Základ prieskumu poslancov tvorí sledovanie rastu radikálnych islamistických nálad vo Francúzsku za dobu niekoľkých desaťročí. Denník píše, že kartotéka osôb, ktoré sú sledované v rámci programu prevencie terorizmu, dnes obsahuje 21 039 mien, z toho 10 092 ľudí je aktívne sledovaná. Viac ako 1 500 z nich “vykonáva alebo vykonávalo prácu, ktorá sa dá označiť za “zraniteľnú” buď kvôli jej podstate (pozemná alebo letecká doprava, súkromná bezpečnostná služba), alebo kvôli ich kontaktom s ľuďmi.
Čo sa týka práce s radikálnymi náladami príslušníkov štátnej bezpečnosti a poriadkových orgánov, dospievajú poslanci vo svojej správe k optimistickému záveru, pokiaľ však ide o mestskú políciu a súkromné bezpečnostné agentúry, je to celkom inak. Autori prieskumu uvádzajú, že kontrola v týchto štruktúrach je menej prísna nehľadiac na to, že zamestnanci nesú zodpovednosť za bezpečnosť a môžu byť vyzbrojení.
Autori správy konštatovali tiež, že neexistuje vyspelá politika v prevencii a odhalenie extrémistických nálad v zdravotníctve. Poslanci navrhli, aby v týchto odvetviach bola zriadená špeciálna funkcia “referentov pre radikalizáciu”, ktorí by informovali príslušné inštancie o radikálnych náladách zamestnancov alebo užívateľov ich služieb.
Osobitná pozornosť je v tejto správe venovaná extrémistickým náladám v športovom prostredí, kde sa radikálny islamizmus prejavuje v rôznych formách, počnúc kolektívnou modlitbou v šatniach (aj počas súťaží) a končiac požiadavkami o výhradnej strave v halách a nosení spodnej bielizne v sprchách. Dosť často sa stane, že športovci odmietnu pozdraviť súpera a odôvodňujú to tým, že sa môžu pokloniť iba Alahovi.
Stále viac ich nosí počas súťaží a tréningu dlhé legíny, hidžáby a závoje, a to z povolenia vedenia športových federácií, nehľadiac na existenciu pravidiel, ktoré to zakazujú. Niektoré športové kluby nepúšťajú ženy alebo im zakazujú tréning v rovnakom čase s mužmi. “Federácia bojových umení dokonca požiadala svojho technického riaditeľa, aby pri zostavení rozvrhu prizeral k náboženským sviatkom,” oznámili autori prieskumu.