Uplynulý rok bol podľa šéfa ruskej diplomacie charakteristický zhoršovaním sa konfliktného potenciálu vo vzťahu Ruska a Západu na čele so Spojenými štátmi, ako aj prehlbujúcim sa deficitom dôvery v ich vzájomných vzťahoch. Príčinu daného stavu vidí Lavrov v údajnej neschopnosti Západu a najmä Spojených štátov zmieriť sa s prebiehajúcimi globálnymi, mocenskými zmenami vo svete.
Ako jeden z vážnych symptómov zhoršených vzájomných vzťahov spomenul rozhodnutie USA odstúpiť od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Taktiež v tomto kontexte vyjadril obavy z možného nepredĺženia zmluvy o znížení počtu strategických zbraní (New START/SNV-III).
Lavrov v reakcii na otázky novinárov odmietol špekulácie o tom, že by sa Rusko mohlo vzdať suverenity nad časťou Kurilských ostrovov výmenou za mier s Japonskom a obvinil Tokio z nie veľmi priateľských praktických krokov voči Moskve na medzinárodnej scéne.
Čínu, naopak, označil za suseda a strategického partnera, s ktorým má spoločné záujmy – najmä snahu o zlepšenie svetového obchodného systému, “zbaveného dominancie akejkoľvek jednej krajiny”.
Medzi najväčšie úspechy ruskej diplomacie v roku 2018 patrí podľa Lavrova uzavretie dohovoru o štatúte Kaspického mora, ktorý by mal ukončiť neistotu v súvislosti s využívaním tamojších prírodných zdrojov ropy a zemného plynu. Vyzdvihol však taktiež produktívnu spoluprácu Ruska, Iránu a Turecka pri stabilizácii situácie v Sýrii a zvládnutú organizáciu majstrovstiev sveta vo futbale.
Za priority ruskej diplomacie v roku 2019 označil ruský minister vybudovanie protiteroristickej a protidrogovej koalície, podporu mieru v Sýrii a pokračovanie konštruktívneho dialógu so Západom.
Lavrov: Moskva očakáva, že sýrska vláda prevezme kontrolu nad východom krajiny
Rusko očakáva, že vláda v Sýrii prevezme kontrolu nad územiami na východe krajiny, keď odtiaľ odídu americké vojská. Vyjadril sa tak ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, ktorý počas dnešnej výročnej tlačovej konferencie zdôraznil, že je dôležité plne obnoviť suverenitu Sýrie. V tomto kontexte byl mal byť podľa neho vnímaný aj turecký plán s bezpečnostnou zónou v sýrsko-tureckom pohraničí.
Zástupcovia kurdských síl sa podľa Lavrova zapojili do rokovaní so sýrskou vládou. Ako poznamenal, americké vojenské zariadenia by sa mali po odchode vojsk dostať pod kontrolu Damasku.
Situácia v Sýrii bude na programe rokovaní tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Moskve, ktoré sa uskutočnia na budúci týždeň, dodal Lavrov.
Krajina si ponecháva neutrálny postoj k brexitu
Rusko zostáva v otázke brexitu neutrálne. V stredu to vyhlásil minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Odmietol tiež obvinenia, podľa ktorých Moskvu teší napätá situácia súvisiaca s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie. Vyhlásil, že Rusko chce vidieť “jednotnú, silnú a najmä nezávislú Európsku úniu”. Minister tiež ubezpečil, že jeho krajina je pripravená rozvíjať vzťahy s Britániou aj EÚ bez ohľadu na výsledok odchodu.
Veľkú Britániu dnes čaká hlasovanie o vyslovení nedôvery súčasnej vláde. O hlasovanie požiadal predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn krátko po tom, ako dolná komora britského parlamentu v utorok večer výraznou väčšinou hlasov odmietla dohodu medzi britskou vládou a EÚ o vystúpení krajiny z únie.