Bratislava 1. januára 2024 (HSP/ New York Post / Foto:TASR/AP)
Minulosť je najlepšia učiteľka. New York Post informuje, že ak budeme venovať pozornosť jej úspechom a jej chybám, tak aby sme sa mohli vyhnúť jednému a využiť to druhé
Na konci roka počúvame predpovede o budúcnosti, z ktorých mnohé sa ukázali ako chybné – od konca sveta v dôsledku klimatických zmien až po názor, že telefón je len “hračka” – existuje totiž príbeh, pravdepodobne apokryfný, podľa ktorého v roku 1876 prezident spoločnosti Western Union William Orton odmietol používanie telefónov, ktoré vtedy boli považované za “hračky”, keď mu Alexander Graham Bell ponúkol predaj patentu za 100 000 dolárov.
Pred sto rokmi boli dvadsiate roky v plnom prúde a prezident Calvin Coolidge robil veci, ktoré by súčasný americký prezident a Kongres mali napodobňovať : Coolidge zvíťazil s veľkým náskokom na základe platformy obmedzenej vlády, znížených daní a menšej regulácie. Všetky tieto tri zásady dodržal a spôsobil hospodársky rozmach.
Coolidge tiež podpísal aj imigračný zákon, ktorý reguloval počet cudzincov, ktorí mohli prísť do Ameriky – cieľom boli najmä Ázijčania, ale treba chápať výzvy tej doby, ktoré zahŕňali občiansku vojnu v Číne a rastúce nepokoje v Japonsku.
Podľa encyklopédie Densho bol avizovaným motívom legislatívy “rozšírený strach z radikalizmu”, ktorý prispieval k protištátnym postojom a požiadavkám na vylúčenie. Podporovatelia imigračnej legislatívy zdôrazňovali opakujúce sa témy: “Anglosaská nadradenosť a cudzinci ako hrozba pre pracovné miesta a mzdy”.
Znie vám to povedome? Áno, v roku 1924 sa toho udialo veľa.
Vladimír Lenin zomrel vo veku 53 rokov na mŕtvicu. Leninovo telo bolo následne nabalzamované a vystavené na Červenom námestí na verejné obdivovanie. Zdá sa, že sa prevtelil do Vladimíra Putina.
Adolf Hitler je odsúdený na päť rokov väzenia za svoju úlohu v puči Beer Hall. Prepustia ho síce už po deviatich mesiacoch, ale čas strávený vo väzení využije na napísanie knihy Mein Kampf, v ktorej okrem iného opisuje, ako sa stal antisemitom. Jeho jed nás stále infikuje.
J. Edgar Hoover je vymenovaný za šéfa FBI.
George H. W. Bush sa narodil v Miltone v štáte Massachusetts.
Zomiera americký prezident Woodrow Wilson.
Bývalý americký prezident, Jimmy Carter, sa narodil v Plains v Georgii.
V Omahe v štáte Nebraska sa narodil herec Marlon Brando, ktorý zmenil spôsob hrania mnohých hercov.
V tomto roku sa narodil aj americký prozaik a dramatik James Baldwin v Harleme v New Yorku a americký spisovateľ Truman Capote, autor diela Raňajky u Tiffanyho.
Debutuje komiks “Little Orphan Annie”, z ktorého sa v 70. rokoch 20. storočia stane muzikálový hit na Broadwayi a natočí sa aj film.
Vznikajú prvé zábery amerických prezidentských kandidátov, ktoré predznamenávajú éru televízie a jej využívanie počas volebných kampaní.
V New Yorku sa koná prvý sprievod na oslavu Vďakyvzdania – Macy’s Thanksgiving Day Parade.
V športe sa narodil tréner tímu Dallas Cowboys – Tom Landry. Klub Washington Senators vyhral svoju prvú svetovú sériu – ďalšiu vyhrajú až o 95 rokov pod iným názvom (Washington Nationals).
Johnny Weissmuller stanovuje svetový rekord na 100 m voľným štýlom na 57,4 sekundy. Jeho sláva ešte vzrastie, keď si vo filmoch zahrá Tarzana.
Carol Taylorová vynájde stroj na točenie zmrzlinových kornútkov.
Vychádza prvá krížovka, ktorá miliónom ľudí v priebehu niekoľkých generácií ponúka rozptýlenie od každodenných starostí.
Ako každý iný rok, aj rok 1924 obsahoval dobré, zlé a škaredé veci, ale aj ponaučenia. Z tých by sme sa mali poučiť, pretože tie zlé lekcie niekedy opakujeme až príliš často.
Kiež by nás tieto dobré lekcie priviedli k šťastnejšiemu, pokojnejšiemu a prosperujúcemu roku 2024.