Bratislava 18. januára 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Lekár MUDr. Michal Piják sa v jednom zo svojich príspevkov venuje otáznikom vakcinačnej stratégie proti ochoreniu Covid-19 na Slovensku a reaguje na vyjadrenie MUDr. Petra Visolajského
Visolajského tvrdenie, že ak zaočkujeme ľudí nad 80 rokov, úmrtnosť klesne o 43 percent, je podľa Pijáka “bohapusté zavádzanie”, resp. “nechutná manipulácia”.
“Dr. Visolajský buď zámerne, alebo z nevedomosti neuviedol, že táto informácia je založená výlučne na výsledkoch matematického modelovania a preto s ňou treba aj takto zaobchádzať.”
Piják tvrdí, že po prečítaní dokument EÚ/EHP , z ktorého je jeho informácia vytrhnutá z kontextu, nejde s takou istotou tvrdiť, že prednostne by sa mali očkovať seniori a zdravotnícki pracovníci, a že každá vakcína, ktorá sa dnes podá mladému človeku, ktorý nie je až tak ohrozený, je ako zbytočne minutá.
“V uvedenom dokumente je totiž uvedené, že „Ak by sa zahrnuli mladší dospelí s predisponujúcimi rizikovými faktormi, podiel úmrtí, ktorým by sa dalo zabrániť očkovaním by bol 97% úmrtí. Je tam tiež uvedené, že stratégia očkovania dospelých vo veku 60 rokov a viac a mladších dospelých s komorbiditami je skutočne na 98% rovnako účinná pri prevencii úmrtnosti ako očkovanie všetkých dospelých (obrázok 2A).”
Podľa lekára z dokumentu tiež vyplýva, že je v súčasnej situácii, keď je údajne nedostatok vakcín, diskutabilné, či sa majú očkovať zdravotnícki pracovníci v mladšom veku, ktorí nemajú žiadne komorbidity.
“Podľa môjho skromného názoru, odporúčania, aby sa prioritne očkovali staršie vekové skupiny, ktoré sa opierajú o výsledky matematického modelovania by boli opodstatnené, ak by sme mali dostatočné množstvo informácii o účinnosti vakcín u tejto vekovej skupiny. Dokonca aj v dokumente EU, z ktorého táto informácia pochádza sa uvádza, že v súčasnosti sú k dispozícii iba obmedzené údaje o bezpečnosti a účinnosti očkovacej látky u dospievajúcich vo veku 12- 18 rokov, u ľudí s určitými predisponujúcimi faktormi horšieho priebehu a u krehkých jedincov. Uvádza sa tam tiež, že v súčasnosti tiež nie sú k dispozícii žiadne informácie o bezpečnosti a účinnosti očkovacej látky u tehotných a dojčiacich žien, ktoré sú pravdepodobne vystavené zvýšenému riziku horšieho priebehu ochorenia COVID-19, u detí mladších ako 12 rokov a u ľudí s určitými rizikovými faktormi (napr. imunokompromitované osoby).”
Nedostatok spoľahlivých dôkazov o efektívnosti a nežiaducich účinkov vakcinácie proti koronavírusu u starších osôb
Piják už skôr upozornil na to, že je nedostatok spoľahlivých dôkazov o efektívnosti a nežiaducich účinkov vakcinácie proti koronavírusu u starších osôb.
Podľa štúdie na ktorú sa lekár odvoláva, starší dospelí boli pravdepodobne vylúčení z viac ako 50% klinických štúdií s COVID-19, hodnotiacich účinky farmakologickej liečby a 100% štúdií hodnotiacich účinky vakcín.
“Ľutujem, ale zamlčiavať takú dôležitú skutočnosť, že súčasné vakcíny proti COVID-19 nemajú dostatočné dôkazy o účinnosti a bezpečnosti používania u starých ľudí považujem za veľmi nezodpovedné. Je očividné, že zákonodarcovia nielen u nás, ale na celom svete opustili princíp opatrnosti, keď vložili slepú vieru do potenciálne nebezpečného experimentu. Podávanie ľuďom nedostatočne testovanú vakcínu a použiť ich ako pokusné králiky je v rozpore s Norimbergským kódexom.”
Piják je toho názoru, že plánovanú aplikáciu vakcíny u seniorov a ľudí s komorbiditami možno t.č. považovať za III. fázu klinického skúšania.
Na záver lekár konštatuje, že je zarážajúce, že takýto hoax bol dokonca zverejnený na stránke Ministerstva zdravotníctva.