Praha 12. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Amel Emric)
V uplynulom týždni sa v Prahe, v priestoroch parlamentu konala bezpečnostná konferencia pod názvom European security Challenges. Konferenciu organizoval Institut 2080 a politická skupina Európskeho parlamentu European Alliance for Freedom, pod záštitou poslanca Parlamentu ČR, Martina Lanka. Na konferencii vystúpili českí, ale aj zahraniční experti. Informáciu zverejnil portál Securitymagazin.cz.
Martin Lank z Výboru pre bezpečnosť prezentoval názor, že Západ podcenil situáciu v súvislosti s masovou migráciou: “Západ podcenil dobyvačnú podstatu islamu” a prirovnal islam k uránu 235. “Je to rovnaké. V malom množstve je neškodný, ale pri prekročení určitej veľkosti exploduje.
Konanie európskych i českých politikov skritizoval izraelský bezpečnostný expert na boj s terorizmom David Bohbot. „To, že až po atentáte postavíme na ulicu viac viditeľných policajtov, nič nezlepší. Nie je možné čakať, až sa niečo stane. To je už neskoro. Aby ste sa dokázali ubrániť, musíte okamžite zastaviť príliv moslimských utečencov do Európy. Je potrebné, aby armáda a polícia mali moderné vybavenie, čo znamená nebáť sa investícií do obrany. A hlavne nacvičovať krízové situácie.“
Bohbot podporil aj myšlienku obnovenia povinnej vojenskej služby v Českej republike. “Je to výborný nápad. I keby vojna trvala iba pol roka, zisky u nej budú obrovské. Mladí ľudia si zlepšia fyzickú kondíciu a čo je podstatné, naučia sa brániť seba a svojich spoluobčanov.“
V tomto s Bohbotom súhalsí aj Jiří Hynek, prezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu v ČR, ktorý kritizoval súčasnú situáciu, v ktorej ČR neplní svoj záväzok vo výške 2% HDP na armádu a nemá ani 2000 aktívnych záložníkov. Hynek porovnával situáciu s 5 miliónovým Fínskom, ktoré vydáva na armádu 1,4 % HDP a dokáže postaviť miliónovú armádu záložníkov. Česká republika podľa Hynka nie je schopná ani zabezpečiť maskáče pre všetkých vojakov a nedokáže si teda predstaviť, ako by mohla mobilizovať a všetkých vystrojiť. Podľa Hynka by riešením mohol byť trojmesačný povinný výcvik pre mužov a dobrovoľný pre ženy. Pre tých, ktorí z rôznych dôvodov nechcú slúžiť so zbraňou v ruke, by ponúkol verejnosprospešné práce.
Český odborný magazín SECURITY magazín, ktorý o záveroch konferencie informoval, prináša pod podmienkou anonymity, aj vyjadrenie dôstojníka aktívnych záloh Armády ČR: “Keď mi na výcviku vo Vyškove povedali, že v prípade vojny budem mať na výcvik svojej mobilizovanej čaty rok, najprv som si myslel , že ide o lampasácky žart a potom som sa zdesil. Tak dlho predsa nepriateľ čakať nebude?!” Dôstojník porovnáva situáciu s rokom 1938, kedy za týždeň stálo na poli pripravených 1 250 000 mužov.
Budúcnosť Európy nevidí v svetlých farbách ani ďalší pozvaný hosť konferencie, Augusto Gavino, bývalý pracovník talianskych bezpečnostných služieb: “Moja rada takisto znie: Neberte si sem imigrantov. Zo svojich skúseností z Iraku a Afganistanu a napokon i z toho, čo vidím na vlastné oči na Sardínii, kde nie je možné, aby kvôli nebezpečenstvu od mladých alžírskych nelegálnych imigrantov, ženy chodili večer von, pretože ich okrádajú a znásilňujú, viem celkom určite, že sem prichádzajú len preto, aby nás zničili. 99% z nich nás chce len zabiť. Takých ľudí Európa naozaj nepotrebuje. Toto je naozaj veľký problém do budúcnosti – čo s tými, čo tu už sú? Naozaj neviem, čo s tým chce EU robiť.”
Katarína Hanzlíková