Bratislava 20. júla 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Sú šumivé vína počas horúcich dní dobrou alternatívou?
Pivo utlmuje a tvrdý alkohol príliš rýchlo stúpa do hlavy, čo v kombinácii s horúcim počasím vôbec nie je dobrá správa. Naopak víno má príjemný a pozvoľný nástup, ideálne nastavenú intenzitu chuti a zaženie i smäd. Najmä ľahké, mladé a svieže biele vína s nižším obsahom alkoholu či šťavnaté ružové vína plné ovocných letných tónov vedia uhasiť smäd mimoriadne rýchlo a sú príjemným ukončením pracovného dňa. Hodia sa však aj k letnému obedu.
S vodou alebo radšej nie?
Ale nie je faux pas, ak si kvalitné víno dolejeme trochou sódy a urobíme z neho strik, prípadne, ak doň pridáme kocku ľadu? „Vôbec nie, je to skvelá voľba!“ dáva veci na pravú mieru someliér z vinárstva Château Rúbaň Peter Kecskés.
Na striky odporúča voliť vína, ktoré nám chutia aj samé o sebe. „Nemusia to byť len neutrálne rizlingy, či veltlíny, skvelou voľbou sú aj aromatické odrody v suchej podobe. Muškáty, Irsai-e, Devíny či Sauvignony s kockou ľadu a strekom sódy majú stále atraktívnu vôňu, šťavnatú chuť, nižší obsah alkoholu a stále majú oproti pivu navrch v násobne vyššom obsahu zdraviu prospešných látok,“ pokračuje someliér.
Ružové je láska
Nielen ženy, ale aj čoraz viac mužov siaha po ružovom víne, ktoré sa k letu krásne hodí. Ružové vína lákajú nielen atraktívnou farbou, ale aj bohatou a sviežou chuťou. „Ak v nej nájdete štipku zvyškového cukru, pikantnú kyselinku a menej alkoholu, tak ste vyhrali senzorickú lotériu!“ je presvedčený P. Kecskés.
Slovenské ružové vína sú decentné, elegantné a nechýba im šťavnatá ovocnosť. Práve preto sa v posledných rokoch tešia takej obľube.
Milovníkom ružového, ktorí majú radi naozaj jemné, ľahučké vína odporúča vyberať tie so svetlejšou farbou. „Vďaka kratšej macerácii a kontaktu so šupkami v nich bude vždy menej polyfenolov a trieslovín, vďaka čomu budú mať jemnejšiu chuť,“ vysvetlil odborník.
Biele a ružové vína sa k letu hodia aj preto, lebo výborne chutia vychladené na nízku teplotu. Ideál pre ružové je 6 až 8 stupňov Celzia, pre biele o 2 stupne viac.
Osviežujúce bublinky
Ešte nižšiu teplotu si žiadajú šumivé vína, dokonale chutia vychladené na 4 až 6 stupňov. Hodia sa večer, k obedu, ale dokonca aj ráno!
„Ak chcete začať deň na dovolenke naozaj výnimočne, tak si vyskúšajte takzvané cisárske raňajky – praženicu na masle s čerstvým bielym pečivom a k tomu zachladený pohár šumivého sektu. Skvelo sa dopĺňajú a váš deň bude od rána povznesený,“ poradil P. Kecskés z Château Rúbaň.
Ani červenému vínu nemusíme dať v lete košom. Podľa someliéra si ho môžeme dopriať napríklad na opekačke alebo grilovačke. „Volíme však ľahšie typy ako Frankovka, Pinot Noir, Svätovavrinecké či André. Vôbec sa nemusíte báť mierne ich zachladiť. Prospeje im to a vaši hostia budú príjemne prekvapení,“ odporúča.
Letným must have je podľa someliérov zachladená fľaša šumivého vína, ale ako sa zdá, krok vedľa neurobíme ani s bielym, ružovým či červeným.
Určite je však rozumné nekonzumovať víno ani iný alkohol na lačný žalúdok. Účinok alkoholu urýchľuje cukor, preto keď popíjame, vyhýbame sa sladeným nápojom aj jedlám bohatým na cukor. Naopak, potrebujeme dostatok vody, ale aj kyslík a pohyb. Tak si víno vychutnáme, ale nebudeme musieť znášať neblahé následky alkoholu.
Redakciu informovala Dominika Piovarčiová, manažérka komunikácie.