Bratislava 14. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)
V súvislosti s migračnou krízou na bieloruskej hranici s Poľskom a Litvou sa používajú dvojité štandardy, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na piatkovom rokovaní s francúzskym ministrom obrany a zahraničných vecí
“Naši francúzski partneri sa dotkli migračnej krízy na bieloruskej hranici s Poľskom a Litvou,” povedal ruský minister zahraničných vecí na tlačovej konferencii. “Objasnili sme situáciu, v ktorej by nemali existovať žiadne dvojaké štandardy v porovnaní so spôsobom, akým sa s migrantmi zaobchádza v iných krajinách EÚ, ale nie na hraniciach s Bieloruskom. Je potrebné konať rovnako, plne rešpektovať základné princípy medzinárodného humanitárneho práva“.
Lavrov tiež načrtol, že Západ Rusku neverí, keď pripustil, že by Rusko “sotva dokázalo presvedčiť náprotivky”. “Aspoň máme argumenty, o ktorých sa nepohádali,” uviedol a dodal: “Len na nás naliehali, aby sme pomohli presvedčiť Minsk, aby vyriešil tento problém. To však nezávisí len od Minska, ale hlavne od konštruktívneho prístupu zo strany Európskej únie”
8. novembra migračná kríza na hraniciach Bieloruska s Poľskom, Litvou a Lotyšskom dramaticky eskalovala. Na hranicu migranti prúdia už od začiatku roka 2021 a hraničnú oblasť pritom neopúšťajú. Niektorí z migrantov sa neustále pokúšajú vniknúť do Poľska cez plot z ostnatého drôtu.
Štáty Európskej únie obvinili Minsk z úmyselnej eskalácie a žiadali sankcie. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal, že vinu za krízu nesú západné štáty, keďže ich činy nútia ľudí utekať pred vojnou.
Lavrovove argumenty o dvojakom metre sa dajú v celku pochopiť, pretože, aj keď sa podobná migrantská kríza odohráva aj na iných hraniciach Európy, EÚ pritom pretlačuje sankcie len pre Bielorusko. Na rozdiel od toho, v podobnej situácii napríklad Turecku EÚ dokonca platí. Dvojitý meter ako vyšitý.
Andrea Lopatková