Moskva 31. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Mary Altaffer,TASR/AP-Vadim Ghirda)
Plány NATO na vytvorenie nových námorných základní na Čiernomorskom pobreží Rumunska či Bulharska nezodpovedajú záujmom dobrého susedstva v regióne. Novinárom to povedal minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov počas samitu G20 v Ríme. Spojené štáty podľa Lavrova tlačia pobrežné krajiny ku konfrontačnej politike
Ako zdôraznil šéf ruského ministerstva zahraničných vecí, fakty naznačujú, že Severoatlantickej alianci chýba akákoľvek túžba spolupracovať s Ruskom.
„Nemáme žiadne informácie o tom, čo sa NATO chystá urobiť. Opierame sa o fakty a fakty sú také, že NATO nestojí o žiadnu interakciu s nami. Chcelo ju len vtedy, keď fungovala Rada Rusko – NATO, to nás chcelo iba poučiť o živote, a preto zakaždým požadovalo: ‘Zhromaždime Radu Ruska-NATO a diskutujme o Ukrajine.’ To bol celý ich záujem, čo de facto je rozdúchavanie propagandy a vyvíjanie tlaku na Rusko,“ uviedol Lavrov.
Minister tiež okomentoval pravidelné vysielanie amerických vojnových lodí do Čierneho mora, najmä torpédoborca Porter vyzbrojeného okrídlenými raketami. Lavrov v tejto súvislosti zdôraznil, že Rusko je pripravené zaistiť bezpečnosť v regióne.
„Sme pripravení na akékoľvek hrozby. Neexistuje pre nás žiadny problém, aby sme dokázali spoľahlivo zaistiť bezpečnosť ruského územia a bezpečnosť v Čiernom mori. Vždy ale vystupujeme za presadzovanie projektov spolupráce, nie projektov, ktoré sú založené na konfrontácii,“ poznamenal minister.
Pripomenul tiež, že USA pritom opakovane vysvetľovali nutnosť vstupu svojich vojnových lodí potrebou zadržiavať Rusko.
Takáto situácia rozhodne nepridáva na stabilite, a Washington sa tak len snaží tlačiť čiernomorské krajiny ku konfrontačnej politike, uzavrel vec Lavrov.
Vojensko-námorná operácia v Čiernom a v Stredozemnom mori
Včera Sputnik informoval, že štáby Šiestej flotily Vojenského námorníctva USA a vojensko-námorných útočných síl a pomocných síl NATO začali operácie v Čiernom a v Stredozemnom mori.
Štáby sa budú nachádzať na veliteľskej lodi Šiestej flotily Mount Whitney.
„Mount Whitney a štáby na nej budú v súčinnosti s partnermi a spojencami v NATO v Stredozemnom a v Čiernom mori, budú pracovať spoločne s cieľom zaistenia bezpečnosti a stability v regióne,“ uvádza sa v správe pre tlač.
Iné detaily budúcich operácií sa pritom neuvádzajú.
V Šiestej flotile tiež oznámili, že do Čierneho mora zamieril raketový torpédoborec typu Arleigh Burke USS Porter. Neuvádza sa, či je táto jeho plavba spojená s vyhlásenou operáciou.
Šiesta flotila USA, ktorá má hlavné sídlo v talianskom Neapole, vykonáva celé spektrum vojensko-námorných operácií, často spoločne so spojencami a partnermi z iných štátnych rezortov.
Koncom júla poukázal ruský zahraničnopolitický rezort na umelé komplikovanie situácie v Čiernom mori zo strany hráčov, ktorí nepatria do tohto regiónu. Ruské ministerstvo vytýčilo zvláštnu úlohu Turecka, ktoré môže kontrolovať plavbu vojenských lodí cez prielivy.
Námorná doprava v Bospore a Dardanelách je regulovaná konvenciou z Montreux z roku 1936. Tento dokument zaisťuje obchodným lodiam všetkých krajín slobodu plavby cez prielivy, a to ako v mierovej, tak aj vo vojnovej dobe. Režim plavby vojenských lodí je však pre čiernomorské a nečiernomorské štáty rôzny. Pre nečiernomorské platia značné obmedzenia, pokiaľ ide o triedu a dĺžku pobytu.