Bratislava/Žilina 7. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)
Nedostatok lekárov, preťaženie ambulancií a dlhé čakacie doby na vyšetrenie. To sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretáva slovenské zdravotníctvo
Situácia sa môže v najbližších rokoch ešte zhoršiť, ak štát neprijme systémové riešenia.
Jedným z najväčších problémov je starnutie lekárov. Priemerný vek lekára na Slovensku je už nad 55 rokov. Mladých lekárov, ktorí by starších kolegov nahradili, je nedostatok.
Dôvodov je viacero. Náročné pracovné podmienky, nízke platy a odliv lekárov do zahraničia. Nedostatok lekárov vedie k preťaženiu ambulancií. Lekári nestíhajú pacientov riadne vyšetriť a venovať sa im individuálne. Čakacie doby na vyšetrenie sa predlžujú, čo môže mať vážne dôsledky pre zdravie pacientov.
Nedostatok špecialistov v regiónoch
Problémom je aj nerovnomerné rozloženie lekárov po Slovensku. V regiónoch je akútny nedostatok špecialistov. Pacienti tak musia za vyšetrením cestovať do vzdialených miest, čo je pre nich nepohodlné a nákladné.
Spravodajský portál Hlavné správy zisťoval v rámci Žilinského kraja v ktorých zdravotníckých odvetiach je najväčší nedostatok.
Takýto je aktuálny stav:
Neurológia – z celkového počtu 36 zmluvných lekárov je 34 % vo veku nad 60 rokov
Pneumológia a ftizeológia – z celkového počtu 8 zmluvných lekárov je 25 % vo veku nad 60 rokov
Psychiatria – z celkového počtu 29 zmluvných lekárov je 38 % vo veku nad 60 rokov
Urológia – z celkového počtu zmluvných lekárov 15 je 47 % vo veku nad 60 rokov
Kardiológia – z celkového počtu 17 zmluvných lekárov je 41 % vo veku nad 60 rokov
Oftalmológia – z celkového počtu 41 zmluvných lekárov je 34 % vo veku nad 60 rokov
Klinická imunológia a alergológia – z celkového počtu 22 zmluvných lekárov je 23 % vo veku nad 60 rokov.
„Riešením problému nedostatku lekárov sa intenzívne a dlhodobo zaoberáme, snažíme sa motivovať a finančne podporiť mladých lekárov podporným programom na stabilizáciu lekárov v Žilinskom kraji a to poskytnutím pomoci prostredníctvom schváleného podporného stabilizačného programu pre mladých lekárov pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK ako i podpory budúcich lekárov priamo na lekárskych fakultách a za pomoci nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK,” vyjadrila sa predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
Podľa jej slov, od roku 2018 do Stabilizačných programov investovali 1 mil. 200 tis. eur. Rovnako tak intenzívne rokujú so všetkými nemocnicami o výchove špecialistov, ktoré sú jediným subjektom, ktorý môže vzdelať lekára v špecializovanej činnosti na odborných oddeleniach.
“Opakovane upozorňujeme MZSR na potrebu legislatívnych zmien a rovnako zdravotné poisťovne, ktorých prioritou by malo byť zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov a majú možnosť nastavenia motivačných programov prostredníctvom platieb za výkony z vybraného zdravotného poistenia,“ objasnila Jurinová.
Nedostatok špecializovaných ambulancii nie je možné vyriešiť bez zásadných legislatívnych zmien zo strany štátu, zmeny financovania zo strany zdravotných poisťovní a rozšírenia kompetencii pre samosprávne kraje pri tvorbe ambulantnej siete. Podporné programy zo strany Žilinského kraja pomáhajú stabilizovať sieť zdravotnej starostlivosti, ale nedokážu zabezpečiť dostatok absolventov v príslušných špecializovaných lekárskych odboroch.
Ak štát neprijme systémové riešenia, hrozí, že sa prístup pacientov k zdravotnej starostlivosti bude zhoršovať. To by mohlo mať vážne dôsledky pre zdravie a kvalitu života Slovákov.
Prečítajte si tiež: