Moskva 28. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Russian Foreign Ministry Press Service)
Rusko a USA by sa vrátili k normálnym vzťahom, ak by to záviselo len na Moskve. Washingtonu bolo ponúkané “vynulovať“ diplomatický konflikt. Nová administratíva Joe Bidena ale “skĺzava po rovnakej naklonenej rovine“, povedal minister zahraničia Ruska Sergej Lavrov v rozhovore pre Sputnik
“Ak by to záviselo len na nás, tak by sme sa pravdepodobne vrátili k normálnym vzťahom, a ako prvý, z môjho pohľadu vôbec nie zložitý krok, by bolo vynulovanie tých opatrení, ktoré boli podniknuté na obmedzenie činnosti diplomatov Ruska a USA – v odpovedi sme obmedzili činnosť diplomatov USA v Rusku,“ uviedol Lavrov.
.
Minister zahraničia Ruska tiež spomenul, že Moskva to ponúkala tejto administratíve, “akonáhle prisahala a vstúpila do funkcie“. “Spomínal som to Blinkenovi. Bez toho aby som mu to nútil. Jednoducho som povedal, že očividným krokom pre to, aby sme mohli normálne pracovať, by bolo vynulovanie všetkého toho, čo začal Barack Obama, keď v priebehu niekoľkých týždňov pred odchodom z postu prezidenta, keď búchal dverami v zápale hnevu, nechal zadržať ruské vlastníctvo a tým porušil všetky Viedenské konvencie, vyhnal ruských diplomatov,” povedal minister.
Hlava ruského ministerstva zahraničia ďalej uviedla, že jeho beseda s americkým ministrom zahraničia Antony Blinkenom po inaugurácii Bidena bola “dobrosrdečná, pokojná, pragmatická”.
“Uviedol som, že len čo naši americkí kolegovia dokončia formovanie všetkých svojich tímov na ministerstve zahraničia, budeme pripravení obnoviť kontakty za toho predpokladu, že budeme hľadať vzájomne prijateľné dohody o mnohých problémoch, od fungovania diplomatických misií až po strategickú stabilitu, a o mnohých ďalších problémoch,” povedal Lavrov.
Vlna reťazových reakcií
Ruský minister povedal, že “potom začala vlna reťazových reakcií“. “My sme to, mimochodom, dlho trpeli – čakali sme až do leta 2017, než sme zareagovali, pretože administratíva Donalda Trumpa nás prosila nereagovať na excesy odchádzajúcej administratívy Obamu, ktorá opúšťala Biely dom. Ale pri administratíve Trumpa sa nepodarilo tú situáciu vrátiť do normálnych koľají, preto sme boli nútení odpovedať viac menej zrkadlovo. Američania ale na tom nezostali,” povedal.
“Vidíme, že administratíva Bidena tiež pokračuje v skĺzavaní po tejto naklonenej rovine,“ dodal Sergej Lavrov.
Podľa slov ministra, v rozhovore ruského prezidenta Vladimira Putina s Bidenom hneď po jeho inaugurácii, v rozhovoroch ministrov zahraničia, “nám povedali naši americkí konkurenti, že oni vykonávajú veľký prehľad vzťahov s Ruskom a počítajú s tým, že na základe výsledkov tohto rozhovoru veľa bude jasnejšie“. “Ale výsledkom tohto rozhovoru sa stali nové sankcie, na ktoré sme boli vynútené odpovedať už nie jednoducho zrkadlovo, ale ako sme mnohokrát hovorili – že my nakoniec budeme konať asymetricky. To sa týka aj existujúcej parity vo veci množstva diplomatov a ďalších spolupracovníkov, ktorí pracujú na amerických diplomatických misiách v Rusku. Prevyšujú množstvo našich diplomatov v USA,” uviedol Lavrov.
Minister ďalej zdôraznil, že na vzťahoch medzi USA a Ruskom závisí medzinárodnáj stabilita. “Ak ale budeme hovoriť o strategickom videní našich vzájomných vzťahov, tak veľmi dúfam, že vo Washingtone tiež, rovnako ako my, chápu zodpovednosť za strategickú stabilitu vo svete. Nielen problémy Ruska a USA, nielen problémy, ktoré podstatne komplikujú životy našich občanov, ich kontakty, rokovania, vedenie biznisu a humanitárnych projektov – to sú ešte aj problémy, ktoré stavajú do veľkého rizika medzinárodnú bezpečnosť v najširšom zmysle slova,” dodal Lavrov.