Brusel 21. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)
V týchto dňoch Európskym parlamentom poverená staronová šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová skladá výkonný kabinet Európskej únie na volebné obdobie 2024-2029. Výstupy tohto nikým nevoleného orgánu čoraz významnejšie ovplyvňujú aj náš život, preto je dôležité vedieť, kto a za akú oblasť života EÚ bude zodpovedá
Úlohy Európskej komisie
Hlavnými úlohami Európskej komisie (EK) sú:
– Návrh nových právnych predpisov a programov
Program zelenej a digitálnej transformácie a jeho podoba je dielom Európskej komisie. Nikto iný ako Európska komisia nevytvoril Smernicu o emisných povolenkách, ktorá likviduje európsky priemysel, pripravuje ľudí o prácu, do budúcna ich pripraví o bývanie a mobilitu. Má na svedomí Smernicu, ktorá si síce hovorí „Akt o slobode médií“, ale v podstate zavádza ich reguláciu a cenzúru na európskej úrovni. Je to EK, ktorá pripravuje podobu stále nových sankcií voči Ruskej federácii, ktoré podrážajú nohy európskej ekonomike.
Z pera komisárov EÚ vychádzajú Smernice, ktoré implementujú Agendu 2030, firemné politiky DEI (rozmanitosť, rovnosť a inklúzia) a ESG (vyhotovovanie správ vzťahu firiem k životnému prostredie, sociálnemu prostrediu a riedeniu podniku) v rámci EÚ.
Európski komisári zaviedli počas pandémie Covidové digitálne certifikáty, ktoré robili z neočkovaných a netestovaných občanov druhej kategórie.
– Monitorovanie ich vykonávania
Komisári sledujú ako členské štáty transponujú nimi vytvorené a Európskym parlamentom a Radou EÚ schválené nariadenia (Smernice) do národných legislatív. A následne auditori monitorujú a vyhodnocujú ako v tom ktorom štáte plnia pôvodný zámer.
Správu o stave právneho štátu na Slovensku, ku ktorej veľmi kritické stanovisko zaujala na svojom ostatnom zasadnutí Súdna rada, nevytvoril nikto iný ako Európska komisia.
– Správa rozpočtu EÚ
Európska komisia „sedí“ na peniazoch. Zodpovedá za prípravu a návrh rozpočtu Európskej únie ako celku. Zároveň nesie konečnú zodpovednosť za jeho správu a vykonávanie programov financovania.
Komisia navrhuje, ktorému štátu siahne na Eurofondy, či prostriedky z Plánu obnovy, keď odmietne poslušnosť. Palicou je v tomto prípade tzv. porušovanie právneho štátu. Pod toto sa dá skryť čokoľvek, napr. Zákaz propagovať LGBTI ideológiu na školách s čím má dnes problém Maďarsko. Dnes hľadá spôsob ako siahnuť na europeniaze Slovensku. Dôvodom má byť zrušenie ŠTS a nový trestný zákon a poriadok.
Okrem toho komisia vystupuje v mene EÚ na globálnej scéne, napríklad v oblastiach obchodnej politiky, hospodárskych otázok alebo politiky v oblasti klímy, a rokuje o medzinárodných dohodách pre EÚ.
Zloženie komisie
Komisiu tvorí 27 komisárov, ktorý pridelenú agendu vykonávajú pod vedením predsedu komisie.
Predseda – stanovuje politický program Komisie, rozhoduje o vnútornej organizácii Komisie, dohliada na jej prácu a zastupuje ju na medzinárodnej úrovni.
Komisári – každý členský štát vymenuje jedného komisára, ktorý je zodpovedný za konkrétnu oblasť politiky (ako je obchod, životné prostredie alebo financie) podľa rozdelenia portfólií stanoveného predsedom. Niektorí komisári pôsobia ako podpredsedovia, ktorí vedú prioritné projekty alebo koordinujú úsilie vo všetkých oblastiach politiky.
Predseda a komisári spolu tvoria kolégium komisárov, ktoré prijíma rozhodnutia komisie.
Komisiu bude viesť nemecká politička Ursula von der Leyenová, ktorej nomináciu navrhla Európska rada (premiéri a prezidenti členských štátov) a schválil novozvolený Európsky parlament. Ursula von der Leyenová získala dôveru parlamentu aj napriek tomu, že sa s jej menom spája nedošetrený korupčný škandál nákupu vakcín voči Covid.
Občania EÚ, teda jednotlivých členských štátov rozhodujú aj nerozhodujú o tom, kto bude EÚ v danom volebnom období viesť. Priamo volia poslancov Európskeho Parlamentu. O svojom národnom zastúpení v Európskej rade a Rade Európskej únie rozhodujú v národných voľbách. Rovnako je to aj s ich zastúpením v Európskej komisii. Nomináciu členského štátu na schválenie predsedovi komisie predkladá vláda členského štátu. Preto je dôležite komu dáme do rúk moc v parlamentných voľbách.
Navrhovaní komisári budú musieť prejsť „grilovaním“ v Parlamente. Musia ním prejsť úspešne všetci, lebo Parlament schvaľuje Komisiu ako celok jedným hlasovaním. Následné vymenovanie Komisie Európskou radou je už len formálny akt.
Oproti minulému volebnému obdobiu bude mať komisia novú štruktúru. Vedenie budú tvoriť Predseda a 6 výkonní podpredsedovia, ktorí budú dohliadať na výkon ostatných komisárov.
Pravou rukou Von der Leyenovej by sa mala stať španielska socialistka známa svojimi radikálnymi názormi na výrobu elektrickej energie z jadra Teresa Riberová. “Bude viesť prácu na tom, aby Európa pokračovala v plnení cieľov stanovených v Zelenej dohode,” uviedla Ursula von der Leyenová pre Politico. Riberovej zverila portfólio pre „Čistý, spravodlivý a konkurencieschopný prechod“
Z uvedeného je zrejmé prečo si ju Ursula na tento post vybrala. Je dostatočne „zelená“ na to, aby zabezpečila napredovanie a plnenie cieľov Zelenej dohody. Zároveň bude dostatočne odolná voči kuvičím hlasom, ktoré by chceli ciele Green Dealu akokoľvek prehodnocovať. Slovenská zelená transformácia postavená na jadre môže mať problém. Riberová bude riadiť Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž.
Ďalšou podpredsedníčkou bude Henna Virkkunen. Fínke Leyenová zverila portfólio „Technická suverenita, bezpečnosť a demokracia“ a zodpovednosť za riadenie Generálneho riaditeľstva pre komunikačné siete, obsah a technológie (DG CNECT) a pre informatiku (DG DIGIT).
Leyenová nevytvorila matriarchát, aj keď ženy budú mať vo vedení komisie väčšinu. Francúz Stéphane Séjoumé bude zodpovedať za prosperitu priemyselnú stratégiu. Jemu bude podriadené generálne riaditeľstvo pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP (DG GROW). Francúzsko vyobchodovalo silné porfólio za to, že stiahlo nomináciu Thierry Bretona, ktorý sa v posledných mesiacoch dostal do sporu s Leyenovou.
Ďalším kontroverzným menom medzi výkonnými podpredsedami je Kaja Kallas, Táto estónska „rusobijka“ bude riadiť portfólio „Zahraničné veci a bezpečnostná politika”. So zahraničnou politikou v jej rukách by bolo naivné očakávať oteplenie vzťahov EÚ – Ruská Federácia, či pochopenie EK pre mierové iniciatívy Orbána alebo Fica.
Na Slovensku politika rodovej vyváženosti znamená pretláčanie do vedení kótovaných spoločností viac žien. V Európskej únii pod vedením Leyenovej by mali vyváženosť požadovať naopak muži. Ďalšou podpredsedníčkou bude Rumunka Roxana Minzatu s prideleným portfóliom „Ľudia, zručnosti a pripravenosť“ a dôležitými generálnymi riaditeľstvami pre zamestnanosť, sociálne veci a začlenenie (DG EMPL)a pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru (DG EAC).
Mužskú menšinu vo vedení komisie dopĺňa Talian Raffaele Fitto. Jemu Leyenová pridelila portfólio „Súdržnosť a reformy“ so silným generálnym riaditeľstvom pre regionálnu a mestskú politiku (DG REGIO) pod sebou.
O tom, že to Leyenová myslí s pokračovaním Green Dealu bez kompromisov vážne, svedčí aj dosadenie ďalšieho „zeleného“ do EK. Holanďan Wopke Hoekstra, ktorý vlani prevzal po Timermansovi klimatické portfólio bude v novej komisii riadiť portfólio pre klímu, znižovanie emisií skleníkových plynov a čistý rast. Za stolom s ním by mal Tomáš Taraba riešiť prehodnocovanie zavádzania emisných povoleniek v odvetví bývania a cestnej dopravy, ktoré by sa dotklo každej domácnosti.
Na peniazoch by mal sedieť, strážiť hospodárne nakladanie s nimi, Lotyš Valdis Dombrovskis. Uvidíme, ako bude otvorený ďalšiemu spoločnému zadlžovaniu, nakoľko nie je fanúšikom míňania.
Prekvapením môže byť skutočnosť, že podpredsednícky post neobhájili traja súčasní eurokomisári. Medzi nimi aj náš eurokomisár Maroš Šefčovič. No na silu prideleného portfólia si sťažovať nemôže. Veď mať pod palcom obchod, ekonomickú bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť v celej únii s tromi generálnymi riaditeľstvami: pre obchod (DG TRADE), pre dane a colnú úniu (DG TAXUD), a Úrad pre vydávanie publikácií (OP), dáva do rúk veľkú moc.
Ďalšími dezignovanými komisármi sú:
Hadja Lahbib (Belgicko) – komisárka pre pripravenosť, krízový manažment a rovnosť
Ekaterina Zachariev (Bulharsko) – komisárka pre startupy, výskum a inovácie
Kostas Kadis (Cyprus) – komisár pre rybolov a oceány
Jozef Síkela (Česko) – komisár pre medzinárodné partnerstvá
Dan Jørgensen (Dánsko) – komisár pre energetiku a bývanie
Apostolos Tzitzikostas (Grécko) – komisár pre udržateľnú dopravu a cestovný ruch
Dubravka Šuica (Chorvátsko) – komisárka pre Stredomorie
Michael McGrath (Írsko) – komisár pre demokraciu, spravodlivosť a právny štát
Andrius Kubilius (Litva) – komisár pre obranu a vesmír
Christophe Hansen (Luxembursko) – komisár pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo
Olivér Várhelyi (Maďarsko) – komisár pre zdravie a starostlivosť o zvieratá
Glenn Micallef (Malta) – komisár pre mládež, kultúru, šport a medzigeneračnú spravodlivosť
Piotr Serafin (Poľsko) – komisár pre rozpočet, boj proti podvodom a verejnú správu
Maria Luísa Albuquerque (Portugalsko) – komisárka pre finančné služby
Magnus Brunner (Rakúsko) – komisár pre vnútorné záležitosti a migráciu
Jessika Roswall (Švédsko) – komisárka pre životné prostredie, ochranu vody a konkurencieschopné obehové hospodárstvo
Nová Európska komisia by mala podľa pôvodných plánov začať pracovať od 1. novembra.