Bratislava 18. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Martin Baumannm, SITA-Marek Lukáč)
Minister zdravotníctva generál Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) vo štvrtok v diskusii Denníka N hovoril o tom, či sa niektoré skupiny obyvateľstva nebudú očkovať proti koronavírusu povinne
Pri očkovaní sa od začiatku pripomína princíp dobrovoľnosti a slobody rozhodnutia. Po novom by už ani táto garancia nemusela platiť. Podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského v súvislosti s rozširujúcou sa tzv. delta formou indického variantu covidu-19 by mohlo byť v hre aj povinné zaočkovanie určitých skupín.
Na konkrétnu otázku, či do konca roka bude očkovanie povinné napríklad pre niektoré skupiny zamestnancov, Lengvarský v diskusii Denníka N odpovedal: „Je to jednou z tém pre Ústredný krízový štáb a má sa na to pozrieť aj Ministerstvo spravodlivosti.“ Dodal, že má ísť o posúdenie z pohľadu legislatívny a ľudských práv.
Ak by rezort spravodlivosti ministerky Kolíkovej rozhodol, že povinné očkovanie niektorých skupín je v poriadku, podľa slov Lengvarského je nateraz predčasné hovoriť o termíne, od kedy by mohli byť povinne zaočkovaní prví Slováci.
Uviedol, že sa uvažuje najmä o preočkovaní zdravotníkov a zamestnancov domovov sociálnych služieb. „Ale takisto sme sa bavili o vekových kategóriách. Povinné očkovanie pre 60 plus. Tých možností je tam viac,“ doplnil ku téme minister Lengvarský.
Lengvarský sa vyjadril aj ku kontroverznej téme finančného motivovania dať sa zaočkovať. V hre sú v súčasnosti dve alternatívy, buď budú zaočkovaní dostávať určitý príspevok, alebo sa po vzore zahraničia otvorí lotéria pre tých, ktorí sa prihlásia na vakcináciu. Podľa Lengvarského zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté.
Hlavné slovo má mať v tejto téme rezort financií Igora Matoviča. „Aká bude finančná motivácie sa ešte nevie. Neviem koľko peňazí na to vyčlení Ministerstvo financií. Hľadajú sa možnosti, aby sa to aj po tej marketingovej stránke dalo dobre využiť,“ uviedol v rozhovore Lengvartský.
Dodal, že „nie je až tak spokojný“ s očkovacou kampaňou štátu. „Aj keď v poslednom čase som tých spotov videl v televízii viac,“ dodal. „Pomerne veľa tej kampane je na sociálnych sieťach. Trochu viac by sme mali cieliť na tie rizikové skupiny, to znamená šesťdesiatnici a viac, ktorí nie sú zaočkovaní.“
„Myslím si, že tá antivaxerská kampaň na sociálnych sieťach je tak silná, že niekedy keď kontrolujem tie veci s pánmi, ktorí sa tomu u nás venujú, tak to je neuveriteľné, čo dokážu ľudia vymyslieť za hlúposti, a potom to zdieľajú tisíce ľudí. Skrátka, že ľudia zomrú za rok, alebo že budú neplodní – nezmysly ťažkého stupňa.“
.
Lengvarský: Očkovanie v ambulanciách nebude povinné, VOC budú ďalej fungovať
Ambulancie nebudú povinné poskytovať očkovanie proti COVID-19. Na piatkovom brífingu v Košiciach to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Zároveň ľudí vyzval, aby sa hlásili na očkovanie. Podľa neho iba to pomôže zvládnuť tretiu vlnu pandémie.
„Niektorí nechcú očkovať, niektorí chcú. Nebude to povinné, bude to dobrovoľné. Kto bude chcieť očkovať, bude. Kto nie, nie,“ povedal.
Avizovaný termín spustenia očkovania proti ochreniu COVID-19 v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov, ktorým je 1. júl, by podľa neho mal byť dodržaný. O tom, či má byť očkovanie pre ľudí povinné alebo nie, sa podľa jeho slov nediskutovalo. Uviedol, že to, aby bolo povinné pre vybrané vekové skupiny, je iba jednou z možností.
Čo sa týka veľkokapacitných očkovacích centier (VOC), fungovať by mali naďalej.
„Budeme robiť všetko pre to, aby sme VOC prevádzkovali naďalej. Aj z tohto miesta chcem ľudí vyzvať, možno aj vzhľadom na informácie okolo delta variantu, aby sa na očkovanie hlásili. To je jediné, čo nám pomôže zvládnuť tretiu vlnu,“ povedal Lengvarský.
Motivovať ľudí na očkovanie by podľa jeho slov mohol výber konkrétneho termínu vakcinácie záujemcov či zjednodušenie objednávkového systému. Finančnú motiváciu konkretizovať nechcel, podľa jeho slov je zatiaľ v štádiu riešenia.
Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka po rokovaní s ministrom uviedol, že na potrebe fungovania VOC sa zhodli “My by sme ponechali VOC v takom minimálnom režime, napríklad by boli otvorené raz za týždeň na pár hodín, aby boli pripravené na nával záujmu,“ povedal s tým, že ten by mohol súvisieť s prípadnými ďalšími mutáciami koronavírusu.
Obaja potvrdili, že od budúceho týždňa bude minister zdravotníctva pracovať aj na tom, aby výjazdové očkovacie jednotky neboli obmedzené vekom záujemcov, respektíve aby mohli očkovať aj ľudí mladších ako 60 rokov.
„Značne to zjednoduší celý proces a urýchli očkovanie,“ dodal Trnka.
Kuffa: “Čo má toto znamenať?”
Vyjadrenia ministra Lengvarského sa nepáčia nezaradenému poslancovi NR SR Filipovi Kuffovi (Źivot-Národná strana). Kuffa v piatok na Facebooku napísal, že strana Život – NS predsedu Tomáša Tarabu ako prvá chcela zaviazať vládu, aby očkovanie nebolo povinne.
Kuffa doplnil, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vtedy vyhlásil, že žiadne očkovanie povinne nebude. “Tak čo má toto znamenať?” Pýta sa predstaviteľov vládnej koalície poslanec Filip Kuffa.