v prieskume agentúry Reuters vyhodnotené ako najdôveryhodnejšie internetové spravodajské médium.
Oba výsledky nás samozrejme tešia a ďakujeme našim verným a samostatne mysliacim čitateľom.
Róbert Sopko
šéfredaktor