Brusel 9. novembra 2024 (HSP/The European Conservative/Foto: SITA/AP-Olivier Hoslet)
Maďarský kandidát na eurokomisára Olivér Várhelyi v stredu čelil vypočutiu a následnému hlasovaniu v Európskom parlamente. Ľavicoví europoslanci nakoniec nepodporili maďarského konzervatívneho kandidáta na post eurokomisára pre portfólio Zdravie a dobré životné podmienky zvierat, iba kvôli jeho odporu voči potratom. Maďarského kandidáta dokonca europoslanci nepriamo obvinili, že chce “zvrátiť práva žien“ v celej Európe – hoci interrupčné právo nepatrí do kompetencie EÚ. Správu prináša The European Conservative
Olivér Várhelyi, kandidát navrhovaný Maďarskom pre portfólio Zdravie a dobré životné podmienky zvierat, bol prvým kandidátom, ktorý počas svojho schvaľovacieho procesu v stredu 6. novembra nezískal podporu poslancov Európskeho parlamentu v príslušných výboroch – a to kvôli jeho odporu voči potratom.
Zákonodarcovia mu dali čas do budúceho pondelka, aby písomne odpovedal na doplňujúce otázky, na základe ktorých by mohli prijať konečné rozhodnutie. Šéfka Komisie Ursula von der Leyenová chce, aby kandidát dostal zelenú čo najskôr.
Vhodný kandidát?
Poslanci Európskeho parlamentu, ktorí boli najviac skeptickí voči Várhelyiho vhodnosti na túto funkciu, mali problémy najmä s údajnými výsledkami jeho krajiny v oblasti reprodukčných práv žien – napriek tomu, že maďarské zákony o interrupciách sú pomerne liberálne, podobné napríklad dánskym a nórskym.
Je jasné, že Várhelyiho odmietnutie nemalo nič spoločné s objektívnymi dôvodmi. Bol to iba spôsob, ako potrestať národno-konzervatívnu vládu premiéra Viktora Orbána za jej politické postoje, ako aj osobne kandidáta na komisára, ktorý sa predtým roky dostával pod kožu ľavičiarom, keď pracoval ako šéf Európskej únie pre oblasť rozširovania.
Ešte pred touto schôdzou sa členovia liberálnej skupiny Renew vyjadrili, že Várhelyiho nikdy neschvália, pokiaľ z jeho portfólia nebudú vyňaté otázky vakcín a reprodukčných práv, a to bez ohľadu na závery jeho vypočutia v EP.
Hon
Liberáli neboli jediní, ktorí mali na Várhelyiho vytasený nôž, keďže “poľovačku na potratové čarodejnice“ odštartovala otázka francúzskeho socialistického poslanca Christopha Clergeaua, v ktorej sa dezignovaného komisára pýtal, či skutočne podporuje účinný a legálny prístup k tomuto zákroku.
Várhelyi reagoval vyhlásením, že interrupcie ani nie sú v kompetencii EÚ a že každý členský štát má právo na “rôzne riešenia“, ktoré najlepšie vyhovujú jeho spoločnosti. Okrem toho interrupcia vykonaná “na požiadanie“ nie je nevyhnutne medicínskou otázkou, povedal, ale “otázkou, ktorá sa týka skôr ústavy a ľudských práv“.
Pre kontext treba uviesť, že Maďarsko má legálne interrupcie na požiadanie do 12 týždňov, čo je rovnaká hranica ako vo väčšine krajín EÚ. Za určitých okolností sa môže táto hranica predĺžiť na 18 alebo 20 týždňov, ak je ohrozené zdravie matky alebo ak je tehotenstvo dôsledkom znásilnenia. Potrat do 24 týždňa maďarský zákon povoľuje, ak má plod (najmenej) 50 % pravdepodobnosť genetickej deformácie. Legislatíva interrupciu dovoľuje v niektorých prípadoch až do pôrodu, ak je plod smrteľne postihnutý a pravdepodobne po narodení nebude schopný života.
Inými slovami, obviňovať maďarského kandidáta, že zázračne zruší práva na potrat v celej EÚ – na ktoré by v prvom rade nemal ani právo siahnuť – bez akéhokoľvek náznaku a len preto, že je konzervatívny, bolo naozaj výstredné aj na pomery bruselskej ľavice.
Hneď prvá poznámka dezignovaného komisára bola využitá na vyvolanie emócií v sále.
Potlesk
Portugalská krajne ľavicová europoslankyňa Catarina Martinsová obvinila Várhelyiho, že “stojí na druhej strane“, a nie že je spojencom žien.
Varhélyi reagoval poukázaním na to, že žije šťastne so štyrmi ženami – manželkou a tromi dcérami, za čo si vyslúžil potlesk konzervatívcov, ktorí boli viditeľne podráždení pokusmi ľavice zmariť vypočúvanie.
Potom vystúpila dánska liberálka Stine Bosseová, ktorá sa ho opýtala, či je za poskytovanie podpory ženám, ktoré musia cestovať na interrupciu do iných členských štátov, z prostriedkov daňových poplatníkov EÚ (čo je návrh, ktorý začiatkom tohto roka vyvolal vášnivé diskusie). Bosseová sa v pléne tiež spýtala, či Várhelyi môže zaručiť, že jej vnučky “budú mať rovnaké práva a slobodu“ ako doteraz.
Kandidátovi na komisára sa však podarilo zachovať chladnú hlavu. Odpovedal, že keď sa jedná o práva žien, bol vždy “veľmi citlivý“.
„Myslím si, že pri rozhodovaní o živote by sa nemali robiť rozdiely, či už ide o muža alebo ženu. Každý musí mať možnosť vlastnej voľby,“ povedal.
„Som zodpovedný aj za ďalšiu generáciu svojich detí a chcem, aby mali nielen rovnaké práva, ale dúfam, že ich budú mať ešte viac,“ dodal.
Várhelyi zároveň opäť zdôraznil, že táto otázka sotva súvisí s jeho portfóliom, alebo vlastne s kýmkoľvek portfóliom v exekutíve EÚ. Aby odpovedal aj na otázku o “potratovej turistike“, vysvetlil : „Potraty nie sú v kompetencii EÚ. Ak chcete, aby sa stala kompetenciou EÚ, musíte zmeniť zmluvy a upraviť kompetencie, a potom to bude téma na diskusiu.“
Samozrejme, že akýkoľvek argument, ktorý Várhelyi vyslovil, liberálom nestačil. Napríklad europoslankyňa Tilly Metzová zo strany Zelených na sociálnej sieti napísala, že to, že má niekto manželku, z neho automaticky nerobí spojenca žien. Christophe Clergeau napísal, že Várhelyiho “odpovede a jeho mlčanie pri téme interrupcií veľa vypovedajú o jeho reakčnej ideológii, pokiaľ ide o rešpektovanie tohto základného práva“.
Čas do pondelka
Nie je prekvapením, že vedúci predstavitelia výboru sa rozhodli Várhelyiho nomináciu neschváliť okamžite.
Namiesto toho mu dali domácu úlohu- pravdepodobne je to len spôsob, ako získať čas na rozhodnutie, či sa oplatí podstúpiť riziko zdržania procesu tvorby Komisie tým, že bude vyžadovať novú nomináciu z Budapešti, aby ho na budúci týždeň úplne odmietli.
Podľa portálu Euractiv však novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nie je s výsledkom spokojná a v zákulisí tlačí na socialistov a liberálov, aby čo najskôr dokončili schvaľovací proces.
V prípade neschválenia Várhelyiho sa totiž Budapešť môže pomstiť tým, že si dá načas s vymenovaním jeho náhradníka, čím sa začiatok budúcej európskej administratívy oneskorí o niekoľko týždňov alebo mesiacov – a to je hanba, ktorej sa von der Leyenová chce za každú cenu vyhnúť.
Prečítajte si tiež: