Košice 6. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)
Preventívne opatrenia v súvislosti s hrozbou nového koronavírusu – COVID-19 prijala aj Lekárska fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach. Zvýšila hygienický štandard upratovania a na frekventovaných miestach umiestnili viac dávkovačov na dezinfekčné prostriedky. Ako TASR informovala hovorkyňa fakulty Jaroslava Oravcová, UPJŠ navštevuje viac ako 1400 zahraničných študentov, prevažne študujú na lekárskej fakulte
Opatrenia prijali v súvislosti s väčším pohybom slovenských študentov na zahraničných univerzitách a príchodom zahraničných študentov na UPJŠ z dôvodu študentskej mobility, hlavne v rámci programu Erasmus+. Odporúčania sa týkajú rôznych skupín študentov a zamestnancov cestujúcich do zahraničia. Na Slovensku koronavírus doteraz nebol potvrdený. „Každý človek s prejavmi respiračného ochorenia a súčasnou pozitívnou cestovateľskou anamnézou do niektorej z krajín, kde sa už koronavírus vyskytol, má ostať izolovaný doma, alebo nosiť účinnú respiračnú masku, aby sa tak predišlo rozšíreniu vírusov do okolia,“ povedal infektológ z Lekárskej fakulty UPJŠ Pavol Jarčuška.
Okrem informačných materiálov vedenie fakulty tiež rozhodlo, že v dôsledku aktuálnej situácie všetky prichádzajúce žiadosti v rámci programu Erasmus budú posudzované individuálne s ohľadom na krajinu žiadateľa.
Ako povedal dekan LF UPJŠ Daniel Pella, v súvislosti s hrozbou nákazy sa stretávajú s rôznymi reakciami študentov. „Väčšina z nich je pokojná, keďže u mladšej generácie je úmrtnosť na tento koronavírus minimálna, no zaznamenali sme pochopiteľne aj isté obavy. Všetkým študentom a zamestnancom odporúčame starostlivo zvážiť v tomto období všetky cesty do zahraničia, a to nielen pracovné, ale aj súkromné, a obozretnosť pri prípadnom príchode z krajín s potvrdeným výskytom vírusu,“ uviedol. Ďalšie opatrenia zo strany fakulty budú podľa neho závisieť od vývoja situácie.
Infektológ Jarčuška pripomenul, že ich majú prinášať epidemiológovia a diagnostickí i klinickí pracovníci, ktorých úlohou je zabezpečovať komplexný manažment pacientov po prepuknutí ochorenia. „Žiadna panika ani významná ‚ľudová‘ tvorivosť nie sú namieste,” povedal s tým, že na sociálnych sieťach sa objavili rôzne nepravdivé tvrdenia súvisiace s novým koronavírusom. „Preto apelujem na zdravý rozum a odporúčam občanom v súvislosti s prevenciou počúvať predovšetkým štátne a verejné autority,“ dodal. Podľa jeho slov nie je namieste ani nadmerné vykupovanie trvanlivých potravín.
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici zaviedla opatrenia pre koronavírus, pokuty čitateľom nehrozia
Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Banskej Bystrici prijala preventívne opatrenia na zabránenie možnému šíreniu ochorenia vyvolaného novým koronavírusom. ŠVK o tom informuje na svojej webovej stránke.
Vyzýva návštevníkov, aby knižnicu nenavštevovali a nezúčastňovali sa na jej podujatiach, ktoré organizuje, v prípade, že v posledných 14 dňoch sa vrátili z krajiny s potvrdeným výskytom koronavírusu, boli v kontakte s osobami, u ktorých sa ochorenie potvrdilo, prípadne sa u nich objavili príznaky ochorenia alebo boli v kontakte s ľuďmi, ktorí sa ocitli v karanténe, respektíve v nej boli oni sami.
Podľa riaditeľky ŠVK Blanky Snopkovej, ak takí ľudia mali vypožičané dokumenty z knižničného fondu ŠVK, nech ich telefonicky kontaktujú. Pokuty za oneskorené vrátenie kníh im nehrozia.
“V tomto prípade nevracajte vypožičané knihy. Vráťte ich až po odznení ochorenia alebo ukončení karantény. Pokuty za oneskorené vrátenie dokumentov nebudú v takých prípadoch účtované,” zdôrazňuje banskobystrická ŠVK. Zároveň pripomína opatrenia a pokyny hlavného hygienika SR, ktoré sú zverejnené na www.uvzsr.sk.
Upozornenie prichádza práve počas Týždňa slovenských knižníc, keď ŠVK, Verejná knižnica Mikuláša Kováča a Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici až do 8. marca pripravili pre čitateľskú verejnosť bohatý celotýždňový program.