Brjansko 14. mája 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASS Marina Lysceva)
Dve lietadlá a dva vrtuľníky padli do pasce, píše Sergej Iščenko pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. 13. máj bol čiernym dňom pre ruské vojenské letectvo. V sobotu sa v Brjanskej oblasti zrútili dva vrtuľníky Mi-8 a dve lietadlá – stíhací bombardér Su-34 a stíhačka Su-35
Vrtuľníky spadli na okraji mesta Klincy; podľa Kommersantu posádky oboch strojov zahynuli. Poškodených bolo päť obytných budov.
Su-34 a Su-35 mohli byť zostrelené v blízkosti hraníc Brjanskej oblasti. Po útočníkoch sa pátra na zemi aj vo vzduchu. Pravdepodobne mali lietadlá zasiahnuť ciele v Černigovskej oblasti (Ukrajina) a vrtuľníky ich mali podporiť vrátane vyzdvihnutia posádok.
Na sociálnych sieťach sa objavilo video útoku na jeden z vrtuľníkov, ktoré zverejnili miestni obyvatelia. Podľa neho bol vrtuľník Mi-8 napadnutý zo zeme. V regióne bol zavedená akcia “Perechvat” s cieľom pátrať po možných sabotéroch.
Podľa telegramového kanála Baza pri havárii vrtuľníkov Mi-8 a stíhačiek Su-34 a Su-35 zahynulo deväť ľudí. Dvaja piloti zahynuli pri havárii stíhačky Su-34 v obci Nižňaja a pilot stíhačky Su-35 v obci Sureckij Muravej. Zahynulo aj šesť pilotov vrtuľníkov Mi-8.
Verzie tragédie sa v súčasnosti rozpracúvajú.
Piloti na celom svete bývajú poverčiví. A z tohto dôvodu číslo “13” už dlho považujú za veľmi rizikové aj keď nebol piatok.
Straty, ku ktorým došlo v sobotu v priebehu niekoľkých hodín v ruskom vzdušnom priestore hneď pri ukrajinských hraniciach, sú úplne bezprecedentné. Straty tohto druhu sme nemali minimálne od marca 2022. To znamená – od času, keď v úplnom manažérskom chaose, mimoriadne sebavedome a takmer bez akýchkoľvek spravodajských informácií a tiež veľmi krvavo pre Rusko sa začala ruská špeciálna operácia.
Zdalo sa však, že po mnohých mesiacoch urputných bojov vedenie ruských ozbrojených síl vyvodilo správne závery. Ak aj vyvodilo, tak zrejme nie všetky. Inak by sme nedostali v priebehu jedného dňa túto tragickú facku.
Štyri vraky bojových strojov takmer na jednom mieste sa jednoducho nedajú vysvetliť len zhodou osudových okolností. Rovnako ako odvolávanie sa na nejakú neznámu “technickú príčinu”. Nie, niet pochýb o tom, že Brjanská oblasť bola zavŕšením sabotážnej operácie, starostlivo naplánovanej v Kyjeve (či bola jediná, je, samozrejme, samostatná otázka) a uskutočnenej s pozoruhodnou efektivitou.
Nemožno vylúčiť, že obe frontové lietadlá a oba vrtuľníky sa stali obeťami prenosných protilietadlových rakiet vystrelených zo zeme. Kto a ako to mohol urobiť?
A tu navrhujeme pripomenúť si, ako 2. marca 2023 veľká banda asi päťdesiatich kolaborantov, ktorí si hovorili “Ruský národný zbor” (v Rusku zakázaný), náhle, bez akéhokoľvek odporu z ruskej strany a nikým nepovšimnutá, vtrhla do brjanských lesov z ukrajinskej obce Karpoviči. Diverzanti sa potom rozdelili na dve skupiny. Jedna vstúpila do pohraničnej dediny Sušany, kde strieľali bez rozdielu a zranili 35-ročného Olega Žukova. A druhá skupina vstúpila na cestu pri obci Ľubečany, kde rozstrieľali auto s tromi deťmi a vodičom.
Potom sa už v obci Lubečany sabotéri bez najmenšej námahy zmocnili administratívy, pošty a zdravotného strediska. Miestnych obyvateľov zahnali výstrelmi do domov. Cestou rozstrieľali prechádzajúci VAZ-2107, pričom zabili vodiča, 56-ročného Alexandra Tkačenka.
Neskôr sa z Moskvy celá krajina dozvedela, že naši strážcovia zákona už dlho prenasledujú ukrajinských diverzantov. Dokonca na nich strieľali. V dôsledku toho ich vyhnali na ukrajinské územie. Lenže tento gang nikdy neutrpel žiadne straty. Takže takmer určite po splnení úlohy odišli z vlastnej iniciatívy.
Ďalej sa ukázalo, že podobné ozbrojené skupiny prenikli do Brianskej oblasti už viackrát predtým. Napríklad 26. decembra 2022 – skupina ťažko ozbrojených banditov z Ukrajiny, ktorí boli členmi extrémnej nacionalistickej organizácie “Bratstvo”.
Je pravda, že diverzanti vyzbrojení nemeckými útočnými puškami typu SIG Sauer a výbušninami s celkovou kapacitou približne 40 kg v ekvivalente TNT prišli v prestrelke s ruskými pohraničníkmi o štyroch svojich “bratov”. Zvyšok však ušiel!
A nielen to. O nejaký čas neskôr sa účastník tohto zásahu Taras Karpjuk korešpondentovi Guardianu pochválil, že mesiac predtým “so súdruhmi” úspešne uskutočnil inú sabotážnu akciu na tom istom území. A (a dnes by sme tomu mali venovať osobitnú pozornosť!) sabotéri prekročili štátnu hranicu v Brjanskej oblasti s minimálne jedným prenosným systémom protivzdušnej obrany. Na aký účel?
Karpjuk pre Guardian vysvetlil: “Mali sme za úlohu zničiť ruský vrtuľník, v ktorom sa nachádzali vysokopostavení úradníci ruského ministerstva vnútra… Prvýkrát zlé počasie zabránilo laserovému zameriavaču presne zamerať a zasiahnuť cieľ. Okrem toho sme mali problémy v rámci skupiny, hádky, takže sme vstúpili na ruské územie, ale vrátili sme sa, zúčtovali sme s našimi chybami… a druhý pokus sme uskutočnili o týždeň neskôr.
Teda – rozumiete? V decembri minulého roka sa ukrajinská vojenská prieskumná služba pokúsila v oblasti Brjanska o takmer to isté, čo sa jej podarilo 13. mája – pomocou prenosných systémov protivzdušnej obrany, číhajúc kdesi na lesnej čistinke už na ruskom území, náhlym odpálením rakety zostreliť bojové stroje ruského letectva. A navyše stroje boli zostrelené v čase, keď posádky necítili žiadne nebezpečenstvo, pretože teoreticky tam dole nemôže byť žiadny nepriateľ. Len ich vlastní ľudia.
Kto by za takýchto okolností, práve sa vracajúc na letisko po bojovej misii nad Ukrajinou, vypúšťal tepelné pasce? O to viac – zapínal systém protivzdušnej obrany L-370 “Vitebsk”, určený na boj proti zameriavačom protilietadlových striel s radarom a infračervenými navádzacími hlavicami? Takto, alebo takmer takto, sa s najväčšou pravdepodobnosťou diali veci v sobotu nad Brjanskou oblasťou.
Ak je to však tak, znamená to, že vojenskí velitelia, ktorí v ten deň riadili lety bojového letectva v tomto smere, boli jednoducho zmätení. Po tom, čo dostali správu o prvom stratenom stroji, dozvediac sa o druhom, treťom, na tom istom mieste, následne štvrtý stroj, to im nenapadlo obísť nebezpečnú oblasť.
V dôsledku toho sa tam všetko odohralo ako v lete 1941 v známom románe Konstantina Simonova “Živí a mŕtvi”. Bolo to v čase, keď Hitlerove “Messery” jeden po druhom beztrestne zostreľovali ruské obrovské, ale pomalé bombardéry TB-3. A vtedy politický inštruktor Sincov so svojimi spoločníkmi na lesnej ceste vyzdvihol jediného z ruských pilotov, ktorý prežil skokom na padáku.
Ďalej táto scéna v románe vyzerá takto:
– Videli ste? – Opýtal sa napokon mrzuto, utrel si pot, nasadil si prilbu a posunul si ju tak hlboko, akoby sa sám nechcel na nikoho pozerať, ani nechcel, aby mu niekto videl do očí.
– Priamo nad nami… – povedal Sincov.
– Videli ste, ako Stalinove sokoly, ako slepé mačiatka…” začal pilot. Hlas sa mu trpko chvel, ale premohol sa a bez toho, aby čokoľvek dodal, si ešte hlbšie stlačil prilbu.
Sincov mlčal. Nevedel, čo má odpovedať (koniec citátu).
A kto a čo dnes, či už v Moskve alebo v Brjansku, môže povedať rodinám pilotov, ktorí tak hlúpo zahynuli? A ich spolubojovníkom, ktorí sa zajtra budú musieť opäť vydať na misiu nad brjanské lesy? Na ktorých sa ukrajinskí diverzanti s prenosnými systémami protivzdušnej obrany zrejme pohybujú voľne ako vo vlastnej kuchyni.
Všetci, ktorí o tom majú vedieť, o tom vedia už mnoho mesiacov. Ale ako sa teraz ukazuje, s touto hrozbou si nevedia poradiť.
Mimochodom. V piatok 12. mája sa nad Džankojem počas cvičného letu zrútil ďalší ruský bojový vrtuľník Mi-28NM. Posádka zahynula.
Oficiálne ministerstvo obrany okamžite vyhlásilo, akosi príliš unáhlene, bez bližšieho vysvetlenia, že nehodu spôsobila výlučne technická porucha.
Vo svetle sobotňajších tragédií vzniká podozrenie, že do blízkosti Džankoja sa mohol vkradnúť niekto veľmi zákerný s prenosnými systémami protivzdušnej obrany. Čo ďalej? Šeremetievo? Domodedovo? Vnukovo?
PREČÍTAJTE SI TIEŽ