Bratislava 15. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Parná lokomotíva s nápisom Smer naberá na rýchlosti a Fico poriadne podkuruje pod kotlom. AJ keď občas lokomotíva spomalí, je to len preto, aby na prestupnej stanici nabrala ďalších čakajúcich voličov. Keď urýchlene vystúpi časť cestujúcich z elektrifikovaného vlaku Hlas, ktorý trpí občasnými výpadkami prúdu a nastúpi do VlakoSmeru, lokomotíva poriadne nahlas zapíska a plnou parou sa vydá na cestu do cieľovej stanice – Volebná Víťazná. A čo na to Demokrati? Tí vsadili svoje predvolebné percentá na modernejší dopravný prostriedok- MiGy. Podľa posledných informácií (aj keď neoverených), každých 40 minút svieti v kokpite lietadla čarovná poruchová kontrolka. Je teda vcelku možné, že to mašina počas volebného letu nevydrží a natvrdo zapikuje do zeme. Ak aj nezapikuje. S váhajúcimi voličskými hlasmi odletí rovno na Ukrajinu
Podľa posledného predvolebného prieskumu VOX Politico, sa Fico poriadne vzdialil od všetkých svojich politických súperov a bezpečne kraľuje na prvej priečke politických strán (Smer 22,7%), potom nasleduje dlhá politická odmlka a až následne za ňou sa objavuje Hlas (14,7%). Demokrati skončili s 1,1% medzi koncovými hráčmi.
Zaujímavou z pohľadu volebných preferencií (terajších i budúcich) sa javí téma MiGy. Bojové lietadlá sa stali ostro sledovanou kauzou. Najnovšia slovenská telenovela má viacero zápletiek a bezpečnostných rizík. Keďže Slovensko stále figuruje ako prvá krajina NATO, ktorá oficiálne a s veľkými fanfárami oznámila svetu, že svoje bojové letectvo daruje jednej zo strán ozbrojeného konfliktu, otázka následnej možnej ruskej reakcie, určite vyvolá aj pohyb volebných percent. Keďže strana Smer ostáva konzistentná vo svojom principiálnom postoji- nedodávať zbrane na Ukrajinu, pohľady voličov sa upreli na stranu Hlas. Peter Pellegrini bol však príliš nejednoznačný. Z jeho vyjadrení- aj áno- aj nie, sa voličom dalo ťažko vydedukovať, čo vlastne strana urobí, ak návrh o MiGoch príde do parlamentu. Do rúk to nakoniec vzala „generálka v sukni” Saková, ktorá v súkromnej televízii jasne a zreteľne povedala, že Hlas dá MiGom na Ukrajinu stopku, keďže parlament na to nemá kompetencie.
Aj napriek tomu, že sú MiGy občas preštartovávané, ich motory dáko nechcú vychladnúť a konštrukcia lietadla môže popáliť mnohých. Veľmi dobre to pochopil aj Igor Matovič, ktorý sa snažil jedným nachvíľu uschopneným MiGom zaútočiť na Prezidentský palác a zložiť prezidentku návrhom, že nech prevod MiGov na Ukrajinu podpíše hlava štátu. Tá však na takúto hru včas prehliadla, keďže si dobre uvedomuje, že kauza MiGy, jej môže ubrať už aj tak padajúce percentá popularity.
Najnovší šalamúnsky návrh- hodiť to na brannobezpečnostný výbor, ktorý má dať následne dočasne poverenej vláde, akési zdanie legitimity, je znakom toho, že sa za každú cenu hľadá cesta, ako dostať MiGy na Ukrajinu. Zaujímavé teda bude hlasovanie vládnych ministrov za tento návrh a následný výsledok, ktorý sa pretaví nielen do toho, či MiGy územie SR opustia, ale aj do prírastku, či poklesu budúcich percent vo voľbách. Ak teda naozaj príde adekvátna ruská reakcia v podobe voľne plachtiaceho Kinžalu, voči ktorému dnes neexistuje žiadna protiraketová obrana, alebo Ruská federácia pristúpi k iným odvetným krokom- stopnutie plynu, ropy, dovozu jadrového paliva pre elektrárne atď., budúci volič každého hlasujúceho- ZA odovzdávku MiGov, určite patrične odmení. S MiGmy by teda nemuseli odletieť len pomyselné budúce percentá Demokratov pre vstup do parlamentu, ale po hlasovaní na vláde by mohla vzniknúť aj trestnoprávna rovina celej záležitosti. Aj napriek tomu, že strana Smer hovorí o tom, že Heger nevníma problémy občanov a žije v akejsi fiktívnej realite v jednej veci má dočasne poverený premiér určite pravdu, keď v parlamente vyslovil tvrdenie: „My sme… proukrajinská vláda.”