Liberáli hrajú falošnú hru: Sulík nesplnil žiadne požiadavky a rozbil už druhú vládu. Za nezvládnutú koronakrízu je zodpovedný aj on

❚❚

Bratislava 26. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Od začiatku to bola falošná hra. Umelá zámienka na odchod premiéra a nesplnenie žiadnych požiadaviek. Strana SaS jedno tvrdí a iné robí. Sulíkovcom sa už druhýkrát podarilo rozbiť vládu, ktorej boli členmi. Strana SaS sa môže dostať do politickej izolácie. Sulík zrejme nebude nikdy spokojný, okrem situácie, k

Richard Sulík
Na snímke vľavo predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík
eby bol sám premiérom

 

.
Sulík bol mediálnou opozíciou vrámci koalície. SaS však hlasovala za všetko, čo si Matovič pípol

Sulíkova strana Sloboda a solidarita (SaS) sa zapíše do dejín slovenskej politiky, ako strana, ktorá rozbila každú vládu, v ktorej bola. V roku 2011 Sulíkovci povalili vládu Ivety Radičovej kvôli eurovalu. Teraz vystúpili z vlády Igora Matoviča.

Zdá sa, že Sulík nebude nikdy spokojný, až dokým nebude sám premiérom. Sulík totiž už od začiatku torpédoval vlastnú vládu a správal sa ako opozícia vrámci koalície. Jeho hra však bola falošná. Jedno bolo totiž Sulíkove mediálne výstupy a druhá vec bolo hlasovanie jeho poslancov v parlamente, kde prakticky všetko, čo navrhol Matovič, podporili.

.

Sulíkovci dokonca podporili aj odovzdanie kompetencií do rúk hlavného hygienika, ktorý sa zo dňa na deň stal novým vládcom Slovenska. SaS taktiež podporila celoplošné testovanie, ktoré situáciu vôbec nezlepšilo. Práve naopak.

 

Sulík potreboval všetku vinu hodiť na Matoviča

Spackaná koronakríza je teda vinou celej vlády, vrátane strany SaS. Sulík sa preto potreboval z tejto situácie vyviniť sa zhodiť celú vinu za nezvládnutú koronakrízu na premiéra Igora Matoviča. Zároveň sa chcel Matovičovi pomstiť za to, že dlhé mesiace musel od neho znášať urážky kvôli robeniu opozície vrámci koalície.

Využil na to rusofóbny záchvat strany Za ľudí, ktorú rozpútali po nákupe ruských vakcín Sputnik V. Kým Zaľudia najprv volali len po miernej rekonštrukcii vlády, Sulík požadoval ihneď “hlavu” premiéra Matoviča.

Jeho zámienka však stála na vode. Matovič mal odstúpiť vraj preto, že na košickom letisku osobne privítal ruské vakcíny. Akoby už Sulík “zabudol” na to, že aj on v minulosti  vítal “zlé” východné “hybridné zbrane” z Číny, v podobe ochranných pomôcok proti koronavírusu.

.

 

SaS porušila všetky dohody

Sulíkovci od začiatku vládnej krízy nehrajú férovo. Najprv bola dohoda na tom, že po odstúpení ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), odstúpi zo svojho postu aj predsedníčka zdravotného výboru Jana Bittó Cigániková (SaS), na ktorej miesto zasadne práve Krajčí.

Krajčí už odstúpil, no Cigániková stále sedí na svojej predsedníckej stoličke. To je prvým porušením dohody zo strany SaS. Ďalej bola dohoda, že spoločne s odchodom Matoviča z postu premiéra odstúpi taktiež Richard Sulík z postu ministra hospodárstva.

Tu by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že Sulík svoju podmienku splnil, no Matovič ju porušil, keďže stále ostáva premiérom. Nie je to však celkom tak. Sulík totiž po informácii, že Matovič by mal získať post podpredsedu pre boj s korupciou, začal špekulovať, že v tom prípade sa on chce po rekonštrukcii vlády vrátiť späť na ministerstvo hospodárstva. Pritom nikdy pred tým nepadla požiadavka, že Matovič nemôže pôsobiť ako člen vlády.

Sulík teda už dopredu avizuje, že sa chce na post ministra hospodárstva vrátiť, čo by znamenalo, že nesplní požiadavku, ktorú dostal od hnutia OĽaNO. Je to rovnaký nezmysel, akoby Matovič teraz odstúpil, ale povedal by, že v zrekonštruovanej vláde chce byť opäť premiérom.

.

Nebola splnená ani tretia požiadavka a to vzdanie sa jedného ministerstva, ktoré strana SaS pred rokom dostala navyše.

Liberálna strana SaS teda v podstate nesplnila žiadnu požiadavku najsilnejšieho koaličného partnera OĽaNO. Igor Matovič preto zatiaľ nemá dôvod na odstúpenie.

 

Sulíkovci odišli z koalície

Sulíkovci medzi tým už stihli odísť z vládnej koalície s argumentom, že Matovič neodstúpil a oni vraj už splnili všetky požiadavky. Čo samozrejme nie je pravda.

Sulíkova SaSka teda pod falošnou zámienkou odišla z koalície a do histórie slovenskej politiky sa zapíše ako strana, ktorá rozbila každú vládu, ktorej bola členom. Aj keď samozrejme narozdiel od vlády Ivety Radičovej, súčasná vláda zatiaľ nepadla, no SaSka sa už nálepky rozbíjača vlád nezbaví.

Pre SaSku bude po ďalších voľbách veľmi ťažké presvedčiť politické strany, aby im dali ešte šancu.Strana SaS sa stala nestabilnou a nepredvídateľnou stranou, ktorá pod hocakou zámienkou je ochotná rozbiť vlastnú vládu. Sulíkovci sa tak môžu ocitnúť v politickej izolácii.

SaSka tiež vyhlásila, že po odstúpení premiéra Matoviča je ochotná sa do vlády vrátiť. Samozrejme so Sulíkom na ministerstve hospodárstva. S takýmto koaličným partnerom, ktorý si vždy dáva dodatočné podmienky a neustále špekuluje, sa však vládne veľmi ťažko. Matovič by teda najlepšie urobil, keby sa už SaSkou nezaoberal a nechal ju v opozícii.

 

Požiadavky nesplnili ani Zaľudia

Teraz je potrebné sústrediť sa na trojkoalíciu. Aj keď povedzme si otvorene, to tiež nebude ľahké. Podobne ako SaS ani strana Za ľudí nesplnila svoje podmienky. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga neodstúpil a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková odstúpila presne tak ako Sulík – už dopredu avizovala, že na ministerstvo spravodlivosti sa chce po rekonštrukcii vlády vrátiť.

Aj tu sa ukazuje, že na liberálne strany sa nikdy netreba spoliehať. Je to možno aj ponaučenie dobudúcna, ak bude mať niekto nutkanie vytvárať koalíciu s liberálmi.

.

Za ľudí je navyše roztrieštená strana, kde pôsobia dve krídla – Veroniky Remišovej a Márie Kolíkovej, resp. Juraja Šeligu. Je teda možné, že aj keby sa Matovič nejako dohodol na trojkoalícii zo Zaľuďmi, možno polovica poslancov zo strany odíde. Trojkoalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, by tak stála na krehkej väčšine a možno ani to nie. Možno budú potrebovať aj nejaké hlasy z opozície.

 

Pomôžu vláde Tarabovci?

Oči sa teraz najviac upierajú na štyroch nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu (Život-národná strana), ktorí by mohli podporiť Matovičovu, resp. Hegerovu vládu. Možno za výmenu, že sa presadia zákony na ochranu života. Aj keď Tarabovci podporujú referendum za predčasné voľby, mohli by túto vládu podporovať aspoň do vypísania predčasných volieb. Reálne totiž hrozí, že na Slovensku bude vládnuť tzv. úradnícka vláda pod patronátom prezidentky Zuzany Čaputovej. Čo by pre konzervatívcov predstavovalo hotovú katastrofu. Čaputová by totiž s najväčšou pravdepodobnosťou do vlády vymenovala svoju progresívnu juntu, ktorá by mohla zmeniť Slovensko na nepoznanie.

Samuel Gdovin

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 19:41

Trumpov štáb sa domnieva, že do konca volebného dňa – 5. novembra – pravdepodobne nebude jasné, kto zvíťazí, ale rozloženie síl v niekoľkých kľúčových štátoch bude jasné.

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na informované zdroje.

Včera 19:37

Izraelský minister obrany Yoav Gallant bol prepustený, informoval denník Jerusalem Post.

Pripomíname, že Gallant stál na čele ministerstva obrany v čase útoku Hamasu v októbri minulého roka a riadil všetky následné bojové akcie.

Novým ministrom obrany je Jisrael Katz.

Netanjahu odvolal ministra obrany Galanta
Na snímke z 28. októbra 2024 izraelský premiér Benjamin Netanjahu (druhý zľava) a minister obrany Joav Galant (vľavo)
Včera 19:36

Izraelská armáda oznámila, že pri utorkovom nálete zasiahla sklad zbraní libanonského militantného hnutia Hizballáh v sýrskom meste Kusajr ležiacom pri libanonských hraniciach. Sýrske štátne médiá naproti tomu informovali o zasiahnutých obytných budovách v tejto oblasti, píše TASR podľa agentúry AFP.

Včera 19:33

Taliansky výrobca luxusných športových automobilov Ferrari vykázal za 3. štvrťrok 2024 nárast zisku aj tržieb, aj keď jeho dodávky v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli. Automobilka očakáva, že zvýšenie predaja vo 4. štvrťroku podporí jej celoročné výsledky. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Spoločnosť Ferrari v utorok oznámila, že jej čistý zisk v 3. štvrťroku 2024 vzrástol medziročne o 13 % na 375 miliónov eur z 332 miliónov eur v rovnakom období minulého roka.

Výstava Autosalón v Incheba Expo Aréna v Bratislave Ferrari 812
Na snímke Ferrari 812 Superfast počas výstavy Autosalón v Incheba Expo Aréna 30. apríla 2022 v Bratislave
Včera 19:17

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) je znepokojené aktuálnym prístupom vlády k financovaniu samospráv a k riešeniu ich finančných výziev. Kroky vlády považuje za nepriateľské a nedostatočné voči potrebám miest a obcí. Vyhlásil to poslanec parlamentu Marek Lackovič (PS).

PS Jana Hanuliaková a Marek Lackovič
Na snímke poslanci za Progresívne Slovensko Jana Hanuliaková a Marek Lackovič
Včera 19:05

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude týkať firiem s viac ako 49 zamestnancami, pričom maximálna výška príspevku je stanovená na 275 eur ročne na všetky deti zamestnanca. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila.

Včera 19:00

Od januára začne v poľskej obci Tuplice fungovať nové poľsko-nemecké stanovište, ktoré posilní hliadky na oboch stranách hranice, uviedol hovorca tamojšej jednotky pohraničnej stráže. TASR o tom informuje na základe utorňajšej správy agentúry PAP.

Podobné stanovištia už existujú v dvoch lokalitách na nemeckej strane (Pomellen a Ludwigsdor), ako aj v jednej ďalšej poľskej obci Šwiecko.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali