„Ako zodpovedný štát a členská krajina v Severoatlantickej aliancii máme povinnosť pokračovať v týchto rokovaniach. Je to na expertnej úrovni,“ uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák na margo odkladaných rokovaní o obrannej zmluve s USA. „Je to na expertnej úrovni“ – túto vetičku si zapamätajme, lebo tá je kľúčom k správnemu chápaniu celej veci.
Lajčák nevysvetlil bližšie, čo má bilaterálna zmluva spoločné s kolektívnou obranou Európy, ani to, prečo musia USA, ktoré majú dvakrát menej obyvateľov ako EÚ chrániť Európu nielen v rámci NATO, ale dokonca ešte naviac uzatvárať aj bilaterálne zmluvy, aby sem mohli dostať ešte viac svojich vojakov a vojenskej techniky. Ale ak tomu niekto nerozumie, tak to je zrejme tým, že ako hovorí Lajčák, táto vec „je na expertnej úrovni.“
„S americkou stranou sme sa zhodli na tom, že nejde o čas, ale ide o to, aby sa dohodol nejaký text, s ktorým sa vedia stotožniť obidve strany,“ dodal Lajčák. Teda ak by to nešlo hneď, tak USA prinajhoršom počkajú na vhodnejšiu situáciu a nové povolebné tváre – skôr alebo neskôr, skrátka budú skúšať ako to len pôjde, aby pre začiatok aspoň strčili nohu do dverí. A neskôr sa uvidí: ľudia prichádzajú a odchádzajú, neúplatní aj menej neúplatní, ponuky sa dávajú, odmietajú i prijímajú, času je dosť…
Proamerické živly v slovenskej vláde si na aprílovej Koaličnej rade presadili aj to, že sa na rokovaniach nebude zúčastňovať minister obrany Peter Gajdoš (SNS), akiste preto, lebo mal nemiestne obavy, že prijatie dohody by mohlo ohroziť suverenitu Slovenska. A tak tam Gajdoš skrátka nebude a basta. Koniec-koncov. prečo by tam mal byť, veď čo už môže mať zmluva o obrannej spolupráci spoločné s rezortom obrany, všakáno. A napokon, stále treba mať na pamäti, že „je to na expertnej úrovni,“ ako povedal minister Lajčák, takže čo by tam asi tak hľadal amatér ako minister obrany, no nie?
A navyše, minister Gajdoš mal tú drzosť, že sa pokúsil americkú inváziu sabotovať tým, že mal vydať príkaz na rekonštrukciu letiska Sliač z vlastných prostriedkov rozpočtu ministerstva – zjavne preto, aby Američania prišli o možnosť použiť pre inváziu zámienku rekonštrukcie. Veď to je takmer sabotáž ideálov euroatlantizmu a vedeckého liberalizmu-demokratizmu!
„Je to na expertnej úrovni“. Túto vetu by bolo treba vytesať do múrov ministerstva Lajčákových vecí na Hlbokej ulici. Naozaj, celá vec je na ešte oveľa expertnejšej úrovni, než si vôbec dokáže bežný občan predstaviť. Málokomu stačí fantázia na to, aby si predstavil tú hlbokú dávku expertnosti a nesmierneho prínosu pre Slovensko a pre nás, ktorí tu žijeme, ktorú nám prinesú burácajúce americké stíhačky nad našimi hlavami a muničné sklady plné zábavnej pyrotechniky. A najmä tú super záruku bezpečnosti našej krajiny po realizácii ešte zábavnejších amerických plánov na útočnú vojnu smerom na východ, podniknutú z nášho územia. Zjavne nedostatočnú fantáziu majú aj nemeckí či japonskí protestujúci v Rammsteine či Okinawe, ktorí evidentne tiež dlhodobo nechápu, o koľkú expertnosť sa v prípade americkej vojenskej okupácie jedná.
Priestor na schválenie obrannej spolupráce s USA sa s blížiacimi parlamentnými voľbami skôr zužuje ako rozširuje, konštatoval minister Lajčák. Vraj nevedia nájsť taký text, ktorý by bol vyhovujúci. My v Hlavných správach však pre pána Lajčáka a jeho amerických pussypajtášov máme jeden návrh takéhoto textu, ktorý by podľa nás vyhovoval veľkej väčšine občanov USA aj SR, a radi ho poskytneme. Je veľmi stručný, lebo na naozaj férové dohody netreba veľa slov. Dokonca by sa dalo povedať, čím je dohoda stručnejšia, tým býva férovejšia.
Zmluva o vzájomnej obrannej spolupráci medzi Spojenými štátmi americkými a Slovenskou republikou
My, zástupcovia Spojených štátov severoamerických (ďalej USA) a Slovenskej republiky (ďalej SR), sme sa zhodli na tejto dohode o spolupráci v oblasti obrany.
USA a SR budú rozvíjať priateľstvo a mierové partnerstvo v oblasti obrany založené na vzájomnej úcte a rešpekte. Pre dosiahnutie tohto cieľa a rovnocenného postavenia sa dohodli na nasledovnom:
1) Všetky slovenské vojská opustia severoamerický kontinent v najkratšom možnom termíne. Súčasne aj všetky vojská USA opustia európsky subkontinent v najkratšom možnom termíne.
2) SR sa zaväzuje, že sa nebude pokúšať rozširovať svoj politický, vojenský či iný vplyv na územie USA a zdrží sa akýchkoľvek pokusov budovať na území USA svoje základne či akékoľvek iné vojenské objekty. Súčasne sa aj USA zaväzuje, že sa nebude pokúšať rozširovať svoj politický, vojenský či iný vplyv na územie SR a zdrží sa akýchkoľvek pokusov budovať na území SR svoje základne či akékoľvek iné vojenské objekty.
3) SR sa zaväzuje, že nebude vyvíjať žiadne geopolitické aktivity, ktoré by mohli vyústiť do vojny, ktorá by mohla nejakým spôsobom zasiahnuť a ohroziť územie a občanov USA. Súčasne sa aj USA zaväzuje, že nebude vyvíjať žiadne geopolitické aktivity, ktoré by mohli vyústiť do vojny, ktorá by mohla nejakým spôsobom zasiahnuť a ohroziť územie a občanov SR.
Po dosiahnutí tohto rovnoprávneho stavu vznikne priestor pre naozaj rovný, férový a bratský vzťah amerického a slovenského národa, ktoré budú mať od tohto momentu voľné ruky a čistý stôl pre to, aby si mohli začať naozaj nezištne a priateľsky pomáhať v prípade akéhokoľvek ohrozenia nejakou prípadnou treťou stranou.
V Bratislave dňa …
Vo Washingtone dňa …
Tento text venujeme pánovi ministrovi Lajčákovi a jeho americkým partnerom, ktorí pripravujú dohodu. Veríme, že sa im bude páčiť, a že ho použijú. Je totiž férový a založený na rovnoprávnom vzťahu dvoch rovnocenných partnerov – hoci takáto elementárna požiadavka na rovnoprávnu pozíciu oboch účastníkov zmluvy je pri vysokej „expertnej úrovni“ oboch rokujúcich strán asi samozrejmosťou. Vy si čo myslíte, je?
Ivan Lehotský