Bratislava 3. mája 2016 (HSP/Foto:Jana Birošová)
Životná úroveň sa stále zhoršuje. Zo spojenca sa stáva nepriateľ, z nepriateľa spojenec. Veľký Brat nikdy nemení svoje rozhodnutia, lebo on má vždy pravdu
Tieto slová pozná každý, kto čítal Orwellov román 1984, v ktorom si hlavný predstaviteľ Winston začne zapisovať, aký bol život pred nastolením diktatúry. Vie, že musí byť opatrný, lebo na každom kroku, aj v súkromí ho sleduje myšlienková polícia pomocou všadeprítomnej techniky. Kým Winston v románe dostal rozum, ľudia v reálnom živote ho strácajú. Denne dobrovoľne odovzdávajú systému svoje údaje, podrobujú sa kontrole a vzdávajú sa súkromia. Nik sa nepozastavuje nad tým, že naše ulice a cesty snímajú kamerové systémy, takmer bežnou súčasťou áut sú kamery, GPS, v parkovacích domoch systém zaznamená EČV.
Samozrejme, všetko je v rámci „ochrany“ a na všetko dohliada na Slovensku takmer 23-tisíc policajtov a 16-tisíc vojakov. Azda najväčší fenomén súčasnosti je Facebook. Ten môžeme pokojne nazvať novodobou tajnou službou založenou na nerozvážnosti ľudí. Sociálne siete sa snažia zhromaždiť čo najväčšie množstvo údajov o svojich užívateľoch, ktoré im neskôr údajne pomôžu pri cielenom predaji inzercie. Užívatelia Facebooku by mali mať na pamäti, že všetko, čo kedy na ňom zverejnili, ostáva dlhodobo, ak nie navždy uložené. Zvykli sme si, že takmer každý obchod ponúka vernostné karty, ktoré nám vraj prinášajú výhody. Zabúdame, že obchodníkom za pár drobných odovzdávame totálny prehľad o našich potrebách, zvyklostiach, ale aj intímnych informáciách. Dávame im k dispozícii podrobný prehľad, ako často a čo nakupujeme. Nikto sa nedozvie, ako s týmito údajmi obchodníci narábajú a komu ich odovzdávajú. Pri opakovanom nakupovaní liekov majú lekárnici prehľad, akými ochoreniami trpíme.
Vydavatelia kariet sa tvária, že ide o priateľské gesto, ale v skutočnosti ide o zásah do nášho súkromia. Veľké nebezpečenstvo pre spoločnosť však bude zrušenie bankoviek a zavedenie úhrad len platobnými kartami. „Najpokrokovejšie“ v tomto smere sú severské krajiny Švédsko, Dánsko, Nórsko a Estónsko, ktoré uvažujú o zrušení hotovosti už v roku 2020. Bankovky a mince považujú Švédi za prežitok. Varovne znie vyjadrenie exprezidenta ČR Václava Klausa, že zákaz hotovosti značne obmedzí slobodu ľudí. Tvrdí, že celý proces prebehne veľmi rafinovane, postupne sa budú rušiť bankovky s najvyššou hodnotou, až budú klasické peniaze zakázané, čím človek stratí možnosť slobodne sa rozhodovať.
Najväčšie riziko pre ľudstvo predstavuje čipovanie. Záležitosť, ktorá sa ešte pred pár rokmi javila ako konšpirácia, sa čoskoro stane realitou.
Armáda USA pracuje na miniatúrnych implantátoch, ktoré majú ich vojakom poskytnúť nadľudské schopnosti. Za kontroverzným projektom stojí DARPA, agentúra realizujúca výskumy v oblasti pokročilých technológií a robotiky. Konečný cieľ by mal predstavovať úspešné bezdrôtové prepojenie ľudského mozgu s počítačom. Ešte ďalej však zašli účastníci zasadnutia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, na ktorom o vízii čipovania ľudí hovorili veľmi vážne a do praxe by mohla prísť v roku 2023. Zahŕňala by komerčné implantovanie čipov pod kožu ľudí. Samozrejme, všetko sa udeje pod rúškom bezpečnosti a komfortnosti. Po týchto predpovediach mi ostáva len veriť, že príde deň, keď sa človek prebudí zo zabudnutia a konečne pochopí, kým je, komu prenechal opraty svojej existencie a kto ho drží v otroctve. Len aby už nebolo neskoro.
Lenka Eremiášová