Podľa neho ministerstvo zahraničných vecí USA tvrdí, že IS nebol zatiaľ porazený a že zmena režimu v Sýrii je hlavnou predbežnou podmienkou porážky tejto organizácie.
“Myslím si, že Američania vnímajú IS ako ospravedlnenie svojej vojenskej prítomnosti v Sýrii a takmer ako spojenca v boji proti sýrskym úradom,” citovala šéfa ruskej diplomacie agentúra TASS.
“Hlavnou úlohou (Washingtonu) je teraz skôr opäť zmena režimu, než porážka IS,” povedal Lavrov a poznamenal, že USA zjavne mali “svoju tajnú agendu v Sýrii”.
Podľa Lavrova IS utrpel drvivú porážku na území, ktoré kontroluje sýrska vláda, ale niektoré ohniská odporu v krajine zostali.
“Hlavná pevnosť IS sa nachádza na území ovládanom Spojenými štátmi,” spresnil.
“V oblasti Tanf, kde sú Spojené štáty absolútne nelegitímne, vznikla zóna, ktorú ovládajú a vnútri ktorej sa nachádza neslávne známy utečenecký tábor Rukban. Vnútri tejto 55-kilometrovej zóny sa nachádza niekoľko tisíc militantov, ktorých Spojené štáty z nejakého dôvodu považujú za skupinu osôb s nedotknuteľným postavením,” dodal Lavrov.
Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov už v decembri 2017 tvrdil, že hlavné sily teroristickej organizácie Islamský štát utiekli po porážke v Sýrii do Líbye a juhozápadnej Ázie a že niekoľko stoviek ďalších teroristov následne podstúpilo výcvik na americkej vojenskej základni Tanf, juhovýchodne od rovnomenného mesta.
“Táto základňa na juhu Sýrie sa nachádza v oblasti s perimetrom 55 kilometrov. Leží na hraniciach Sýrie, Jordánska a Iraku. Podľa kozmickej rozviedky a iných zdrojov sa tam nachádza skupina militantov. V skutočnosti tam cvičia,” uviedol vtedy šéf ruského generálneho štábu.
Totálnu porážku IS na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii oznámil 6. decembra 2017 ruský prezident Vladimir Putin. O päť dní neskôr nariadil stiahnutie ruských síl zo Sýrie, ktoré bolo vyhlásené za dokončené 22. decembra. Rusko si v Sýrii ponechalo okrem iného námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím.