Liptovský Hrádok 7. júna (TASR) – Liptovskohrádocká radnica sa usiluje sfunkčniť viaceré dlhodobo značne zanedbané historicky vzácne architektonické objekty. Napriek tomu, že ich nevlastní, podniká rôzne kroky na ich záchranu a opätovné oživenie.
"Vychádzame z toho, že ľudia, ktorí okolo nich prechádzajú, neevidujú, kto je vlastník, ale v akom sú stave. Podstatné je, aby vyzerali dobre a slúžili nejakému zmysluplnému účelu. Preto aktívne vstupujeme do jednaní o ich ďalšom osude a v rámci možností pomáhame hľadať konkrétnych investorov i ďalšie reálne riešenia," skonštatoval primátor Branislav Tréger.
Najvypuklejším príkladom je podľa neho takmer storočná vila niekdajšieho tabulárneho sudcu Liptovskej stolice Kolomana Vitáliša. "Bohužiaľ, skvostná replika budovy, nachádzajúcej sa v jednom škótskom grófstve, je už dlhé roky veľmi zanedbaná. Uvažovali sme, že ako mesto do toho vstúpime, no sú to priestory predurčené na rekreačno-obytné možnosti," pokračoval.
"Schodnejšou cestou sa javí záujem jedného Slováka žijúceho v Kanade. Vilu chce zrekonštruovať do pôvodnej podoby. Pomohli sme mu zadovážiť zachovanú stavebnú dokumentáciu. Problémom je, že časť pozemku, kde bola parková záhrada, vlastní niekto iný. Dúfam, že to dopadne dobre a zrekonštruovaná vila vytvorí spolu s hradom a kaštieľom veľmi vzácny architektonický celok," skonštatoval Tréger.
Opravu si naliehavo žiadajú aj ďalšie objekty. "Budovu prvej lesníckej školy v Rakúsko-Uhorsku, ktorá by si nepochybne zaslúžila punc národnej kultúrnej pamiatky, sa usilujeme získať od vyššieho územného celku a rekonštruovať prostredníctvom neziskovej organizácie. Trápi nás aj staré kino, ktoré vlastní charitatívna organizácia. Existuje projekt jeho premeny na domov sociálnych služieb, chýbajú však peniaze," dodal primátor Liptovského Hrádku.