Praha 20. apríla 2015 (HSP/Český rozhlas/Foto:Screenshot:YouTube)
18. apríla 1975, presne pred 40 rokmi, mal o 20 hodine premiéru seriál Tridsať prípadov majora Zemana
Seriál natočil režisér Jiří Sequens. Seriál má svojich odporcov aj fanúšikov, a preto existuje aj Fanklub majora Zemana. Každý diel sa točil ako samostatný celovečerný film. Veľmi známy je 26. diel s názvom Studňa. Kývajúceho sa otca poznajú nielen českí diváci, ale napríklad aj tí ruskí. Seriál vysielali aj ďalšie krajiny. Vlastne všetky krajiny socialistického bloku, vrátane Kuby, kde mal nebývalý ohlas.
18. apríla 1975 sa vysielal iba prvý diel, kvôli oneskoreniu so spracovaním na Barrandove. Na tú dobu to bola pomerne nezvyklá zákazka. Nie je to klasicky televízny seriál, v podstate je to 30 celovečerných filmov. V tej dobe mali filmové štúdia Barrandov normu 52 celovečerných filmov ročne. Celá prvá desaťdielna séria sa tak dostala k divákom až v januári 1976. Súbežne sa vysielala aj v NDR.
Paradoxne vo východnom Nemecku mal premiéru o 2 dni skôr ako u nás. Kto si v Krušných horách dokázal chytiť vtedajšiu východonemeckú televíziu, tak mal šťastie, že videl premiéru o 2 dni skôr, než spoluobčania v bývalom Československu.
Existujúci Fanklub seriálu sa stretáva približne raz za mesiac a okrem divákov chodia na zrazy občas aj herci. Na Zemana spomína aj jeho predstaviteľ Vladimír Brabec.
“Tiež sa na ten seriál rád pozerám a spomínam si práve na dialóg v rozbúranom kostole, tam sme naozaj zažili hrozné veci a nikto z nás sa nesťažoval – herecky. Skrátka, hrajte a ukážte, že ste herci!,” priblížil scénu zo 4. dielu. Ten sa volal Rubínové kríže. A Preborený kostol, kde sa predstavitelia stretli, je v skutočnosti pútnické miesto Skalka u Mníšku pod Brdy.
Z dnešného pohľadu je veľmi zaujímavá časť „Klauni“ ,ktorá verne vykreslila disidentské hnutie a vyrábanie „umelcov“ západnými spravodajskými službami a ich tzv. štvavými vysielačkami. Podobne aj časť „Mimikry“, ktorej song bič boží zľudovel.
Najdesivejšou scénou, ktorá u ľudí zarezonovala je však spomínaná studňa:
bg