Bratislava 6. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Progresívni veriaci, tak si hovorí občianska a “nadkonfesionálna” iniciatíva, ktorá vznikla na pôde liberálneho politického zoskupenia Progresívne Slovensko a chce zjednocovať ľudí presvedčených o tom, že viera má zmysel aj v 21. storočí. Uvádzajú to na svojej stránke s tým, že chcú “diskutovať so všetkými, ktorých viera buduje mosty, nie múry”. Pri príležitostiu sviatku sv. Cyrila a Metoda predstavili svoj manifest, pod ktorý sa podpísali evanjelickí a moslimskí aktivisti podporujúci migráciu či práva LGBTI.
“Viera, ktorú zvestovali Cyril a Metod pred viac ako 1000 rokmi má zmysel aj v 21.storočí. Viera, ktorá hľadí do budúcnosti. Viera, ktorá je dôvodom zlepšovať svet okolo seba,” napísalo Progresívne Slovensko o svojom manifeste na sociálnej sieti. Nie je však jasné, čo má ich liberálna teória spoločne s odkazom svätých Cyrila a Metoda. To, čo predvádzajú progresívci je skôr škaredou karikatúrou viery.
Pod manifestom “Viera, ktorá nás posúva vpred” je podpísaný napríklad vysokoškolský profesor a evanjelický teológ František Ábel, ktorý sa napríklad prezentoval názorom, že islam nie je hrozbou pre Európu. “Ak sa hlásime ku kresťanstvu, potom je našou povinnosť deliť sa s ostatnými o to, čo máme,” povedal v súvislosti s migráciou do Európy. “Svet sa dynamicky mení a bude sa meniť aj v budúcnosti. A na brány Európy budú – či chceme či nechceme – klopať stále väčšie počty ľudí z iných krajín. My sa tvárime, ako keby sme mali nárok na nejaký malý kúsok zeme s ktorým sa nesmieme deliť s inými – a to je základný problém. Pýtam sa, kde máme právo na to, aby sme tú vieru jednoducho takýmto spôsobom dehonestovali?“ Uviedol pre Netky.sk vo februári tohto roka.
Manifest podporuje aj prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová, ktorú oficiálna stránka hnutia charakterizuje ako advokátku, ktorá dlhodobo pracovala v neziskovom sektore na posilnení práv občanov a právneho štátu. Pracovala pre mimovládku Via Iuris financovanú aj Sorosovými nadáciami, ktorá stála za zrušením Mečiarových amnestií a teda aj protikorupčnými pochodmi. Patrí ku dlhodobým kritikom sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ako to rozvinula napríklad v rozhovore pre Plus 7 dní v roku 2015, kde uviedla, že Harabinovým cieľom je len pútať na seba pozornosť.
Ďalší signatár – Azim Farhadi prezentovaný ako podnikateľ a občiansky aktivista je štatutárom občianskeho združenia Inštitút pre migráciu a komunikáciu, ktoré v roku 2012 založili zástupcovia rôznych národnostných komunít žijúcich na Slovensku. Žije na Slovensku od konca 90. rokov, kedy musel utiecť pred vojnou z rodného Afganistanu. Cudzincom dlhodobo pomáha so začleňovaním sa do slovenskej spoločnosti a Slovákom chce zas pomocou rôznych osvetových akcií ukázať, že všade na svete sú ľudia rovnakí. “Čo sa týka strachu a nedôvery voči ani nie islamu, ale skôr voči moslimom, tak toto by som pripísal na vrub politikom resp. geopolitickej situácii. Problém teda netreba hľadať v islame, ktoré je mierumilovné náboženstvo, ale v ľuďoch,” povedal pre TV Markíza v decembri 2017. V rozhovore tiež, priznal, že bol osobne pomáhať utečencom na tzv. balkánskej trase.
Ondrej Prostredník, známy evanjelický teológ, ktorému kvôli podpore LGBTI hnutí Generálny súd evanjelickej cirkvi v máji potvrdil odňatie kanonickej misie, takisto podporil manifest Progresívneho Slovenska (viac v článku). Prostredník vystúpil 19. augusta minulého roka na Dúhovom pochode v Bratislave. Evanjelickí biskupi vtedy uviedli, že jeho názory nie sú názormi Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a dištancujú sa od nich.
Prečítajte si manifest Progresívnych:
Viera dáva človeku inšpiráciu a silu meniť svet okolo seba k lepšiemu. Viera v Boha, vyjadrená v univerzálnych príbehoch náboženských textov, je toho dôkazom. Náboženská viera často človeka posúva vpred, dáva mu nádej a stáva sa hýbateľom civilizačných zmien v dejinách ľudstva.
Ako veriaci rôznych vyznaní a náboženstiev chceme nadviazať na to, čo Slovensko ako demokratická krajina dokázalo za prvé štvrťstoročie svojej existencie. Sme presvedčení, že vďaka našej aktívnej angažovanosti, viere, nádeji a láske môžeme byť hrdí na krajinu, ktorej budúcnosť tvoríme. Vychádzame pritom z európskych duchovných koreňov. Hlásime sa k príbehu Ježiša z Nazaretu ako aj k ďalším mierumilovným učeniam a tézam založeným na láske k blížnemu a zodpovednosti voči svetu okolo nás. Chceme tvoriť a pozitívne ovplyvňovať našu budúcnosť. Zároveň sa ale chceme kriticky vysporiadať s temnými bodmi našej náboženskej a politickej minulosti a dôsledne sa dištancujeme od súčasných rasisticky a nenávistne motivovaných politických subjektov a ich podpory zo strany niektorých náboženských predstaviteľov na Slovensku.
Sme za pokojné spolužitie rôznych kultúr a náboženstiev. Chceme nadviazať na tie momenty slovenskej histórie, v ktorých súžitie a spolupráca prispievali k rozvoju krajiny a spoločnosti. Veríme v lepšiu budúcnosť Slovenska ako miesta, pre ktoré pestrosť a rôznosť nie je hrozbou, ale obohatením. Chceme hľadať spoločnú cestu, nie spoločného nepriateľa.
Sme za ochranu a podporu rodiny, hlásime sa k otvorenej, súdržnej a solidárnej spoločnosti. Chceme, aby čestnosť, transparentnosť a schopnosť zodpovedať sa boli neoddeliteľnou súčasťou verejného života. Sme totiž presvedčení, že práve takéto hodnoty sú ovocím skutočnej viery.
Tieto postoje sú pre nás cestou, na ktorú pozývame každého, kto nebude zneužívať náboženský jazyk na šírenie strachu a nenávisti. Každého, kto bude konať podľa svojho svedomia, v spolupráci so všetkými ľuďmi dobrej vôle a bude rešpektovať tie isté civilizačné pravidlá, ktoré našu spoločnosť naučili žiť v slobode a vzájomnom porozumení.
Chceme takejto viere vytvoriť zázemie – miesto pre ľudí s otvorenou mysľou a túžbou po šťastnom a plnohodnotnom živote nielen pre nich samotných, ale aj pre ostatných. Chceme veriť, že je to možné. Chceme veriť. Otvorene a progresívne.
Vyhlásenie podporujú:
František Ábel, vysokoškolský profesor, teológ
Zuzana Čaputová, advokátka, podpredsedníčka PS
Hana Dojčanová, predsedníčka Mensy Slovensko, presbyterka ECAV BA – Staré Mesto, členka PS
Azim Farhadi, podnikateľ, občiansky aktivista
Ľubomír Jaško, publicista a teológ
Dušan Jaura, teológ, riaditeľ gymnázia, člen PS
Zora Jaurová, producentka, podpredsedníčka PS
Samuel Jezný, teológ, člen PS
Miroslav Kocúr, teológ a pedagóg, člen PS
Martin Kováč, starokatolícky kňaz a teológ, člen PS
Peter Križan, predseda Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia – ok21, genetik
Michaela Kušnieriková, teologička a učiteľka
Dávid Marcel, Mgr. teológie, ľudskoprávny aktivista
Anton Marcinčin, ekonóm
Matúš Mikšík, literárny kritik, člen PS
Daniel Pastirčák, spisovateľ, kazateľ Cirkvi bratskej
Jaroslav Paulík, rímskokatolícky kňaz (t. č. mimo službu)
Jakub Pavlús, evanjelický farár a teológ, člen PS
Bohuslav Piatko, vydavateľ, šéfredaktor mesačníka DIALÓG
Anna Polcková, evanjelická farárka
Ondrej Prostredník, evanjelický teológ
Mária Smreková, učiteľka, riaditeľka 1. Súkromné gymnázium Bratislava
Ivan Štampach, český starokatolícky kňaz (t. č. mimo službu) a religionista
Marián Zajíček, signatár Charty 77, teológ, parlamentný knihovník
Jozef Žuffa, teológ, Trnavská univerzita