Na tlačovej konferencii bývalý premiér Pellegrini a bývalý vicepremiér Raši informovali, že Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu SR Veronika Remišová (Za ľudí) ohrozila raziou v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) bezpečnosť štátu a asistoval jej pritom samotný premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Technické zariadenia na vládny server legálne inštalovalo pravdepodobne vojenské spravodajstvo (keďže ide o utajovanú skutočnosť, bývalý premiér to nemohol na tlačovej konferencii potvrdiť). Na podnet Remišovej NAKA zadržala štyroch ľudí, ktorých museli na ďalší deň prepustiť bez toho, aby bolo vznesené nejaké obvinenie. Remišová na to reagovala, že či už je to tak, alebo onak, je to „obrovský škandál“. Obrovský škandál to je, ale týka sa výlučne jej nekompetentnosti. Remišová totiž prekazila legálnu spravodajskú operáciu, kvôli svojim prízemným politickým cieľom a v spojení s fatálnym amaterizmom ohrozila bezpečnosť štátu.
Takéto operácie prebiehajú v utajení a nemôže o nich každý vedieť, lebo by stratili význam. Vicepremiérka Remišová po tom, čo dostala informáciu, že sa objavili cudzie zariadenia od človeka, ktorý nemal previerku na to, aby bol o operácii informovaný, si mala najprv overiť u zložiek štátu komu, tieto zariadenia patria. Miesto toho podala trestné oznámenie a sama tlačila na prokuratúru a NAKU, aby došlo k zatýkaniu osôb.
Ak dnes médiá píšu, že v NASES boli umiestnené zariadenia, tak práve došlo k ohrozeniu kybernetickej bezpečnosti štátu vďaka Remišovej. Kryť chrbát jej nekompetentnému konaniu prišiel aj premiér Matovič, rečami o slovenskom Watergate. Odvtedy už obaja čušia ako voš pod chrastou. Vraj to treba nechať na vyšetrovanie príslušných orgánov.
Na tejto kauze vidíme, aká je dôležitá nezávislosť polície a prokuratúry. Keď sa mohlo stať, že vicepremiérka s pomocou polície a prokuratúry bola schopná vytvoriť „škandál“, informovať o tom verejnosť, robiť teatrálne vystúpenia a keď na druhý deň začala dostávať konkrétne otázky, tak nevedela povedať súvislú vetu. „Takáto osoba má riadiť eurofondy a informatizáciu slovenskej spoločnosti? Opýtal sa Pellegríni a dodal, že k určitým zariadeniam majú prístup aj bezpečnostné zložky štátu. „Ak štátne orgány v rámci zabezpečenia boja proti korupcii a kriminalite majú prístup k dátam, to je škandál?“
Pellegrini a Raši podajú na Remišovú trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa, pretože toto nie je žiadne Watergate, ale Remišová-gate, uviedol Pellegrini. „Práve jej činnosťami bola ohrozená bezpečnosť štátu. Informovala svetovú verejnosť, že našla nejaké zariadenia, ktoré nás chránili, ale ona ich dala odmontovať. Takže teraz si všetci môžete v sieti Govnet robiť, čo chcete, pretože tieto zariadenia momentálne nie sú funkčné.“
Ivan Blaho