OSN za menej ako 80 rokov svojej existencie vykonala dôležitú misiu, ktorú jej zverili jej zakladatelia. Už niekoľko desaťročí zabezpečuje globálnu bezpečnosť základná dohoda piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN o nadradenosti cieľov a zásad Charty. OSN tak vytvorila podmienky pre skutočne multilaterálnu spoluprácu, ktorá sa riadi všeobecne uznávanými normami medzinárodného práva.
Systém zameraný na OSN dnes prechádza hlbokou krízou. Hlavný dôvod spočíva v snahe niektorých členov nahradiť medzinárodné právo a Chartu OSN určitým poriadkom „založeným na pravidlách”. Tieto pravidlá nikto nevidel. V transparentných medzinárodných rozhovoroch sa o nich nediskutovalo. Sú vynájdené a používané na potlačenie prirodzeného procesu formovania nových nezávislých rozvojových centier, ktoré objektívne stelesňujú multilateralizmus. Dochádza k pokusom obmedziť nové rozvojové centrá jednostrannými nezákonnými opatreniami, ktoré im odopierajú prístup k moderným finančným technológiám a službám, vylučujú ich z dodávateľských reťazcov, zabavujú ich majetok, ničia ich kritickú infraštruktúru a manipulujú so všeobecne uznávanými pravidlami a postupmi. To vedie k fragmentácii svetového obchodu, kolapsu trhových mechanizmov, paralýze WTO a definitívnej – teraz otvorenej – premene MMF na nástroj na dosiahnutie cieľov Spojených štátov a ich spojencov vrátane vojenských.
Spojené štáty, ktoré sa zúfalo snažia presadiť svoju dominanciu trestaním neposlušných, prišli zničiť globalizáciu, ktorú po mnoho rokov prezentovali ako veľký prínos pre ľudstvo v službách multilaterálneho systému globálnej ekonomiky. Washington a zvyšok Západu, ktorý ho poslúcha, používajú tieto pravidlá na ospravedlnenie nelegitímnych opatrení proti krajinám, ktoré vytvárajú svoju politiku v súlade s medzinárodným právom a odmietajú nasledovať sebecké záujmy „zlatej miliardy”. Tí, ktorí nesúhlasia, sú na čiernej listine na základe zásady, že „tí, ktorí nie sú s nami, sú proti nám”.
Naši západní kolegovia sú už dlho konfrontovaní s rozhovormi, založenými na univerzálnych formátoch, ako je napríklad formát OSN. Aby dali ideologický základ kurzu, podkopávajúcemu multilateralizmus, zrodili koncept „demokracií”, zjednotených na rozdiel od „autokracií”. Okrem „samitov za demokraciu”, ktorých zoznam účastníkov určuje tento samozvaný hegemonický klub, sa vytvárajú ďalšie „elitné kluby”, ktoré obchádzajú OSN.
Samity pre demokraciu, Aliancia pre multilateralizmus, Globálne partnerstvo v oblasti umelej inteligencie, Koalícia pre slobodu médií, Parížska výzva na dôveru a bezpečnosť v kybernetickom priestore – všetky tieto a ďalšie neinkluzívne projekty boli navrhnuté tak, aby bránili rozhovorom o príslušných otázkach pod záštitou OSN a presadzovali nekonsenzuálne koncepcie a riešenia v prospech Západu. Najprv sa na niečom dohodnú v súkromí ako malá skupina a potom prezentujú to, čo bolo dohodnuté ako „pozícia medzinárodného spoločenstva”. Povedzme si to na rovinu: nikto nesplnomocnil západnú menšinu, aby hovorila v mene celého ľudstva. Prosím, konajte slušne a rešpektujte všetkých členov medzinárodného spoločenstva. Zavedením poriadku, založeného na pravidlách kruhov, ktoré ho podporujú, arogantne odmietajú kľúčovú zásadu Charty OSN, ktorou je zvrchovaná rovnosť štátov.
„Hrdý” výrok šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella, že Európa je „záhrada” a zvyšok sveta je „džungľa”, hovorí veľa o ich koncepcii výnimočnosti. Rád by som tiež citoval spoločné vyhlásenie o spolupráci medzi EÚ a NATO z 10. januára, ktoré znie takto: zjednotený Západ „bude ďalej mobilizovať súbor nástrojov, ktoré máme k dispozícii, či už politických, hospodárskych alebo vojenských na dosiahnutie našich spoločných cieľov v prospech našich miliárd občanov”.
Kolektívny Západ sa rozhodol pretvoriť procesy multilateralizmu na regionálnej úrovni tak, aby vyhovovali jeho vlastným potrebám. Spojené štáty nedávno vyzvali na revíziu Monroeovej doktríny a zníženie väzieb krajín Latinskej Ameriky s Ruskou federáciou a Čínskou ľudovou republikou. Táto politika sa však stretla s prekážkou krajín Latinskej Ameriky, ktoré sa rozhodli posilniť svoje multilaterálne štruktúry, predovšetkým Spoločenstvo štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC), pričom potvrdili svoje legitímne právo presadiť sa ako pilier multipolárneho sveta. Rusko plne podporuje spravodlivé ambície tohto druhu.
Spojené štáty a ich spojenci nasadili významné sily na oslabenie multilateralizmu v ázijsko-tichomorskom regióne, kde sa už desaťročia formuje otvorený a úspešný systém hospodárskej a bezpečnostnej spolupráce zameraný na ASEAN. Tento systém im pomohol vypracovať konsenzuálne prístupy vhodné pre 10 členov združenia ASEAN a ich partnerov v dialógu vrátane Ruska, Číny, Spojených štátov, Indie, Japonska, Austrálie a Kórejskej republiky, čím sa zabezpečil skutočný inkluzívny multilateralizmus. Washington potom pokročil vo svojej indicko-tichomorskej stratégii v snahe prelomiť túto zavedenú architektúru.
Na minuloročnom summite v Madride krajiny NATO hovorili o svojej globálnej zodpovednosti a nedeliteľnej bezpečnosti v euroatlantickom priestore a takzvanom indicko-tichomorskom regióne, hoci sa vždy snažili všetkých presvedčiť, že túžia po mieri a že ich vojenské programy sú čisto obranné. To znamená, že hranice NATO ako obrannej organizácie sa presúvajú do západných pobrežných oblastí Pacifiku. Táto blokovo orientovaná politika, ktorá narúša multilateralizmus zameraný na ASEAN, sa prejavuje vytvorením vojenskej organizácie AUKUS, do ktorej boli zapojené Tokio, Soul a niekoľko krajín ASEAN-u. Spojené štáty vedú úsilie o rozvoj mechanizmov zasahovania do námornej bezpečnosti s cieľom chrániť jednostranné záujmy Západu v regióne Juhočínskeho mora. Josep Borrell, ktorého som už spomínal, včera prisľúbil, že do tohto regiónu vyšle námorné sily EÚ. Nikto neskrýva, že cieľom tejto indicko-tichomorskej stratégie je zadržať Čínu a izolovať Rusko. Takto naši západní kolegovia interpretujú koncept účinného multilateralizmu v ázijsko-tichomorskom regióne.
Hneď ako bola Organizácia Varšavskej zmluvy rozpustená a Sovietsky zväz zmizol z politickej arény, mnohí dúfali, že princíp skutočného multilateralizmu bez demarkačných línií v euroatlantickom priestore by mohol ožiť. Avšak namiesto využívania potenciálu OBSE na rovnocennom a kolektívnom základe, západné krajiny nielenže udržiavajú NATO, ale napriek svojim pevným sľubom o opaku sledujú očividnú politiku kontroly susedných oblastí vrátane tých, ktoré sú a vždy boli životne dôležité pre Rusko. Ako povedal vtedajší minister zahraničných vecí USA James Baker, keď hovoril s prezidentom Georgeom W. Bushom, OBSE je hlavnou hrozbou pre NATO. V našom mene by som chcel dodať, že Organizácia Spojených národov aj ustanovenia Charty OSN dnes predstavujú hrozbu pre globálne ambície Washingtonu.
Rusko sa trpezlivo snažilo dosiahnuť vzájomne výhodné multilaterálne dohody, založené na zásade nedeliteľnej bezpečnosti, slávnostne vyhlásenej na najvyššej úrovni v dokumentoch samitov OBSE v rokoch 1999 a 2010. Čierne na bielom jednoznačne vyhlasuje, že nikto by nemal posilňovať svoju vlastnú bezpečnosť na úkor ostatných a že žiadnemu štátu, skupine štátov alebo organizácii nemožno pripísať primárnu zodpovednosť za udržiavanie mieru v regióne organizácie alebo považovať ktorúkoľvek časť regiónu OBSE za svoju sféru vplyvu.
NATO sa ani v najmenšom nestaralo o povinnosti prezidentov a premiérov členských krajín a začalo robiť presný opak, keď vyhlásilo svoje „právo” na svojvoľné akcie akéhokoľvek druhu. Ďalším do očí bijúcim prípadom je nezákonné bombardovanie Juhoslávie v roku 1999, ktoré zahŕňalo použitie hlavíc s ochudobneným uránom a ktoré neskôr viedlo k nárastu prípadov rakoviny medzi srbskými občanmi a členmi armády NATO. Joseph Biden bol vtedy senátorom a pred kamerami vyhlásil, nie bez hrdosti, že osobne požiadal o bombardovanie Belehradu a zničenie mostov cez rieku Drina. Teraz americký veľvyslanec v Srbsku Christopher Hill využíva médiá na to, aby vyzval Srbov, aby obrátili list a „odložili svoje sťažnosti”. Spojené štáty majú rozsiahle skúsenosti s „odložením sťažností”. Japonsko už dlho mlčí o tom, kto bombardoval Hirošimu a Nagasaki. Školské učebnice o tom nehovoria. Nedávno na stretnutí G-7 minister zahraničných vecí USA Antony Blinken smútil nad utrpením obetí týchto bombových útokov, ale nespomenul, kto je za ne zodpovedný. Toto sú „pravidlá” a nikto sa neodváži nesúhlasiť.
Od druhej svetovej vojny Washington vykonal desiatky zločineckých a bezohľadných vojenských operácií bez toho, aby sa čo i len usiloval o multilaterálnu legitimitu. Prečo sa obťažovať s ich súborom svojvoľných „pravidiel”?
Hanebná invázia koalície vedenej USA do Iraku v roku 2003 bola vykonaná v rozpore s Chartou OSN, rovnako ako agresia voči Líbyi v roku 2011. Obe viedli k zničeniu štátu, strate státisícov životov a rozšíreniu terorizmu.
Zasahovanie USA do vnútorných záležitostí postsovietskych krajín bolo tiež očividným porušením Charty OSN. V Gruzínsku a Kirgizsku boli zosnované „farebné revolúcie” a vo februári 2014 bol v Kyjeve zorganizovaný krvavý prevrat. Pokusy o násilné prevzatie moci v Bielorusku v roku 2020 sú súčasťou rovnakého prístupu.
Anglosasi, ktorí sú na čele Západu, nielen ospravedlňujú tieto bezprávne dobrodružstvá, ale vytrubujú ich vo svojej politike „podpory demokracie”, zatiaľ čo to robia aj podľa svojich vlastných pravidiel, kde uznali nezávislosť Kosova bez referenda, ale odmietli uznať nezávislosť Krymu, hoci sa tam konalo referendum; Podľa britského ministra zahraničných vecí Jamesa Cleverlyho nie sú Falklandy/Malvíny problémom, pretože sa konalo referendum. Zábavné.
Aby sme sa vyhli dvojitému metru, vyzývame všetkých, aby dodržiavali dohody dosiahnuté v rámci Deklarácie OSN o zásadách medzinárodného práva z roku 1970, ktorá je stále v platnosti. Jasne vyjadruje potrebu rešpektovať suverenitu a územnú celistvosť štátov, ktoré sa správajú „v súlade so zásadou rovnakých práv a sebaurčenia národov, ako je opísané vyššie, a preto majú vládu, zastupujúcu celý ľud patriaci k územiu”. Každý nestranný pozorovateľ jasne vidí, že nacistický režim v Kyjeve nemožno v žiadnom prípade považovať za vládu zastupujúcu obyvateľov území, ktoré odmietli akceptovať výsledky krvavého prevratu z februára 2014, proti ktorému sprisahanci prevratu rozpútali vojnu. Tak ako Priština nemôže tvrdiť, že zastupuje záujmy kosovských Srbov, ktorým EÚ prisľúbila autonómiu, Berlín a Paríž tiež prisľúbili osobitný štatút pre Donbas. Vieme, ako sa tieto sľuby premietajú do konca.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres vo svojom posolstve na druhom samite pre demokraciu 29. marca 2023 vyslovil niekoľko dôležitých slov: „Demokracia vyplýva z Charty Organizácie Spojených národov. Jeho počiatočné vzývanie „My národy” odráža základný zdroj legitímnej autority: súhlas tých, ktorým vládnu. Chcel by som ešte raz zdôrazniť slovo „konsenzus”.
Mnohostranné úsilie sa vynaložilo na zastavenie vojny, ktorá sa rozpútala na východnej Ukrajine po štátnom prevrate. Toto úsilie o mierové riešenie vyústilo do rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá jednomyseľne schválila dohody z Minska. Kyjev a jeho západní lídri tieto dohody pošliapali. Dokonca cynicky s nádychom hrdosti priznali, že ich nikdy neplánovali rešpektovať, ale chceli si len kúpiť čas, aby vyzbrojili Ukrajinu zbraňami, ktoré by mohli použiť proti Rusku. Týmto spôsobom verejne oznámili porušenie mnohostranného záväzku členmi Organizácie Spojených národov, ktorý, ako je ustanovené v Charte Organizácie Spojených národov, vyžaduje, aby všetky členské krajiny rešpektovali rezolúcie Bezpečnostnej rady.
Naše pokračujúce úsilie vyhnúť sa tejto konfrontácii vrátane návrhov ruského prezidenta Vladimira Putina z decembra 2021 dohodnúť sa na mnohostranných vzájomných bezpečnostných zárukách bolo arogantne odmietnuté. Hovoria nám, že nikto nemôže zabrániť NATO v „prijatí” Ukrajiny.
V rokoch nasledujúcich po prevrate a napriek našim silným požiadavkám sa nikto zo západných lídrov Kyjeva nesťažoval Piotrovi Porošenkovi, Vladimírovi Zelenskému, ani ukrajinskej Verchovnej rade, keď ruský jazyk, vzdelávanie, médiá a vo všeobecnosti ruské kultúrne a náboženské tradície boli neustále ničené zákonom. Išlo o priame porušenie ukrajinskej ústavy a všeobecných dohovorov o právach etnických menšín. Kyjevský režim zároveň zavádzal teóriu a prax nacizmu do každodenného života a prijímal príslušné zákony. Kyjevský režim nehanebne usporiadal obrovské fakľové sprievody pod vlajkami divízií SS v centre hlavného mesta a ďalších miest. Západ mlčal a mädlil si ruky. To, čo sa dialo, bolo plne súčasťou plánov USA využiť otvorene rasistický režim, ktorý vytvoril Washington v nádeji, že celoplošne oslabí Rusko. Bolo to súčasťou strategickej cesty USA, zameranej na elimináciu rivalov a podkopanie akéhokoľvek scenára, ktorý by naznačoval potvrdenie spravodlivého multilateralizmu v globálnych záležitostiach.
Teraz to všetky krajiny chápu, ale nie každý o tom hovorí otvorene: nejde o Ukrajinu, ale o budúcu štruktúru medzinárodných vzťahov. Budú založené na udržateľnom konsenze, založenom na rovnováhe záujmov alebo sa obmedzia na agresívnu a výbušnú podporu hegemónie? Je nesprávne vytrhávať ukrajinskú otázku z jej geopolitického kontextu. Ako som už povedal, multilateralizmus znamená rešpektovanie Charty OSN a všetkých jej vzájomne prepojených zásad. Rusko jasne vysvetlilo ciele, ktoré sleduje pri vedení svojej špeciálnej vojenskej operácie: eliminovať hrozbu pre svoju bezpečnosť, ktorú NATO už roky vytvára priamo na svojich hraniciach a chrániť ľudí, ktorí boli zbavení práv deklarovaných v multilaterálnych dohovoroch. Rusko ich chcelo chrániť pred verejnými a priamymi hrozbami Kyjeva zničením a vyhostením z území, kde ich predkovia žili po stáročia. Poctivo sme vysvetlili, za čo a za koho bojujeme.
Som v pokušení položiť si naopak na pozadí hystérie, vyvolanej Spojenými štátmi a Európskou úniou otázku: Čo urobili Washington a NATO v Juhoslávii, Iraku a Líbyi? Došlo k ohrozeniu ich bezpečnosti, kultúry, náboženstva alebo jazyka? Z akých multilaterálnych štandardov čerpali inšpiráciu, keď vyhlásili nezávislosť Kosova v rozpore s princípmi OECD a keď zničili stabilný a ekonomicky bohatý Irak a Líbyu, desaťtisíc míľ od amerických brehov?
Nehanebné pokusy západných krajín kontrolovať sekretariáty OSN a iných medzinárodných inštitúcií ohrozujú multilaterálny systém. Západ mal vždy kvantitatívnu výhodu pokiaľ ide o personál, ale až donedávna sa sekretariát OSN snažil zostať neutrálny. Dnes sa táto nerovnováha stala chronickou, zatiaľ čo zamestnanci sekretariátu si čoraz viac dovoľujú politicky motivované správanie, ktoré nie je vhodné pre medzinárodných úradníkov. Vyzývame Jeho Excelenciu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby zabezpečil, že všetok jeho personál bude spĺňať požiadavky nestrannosti v súlade s článkom 100 Charty OSN. Vyzývame tiež, aby sa vysokí úradníci sekretariátu pri príprave iniciatívnych dokumentov o otázkach všeobecnej agendy, ktoré už boli spomenuté, a o „Novej agende pre mier” riadili potrebou naliehať na členské krajiny, aby našli spôsoby ako dosiahnuť konsenzus a rovnováhu záujmov namiesto toho, aby sa zahrávali s neoliberálnymi koncepciami. V opačnom prípade budeme namiesto multilaterálnej agendy svedkami stále sa zväčšujúcej priepasti medzi „zlatou miliardou” Parsis a globálnou väčšinou.
Keď hovoríme o multilateralizme, nemôžeme sa obmedziť na jediný medzinárodný kontext: rovnako nemôžeme ignorovať tento medzinárodný kontext, keď hovoríme o demokracii.
Nemal by existovať dvojitý meter. Multilateralizmus aj demokracia by sa mali rešpektovať v rámci členských krajín a v ich vzájomných vzťahoch. Každý vie, že Západ, zatiaľ čo vnucuje svoju koncepciu demokracie iným krajinám, je proti demokratizácii medzinárodných vzťahov, založených na rešpektovaní suverénnej rovnosti krajín. Dnes Západ spolu so snahou presadzovať svoje takzvané pravidlá na medzinárodnej scéne potláča multilateralizmus a demokraciu doma a uchyľuje sa k čoraz represívnejším nástrojom na potlačenie disentu, podobne ako to robí zločinecký režim v Kyjeve s podporou svojich pánov – Spojených štátov a ich spojencov.
Vážení kolegovia, rovnako ako v rokoch studenej vojny sme sa opäť priblížili k nebezpečnej línii, ktorá je možno ešte nebezpečnejšia ako vtedy. Situáciu ďalej zhoršuje strata dôvery v multilateralizmus v čase, keď finančná a ekonomická agresia Západu ničí výhody globalizácie a keď Washington a jeho spojenci opúšťajú diplomaciu, aby požadovali, aby sa veci vyriešili „na bojisku”. To všetko sa odohráva medzi múrmi OSN – vytvorených, aby zabránili hrôzam vojny. Hlasy zodpovedných a rozumných síl a výzvy na preukázanie politickej múdrosti a oživenie kultúry dialógu potláčajú tí, ktorí sa snažia podkopať základné zásady komunikácie medzi krajinami. Všetci sa musíme vrátiť k základom a rešpektovať ciele a zásady Charty Organizácie Spojených národov v celej ich rozmanitosti a prepojenosti.
Skutočný multilateralizmus si dnes vyžaduje, aby sa OSN prispôsobila objektívnemu vývoju v procese formovania multipolárnej architektúry medzinárodných vzťahov.
Je nevyhnutné urýchliť reformu Bezpečnostnej rady a rozšíriť zastúpenie krajín Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Nadmerné zastúpenie Západu v tomto hlavnom orgáne Organizácie Spojených národov podkopáva zásadu multilateralizmu.
Venezuela viedla vytvorenie skupiny priateľov na obranu Charty OSN. Vyzývame všetky krajiny, ktoré rešpektujú Chartu, aby sa k nej pripojili. Je tiež dôležité využiť konštruktívny potenciál krajín BRICS a SCO. EAEU, SNŠ a CSTO sú ochotné prispieť. Sme za využitie iniciatív, predložených regionálnymi združeniami globálneho Juhu. Skupina G20 môže byť užitočná na udržanie multilateralizmu, ak jej západní účastníci prestanú odvádzať pozornosť svojich kolegov od najvyšších miest jej programu v nádeji, že znížia ich zodpovednosť za akumuláciu kríz v globálnom hospodárstve.
Obavy z tejto situácie sa čoraz viac prejavujú v mnohých iniciatívach a návrhoch krajín globálneho Juhu, od východnej a juhovýchodnej Ázie cez arabský a moslimský svet vo všeobecnosti až po Afriku a Latinskú Ameriku. Oceňujeme ich úprimnú túžbu zabezpečiť riešenie aktuálnych problémov poctivou kolektívnou prácou, zameranou na dosiahnutie rovnováhy záujmov, založenej na suverénnej rovnosti štátov a nedeliteľnej bezpečnosti.
Na záver by som chcel novinárom, ktorí pokrývajú naše stretnutie, oznámiť, že ich kolegom v ruských médiách nebolo dovolené sem prísť. Veľvyslanectvo USA v Moskve cynicky vyhlásilo, že je pripravené odovzdať im pasy s vízami, ale až keď naše lietadlo vzlietne. Preto vás veľmi žiadam a prosím, nahraďte neprítomnosť ruských novinárov. Zabezpečte, aby globálne publikum mohlo pomocou vašich prehľadov zaznamenať každý aspekt komentárov a hodnotení.
Preklad: Eva Zámocká