Toto hodnotenie poskytol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v článku pre francúzsky časopis Revue Politique et Parlementaire, venovanom 130. výročiu narodenia bývalého vodcu Piatej republiky, uvádzajú ruské médiá.
Podľa neho by prispelo k zlepšeniu situácie rozširovanie partnerstiev medzi Moskvou a Parížom ako stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, a ich zdieľanie spoločnej zodpovednosti za udržanie mieru. Lavrov je presvedčený, že teraz je všetok európsky biznis, vrátane francúzskeho, stratový.
“Som si istý, že súčasný scenár nie je zďaleka tým, čo mal Charles de Gaulle na mysli, dobre si vedomý všetkej kontraproduktivity a márnosti, Európy bez Ruska,” povedal minister.
Minister zahraničných vecí tiež uviedol, že Moskva podporuje myšlienku súčasného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vytvoriť európsky bezpečnostný systém nie ako protiváhu Ruska, ale so spoločnou účasťou. Najdôležitejšie je podľa neho to, aby sa slová premenili na konkrétne kroky.
“Rusko je vždy pripravené k takejto poctivej a rovnocennej spolupráci,” uzavrel Lavrov.
Charles de Gaulle bol vynikajúci francúzsky vojenský, politický a štátny činiteľ, symbol francúzskeho hnutia odporu počas druhej svetovej vojny. S nástupom do funkcie prezidenta 8. januára 1959 sa de Gaulle postavil proti hegemónii USA v Európe.
Vzťahy medzi Moskvou a niekoľkými západnými krajinami sa na jar 2014 po vstupe Krymu do Ruska a vypuknutiu konfliktu na východnej Ukrajine prudko zhoršili. Na Ruskú federáciu boli uvalené sankcie, a to ako individuálne, tak ovplyvňujúce celé hospodárske odvetvia. Kremeľ zaviedol odvetné obmedzenia v auguste toho istého roku vyhlásením potravinového embarga.