„So záujmom sledujeme tento proces, hoci v tejto súvislosti nemáme prílišné očakávania – v jednotlivých členských štátoch EÚ je zrejmá nadmerná úzkoprsosť a ideologická skostnatenosť myslenia o našej krajine, až na úkor vlastným národným záujmom. Je to však ich voľba a sú za ňu zodpovední“, – uviedol šéf ruského diplomatického úradu. Podľa neho, pandémia „zrýchlila proces myšlienkových pochodov“ v Európskej únii. „Stále častejšie sa tam hovorí v prospech posilnenia vlastnej „strategickej autonómie“ v medzinárodných záležitostiach“, – podotkol Minister. Rusko, ako povedal Lavrov, nie odporcom posilnenia nezávislosti EÚ v medzinárodných záležitostiach. „Spoliehame sa, že triezva analýza reálií multipolárneho sveta napriek všetkému podnieti EÚ na prehodnotenie zjavne zastaraných postojov ruským smerom. Pokiaľ ide o nás, sme čestnej a vzájomne výhodnej spolupráci, ako vždy predtým, otvorení“, – uzavrel hlava MZV RF.
Konfrontácia s Ruskom sa stala raison d’être Severoatlantickej aliancie. Uviedol to Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov v interview pre noviny Trud. „Teraz, rovnako ako v časoch „studenej vojny“, zápasenie s Ruskom na všetkých frontoch, vrátane informačného a propagandistického, sa stalo raison d’être aliancie. NATO nasadilo rozsiahle aktivity na východnom krídle blízko našich hraníc so zapojením vojenských cvičení a zdokonaľovaním vojenskej infraštruktúry. Aliancia neprestáva rozširovať svoju zónu vojenského a politického vplyvu a pozýva ďalšie nové krajiny pod svoj „dáždnik“ s heslom ich ochrany pred Ruskom“, – uviedol. Minister upozorňujúc, že neexistujú reálne hrozby pre bezpečnosť zdôraznil, že takéto akcie NATO prispievajú len k vzniku nových deliacich čiar v Európe. Lavrov tiež upozornil na skutočnosť, že Rusko opakovane navrhovalo NATO opatrenia namierené na zníženie napätia a zníženie rizika incidentov na kontinente. „Na pozadí pandémie predložili sme iniciatívu na dodržiavanie vojenskej zdržanlivosti, navrhli stiahnutie operačných cvičení z kontaktnej línie Rusko-NATO a ďalšie opatrenia týkajúce sa transparentnosti. Rusko už ustúpilo od rozsiahlych vojenských cvičení v blízkosti hraníc členských štátov NATO, a odsunulo do vnútrozemia rozsiahle vojenské výcvikové akcie. Aliancia však nepreukazuje pripravenosť na podobné kroky“, – uviedol Lavrov.
Kyjevské úrady neskrývajú svoje prianie využívať konflikt v Donbase na udržovanie sankčného nátlaku Európskej únie voči Rusku a tak, ako predtým, si neplnia záväzky, vyplývajúce z Komplexu Minských opatrení. Uviedol to Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov v interview pre denník Trud. Podľa neho, Kyjev využíva skutočnosť, že Európania naďalej spájajú otázku zlepšovania vzťahov medzi EÚ a Ruskou federáciou s vykonávaním Minských dohôd, zmluvnou stranou ktorých Rusko nie je. „Žiaľ, toto umelé a krátkozraké prepojenie sa udržiava dodnes – k veľkej spokojnosti mocenských orgánov Kyjeva, ktoré nielenže neplnia svoje záväzky vyplývajúce z Komplexu Minských opatrení, ale netaja svoju túžbu využiť nevyriešený konflikt na udržanie sankčného nátlaku na Rusko“, – upozornil Minister. Dodal, že otázka vyhliadok na zlepšenie vzťahov medzi Moskvou a Bruselom by sa mala adresovať kolegom z EÚ, ktorí iniciovali obmedzovanie spolupráce. „Najmä z ich iniciatívy boli „odložené“ viaceré formáty odvetvového vzájomného pôsobenia a politického dialógu, pozastavené sľubné projekty vrátane projektov zameraných na budovanie spoločného obchodného, hospodárskeho a humanitárneho priestoru od Lisabonu po Vladivostok“, – uviedol Lavrov.
Orgány Lotyšska a Estónska by nemali pokladať svoje členstvo v Európskej únii za miesto na ukrývanie diskriminácie rusky hovoriaceho obyvateľstva pobaltských republík. Hovoril o tomto Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov v rozhovore pre noviny Trud. „Situáciu s právami rusky hovoriaceho obyvateľstva v Lotyšsku a Estónsku hodnotíme ako diskriminačnú. Vzbudzuje rozhorčenie hanebný fenomén masovej skupiny ľudí bez občianstva v týchto štátoch, najmä rusky hovoriacich obyvateľov, ktorí sú zbavení základných demokratických a sociálno-ekonomických práv“, – uviedol. – Reakcia lotyšských a estónskych orgánov na medzinárodnú kritiku stále nezodpovedá závažnosti súčasnej situácie. V tejto súvislosti sme presvedčení, že pobaltské štáty by členstvo v Európskej únii nemali považovať za politické „krytie“ ich protiprávnej činnosti“. Ako poznamenal Lavrov, MZV RF dôsledne obhajuje záujmy „neobčanov“, zapája a využíva možnosti kontrolných mechanizmov na ochranu práv národnostných menšín v rámci OSN, OBSE a Rady Európy.