Le Penová tvrdila, že toto gesto síce pozná, ale z potápania — ako znak, že je všetko v poriadku.
Keď ju kolegovia informovali, že má aj iný význam, požiadala o odstránenie fotografie z facebookového konta estónskeho aktivistu Ruubena Kaalepa, s ktorým si urobila selfie.
Rovnaké gesto pritom nedávno, pri skladaní prísahy v estónskom parlamente, použili Martin a Mart Helmeovci, ktorí kandidovali za EKRE. Obaja sa neskôr stali členmi estónskej vlády: otec Mart Helme je ministrom vnútra a jeho syn Martin vedie rezort financií.
V súdnej sieni počas čítania obvinení toto gesto urobil aj Brenton Tarrant, ktorý v marci v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zastrelil 51 ľudí.
Le Penovej návšteva v Estónsku bola súčasťou jej turné po Európe na podporu partnerských strán RN pred voľbami do Európskeho parlamentu. Ich vízia je vytvoriť v europarlamente veľkú skupinu pozostávajúcu z nacionalistických politických subjektov.
Hoax denníka N
Peter Pčolinský v súvislosti s gestom Le Penovej upozornil na hoax denníka N, ktorý prezentuje, že Le Penová ukázaka neonacistické gesto.
“Takže denník N tvrdí, že toto gesto je nacisticky symbol ale pritom Facebook a whatsapp ho má roky medzi “smajlíkmi” a bežne ho ľudia používajú,” vysvetlil.
“Mám pocit, že už sme asi jediní, kto používa zdravý rozum,” dodal Pčolinský.