Bratislava 7. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)
Klaviristku Ľubicu Čekovskú, režisérku Slávu Daubnerovú a aj Stredoslovenskú galériu od utorka (6. júla) spája Cena ministerky kultúry SR za rok 2020. Šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽaNO) v priestoroch Divadla Astorka Korzo ´90 v Bratislave ocenila v deviatich kategóriach profesionálnych umelcov aj kultúrne inštitúcie. Milanová vo svojom príhovore uviedla, že odovzdáva ceny autorom a inštitúciám, ktorých diela a systematická činnosť pretrvajú
Cena tento rok zastrešuje v rámci jedného slávnostného podujatia doterajších päť ocenení ministerstva v oblastiach umenia, kultúrneho dedičstva a osvetovej činnosti. Ceny ministerka dáva za výnimočné umelecké, tvorivé a interpretačné počiny, múzejné, galerijné, kultúrno-osvetové a audiovizuálne aktivity za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý či celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach kultúry. Autorom symbolu ceny je slovenský maliar Palo Macho, ktorý sa špecializuje na prácu so sklom.
Milanová podotkla, že kultúra zažila nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí ťažký rok. Nebezpečenstvo šírenia vírusu podľa nej naďalej trvá a za jediné skutočné riešenie pre kultúru označila očkovanie.
„Kríza totiž na kosť odhalila dlhodobo neriešené problémy v kultúre a kreatívnom priemysle. To, čo sa odkladalo desaťročia, sme museli vyriešiť v priebehu roka, čo sa nie úplne dalo či podarilo,“ zhodnotila.
.
Zároveň dodala, že napriek tomu môže kultúra na Slovensku písať sebavedomejšiu, predvídateľnejšiu a inšpiratívnejšiu budúcnosť. Kultúra a kreatívny priemysel má podľa nej pre krajinu spoločenský aj ekonomický potenciál.
Ocenenia v oblasti hudby, divadla i literatúry
Čekovská dostala cenu za výnimočný prínos v oblasti hudobno-dramatickej tvorby s odkazom na diela Dorian Gray a Impresario Dotcom. Daubnerová zas za výnimočný prínos v oblasti súčasného divadla a tanca s odkazom na diela Masterpiece a Lolita.
Historik a kritik Vladimír Predmerský získal cenu za svoju celoživotnú prácu v oblasti bábkového divadla s odkazom na knihy Dejiny slovenského divadla II a Dejiny slovenskej dramatiky bábkového divadla.
Slovenskú sopranistku Editu Gruberovú ocenila ministerka za celoživotný prínos do slovenskej aj svetovej kultúry a umenia, osobitne v oblasti operného spevu. Ocenenie ministerky kultúry SR Cenu Andreja Kmeťa získala Jana Bahurinská za celoživotnú odbornú prácu v oblasti evidencie a dokumentácie galerijných zbierok, za spustenie elektronizácie v oblasti správy zbierok a nastavenie základov digitalizácie diel výtvarného umenia.
In memoriam bola cena ministerky udelená spisovateľovi Dušanovi Mitanovi za výnimočný prínos v oblasti literatúry, existenciálny rozmer jeho poviedok, esejí a románov.
Galériou roka sa stala Stredoslovenská galéria. Porota ju odmenila za odbornú činnosť v oblasti súčasného vizuálneho umenia, ktorá je výsledkom dlhodobej, systematickej vedecko-výskumnej i výstavnej činnosti galérie.
Hornozemplínské osvetové stredisko získalo titul Kultúrno-osvetové zariadenie roka. Ocenením vyzdvihli jeho výnimočné výsledky a komplexný profesionálny prístup ku kultúrno-osvetovej činnosti. Tiež aj jeho prínos z hľadiska využívania kultúrneho dedičstva a informačných zdrojov pre podporu celoživotného vzdelávania. Krajskú knižnicu v Žiline ocenili titulom Knižnica roka za jej aktívnu prácu na skvalitnení služieb pre používateľov a rozsiahlu rekonštrukciu knižničných priestorov, ktorá prispela k vytvoreniu moderného, funkčného a inkluzívneho prostredia pre návštevníkov a knihovníkov.
Nominácie v jednotlivých kategóriách posudzovala odborná porota v zložení riaditeľky odboru nehmotného kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR Barbory Morongovej, Karola Mišovica z Divadelného ústavu Slovenskej akadémie vied, Beaty Jablonskej z Vysokej školy výtvarných umení, hudobníka Matúša Jakabčica a riaditeľky odboru múzeí, galérií a knižníc Kataríny Garčárovej.