Prestížne ocenenie, ktoré 76-ročnému Handkemu udelili minulý týždeň, rozprúdilo na Balkáne a inde polemiku namierenú proti tomuto gestu; spisovateľ je totiž všeobecne známy ako obdivovateľ zosnulého srbského lídra Slobodana Miloševiča.
Organizátori v stredu zrušili plánovanú tlačovú konferenciu s Handkem v jeho rodnej spolkovej krajine Korutánsko po tom, ako literát rozhnevane odpovedal novinárom, ktorí sa s ním v utorok večer prišli stretnúť. Handke už desaťročia žije na jednom z predmestí Paríža.
“Nikto z tých, ktorí ku mne prichádzajú, nečítal žiadne moje dielo. Sú to len otázky, ako svet reaguje. Reakcie na reakcie,” povedal Handke a novinárov vyzval, “aby ho nechali na pokoji”.
Handke sa v 90. rokoch stal horlivým obhajcom Srbov počas krvavého rozpadu bývalej Juhoslávie. Ich situáciu dokonca prirovnal k Židom, ktorí čelili nacistickému teroru, hoci tento výrok neskôr vzal späť.
Jeho cestopisná esej Zimná cesta k riekam Dunaj, Sáva, Morava a Drina alebo Spravodlivosť pre Srbsko (1996) spôsobila pobúrenie. Handke v roku 1999 vrátil prestížnu nemeckú Cenu Georga Büchnera na protest proti bombardovaniu srbského hlavného mesta Belehrad vzdušnými silami Severoatlantickej aliancie.
Handke sa v roku 2006 zúčastnil na pohrebe Miloševiča, ktorý zomrel v Holandsku počas súdneho procesu v súvislosti s obvineniami zo spáchania zločinov proti ľudskosti. Miloševič podľa AFP chcel, aby Handke svedčil na jeho obranu.
Švédska akadémia udelenie ceny Petrovi Handkemu zdôvodnila jeho “vplyvným dielom, ktoré s jazykovou geniálnosťou skúma periférie a špecifickosť ľudskej skúsenosti”.
Samotný Handke sa v roku 2014 pre rakúske médiá vyjadril, že Nobelovu cenu by mali zrušiť, keďže jej laureátovi poskytuje “falošnú kanonizáciu” a vďaka nej mu je venovaný “jeden moment pozornosti a šesť strán v novinách”.