Moskva 27. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Bebeto Matthews)
Po vzbure Wagnerovcov sa vynorili otázky z možného stiahnutia bojovníkov skupiny Wagner z Afriky. Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí však, uistil spojencov v Afrike, že tisíce bojovníkov skupiny Wagner nebudú stiahnuté
„Okrem vzťahov s týmto PMC majú vlády Stredoafrickej republiky a Mali oficiálne kontakty prostredníctvom svojej vlády s naším vedením. Na ich žiadosť v SAR pôsobí niekoľko stoviek vojenského personálu ako inštruktori – táto práca bude, samozrejme, pokračoval,” povedal v rozhovore pre RT, pričom reagoval najmä na žiadosť o vyjadrenie k správam, že udalosti z 24. júna v Rusku vyvolali paniku medzi ruskými partnermi v Afrike.
The Guardian prináša informácie, že v rozhovore pre Russia Today Lavrov prisľúbil, že „inštruktori” a „súkromní vojenskí dodávatelia” zostanú v Stredoafrickej republike (SAR) a Mali , dvoch krajinách v subsaharskej Afrike, kde má Wagner najväčšie zastúpenie.
Obe krajiny považuje Kremeľ za strategické ciele a vidí v nich odrazový mostík k väčšiemu vplyvu na kontinente a zdroj lukratívnych prírodných zdrojov.
„Na ich žiadosť pôsobí v Stredoafrickej republike niekoľko stoviek vojakov ako inštruktori – táto práca bude, samozrejme, pokračovať… Stredoafrická republika aj Mali sa obrátila na Vagnerove PMC so žiadosťou o zaistenie bezpečnosti ich vedenia,” povedal Lavrov.
„Pokiaľ ide o správy o tom, kto a kvôli čomu panikári, žiadnu paniku som nezaznamenal. Vo vzťahoch príslušných afrických krajín s Ruskou federáciou som nezaznamenal žiadne zmeny.”
Wagnerove jednotky prišli do Stredoafrickej republiky v roku 2018, aby posilnili režim Faustina-Archangea Touadéra, ktorý sa snažil odraziť ofenzívu povstalcov. Odvtedy sa žoldnieri stali mocnou vojenskou, politickou a hospodárskou silou v nestabilnom štáte.
V Mali sa má nachádzať asi tisícka Wagnerovcov, ktorí bojujú proti islamistickým a iným povstalcom.
Zdá sa však, že kríza v Rusku zatiaľ nemala vplyv na Wagnerov personál nasadený v Afrike, či už ako bojové jednotky, alebo riadenie spoločností skupiny, ktoré sa venujú ťažbe vzácnych zdrojov.
Miestne zdroje v Mali uviedli, že rutinná rotácia personálu v strategickej krajine prebehla v posledných dňoch bez incidentov a že žoldnieri z bojovej skupiny Wagner počas posledných 72 hodín pokračovali v operáciách s malijskými silami bojujúcimi proti povstalcom v strede a na severe krajiny.
The Guardian konštatuje, že ani v Líbyi nedošlo k žiadnym nenormálnym pohybom, kde je podľa dobre postaveného bývalého úradníka a analytikov rozmiestnený ďalší početný kontingent Wagnerových žoldnierov vo východnej časti krajiny, ktorú ovláda vojenský veliteľ Khalifa Haftar.
„V porovnaní s počtom bojovníkov nasadených na Ukrajine má Wagner v Líbyi málo personálu. Ide o pomerne efektívnu – a vo viacerých ohľadoch úspešnú – operáciu, ktorú sčasti vybudoval samotný ruský štát. Na čele skupiny môže dôjsť k zmene, ale nemyslím si, že udalosti v Moskve spôsobia, že Wagner z Líbye úplne zmizne. Logistická podpora zo strany ruského štátu pre Wagnera sa môže na chvíľu znížiť, ale misia bude pravdepodobne pokračovať sama,” povedal Jalel Harchaoui, špecialista na Líbyu z Royal United Services Institute.
Viac sa dočítate