Bratislava 22. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Dietologička Olga Dekkerová na svojom instagramovom účte upozornila na nebezpečenstvo, ktoré so sebou nesú rôzne detoxikačné diéty na základe konzumácie bobuľovitého ovocia
Odborníčka týmto príspevkom reagovala na publikácie dietológov a bloggerov, ktorí radia konzumovať 250 gramov rôznych bobúľ päťkrát denne a piť minimálne osem pohárov vody s pridaním zázvoru, limety alebo citróna.
Dekkerová uvádza, že potom človek môže zaznamenať príliv energie, ale určite neočistí svoj organizmus od toxínov.
.Pozrite si tento príspevok na Instagrame
“V tomto prípade získate náboj vitamínov a vlákniny. Avšak nevýhod je oveľa viac. Po prvé, v strave budú obsiahnuté isté sacharidy – bez tukov a bielkovín, ktoré predstavujú stavebný materiál buniek. Po druhé bobule a ovocie obsahujú množstvo cukru. Norma predstavuje 30 gramov denne. Po tretie veľké množstvo bobúľ môže predstavovať záťaž pre zažívací systém, kvôli tomu pankreas nemusí zvládnuť taký objem vlákniny,” upozornila dietologička.
Dekkerová na záver dodala, že Bobulová detoxikácia môže vyvolať stres organizmu, spomaliť proces chudnutia a zmenšiť svalovú hmotu.
Jedlo a počasie
Jedálniček je potrebné upravovať aj s ohľadom na počasie, myslí si dietologička Nurija Dianovová.
Počas veľkého tepla nepotrebuje človek také množstvo jedla ako obvykle. Avšak, po niektorých jedlách, napríklad krupicovej kaši na raňajky, rýchlo vzniká pocit hladu.
“Počas horúceho počasia existuje jedna taká svojrázna vec, a síce, že môžete znovu pocítiť hlad, ale nebude sa vám chcieť jesť,” poznamenala dietologička.
V súvislosti s tým poznamenala, že spomínaná krupicová kaša sa príliš rýchlo strávi. Odborníčka na výživu tiež dodáva, že ak si vyberiete obilniny na prípravu kaše, potom by ste sa mali vzdať mlieka pri jej varení.
Najlepšou voľbou pre raňajkách v horúcom počasí je kaša uvarená vo vode, s čerstvým ovocím alebo bobuľovými plodmi. A úplne ideálnym variantom je takto uvarená ovsená kaša.