Kyjev 14. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay,SITA/AP-Jens Buettner/dpa via AP)
Kyjev počíta s odškodným po spustení projektu Nord Stream 2, vyhlásil ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v rozhovore pre nemecký denník Die Welt. Podľa jeho slov, zámer USA uhradiť ukrajinskej strane straty zo spustenia plynovodu “v poslednej dobe zjavne posilnil”
“Nič nie je vyriešené, zatiaľ nie je nič vyriešené definitívne,“ dodal diplomat.
.
Minister poznamenal, že Berlín a Washington rokujú o Nord Stream 2, avšak Kyjev sa týchto rokovaní nezúčastňuje.
“Keď nám navrhnú rokovanie o odškodnom, potom to zvážime. Lenže nehodláme bezpodmienečne súhlasiť so všetkým, čo nám navrhnú,” povedal Kuleba.
.
Podľa jeho mienky je Nord Stream 2 pre Ukrajinu nielen ekonomická, ale aj bezpečnostná hrozba.
“Preto hovoríme, že je potrebné použiť plynovod ako páku, aby sme povzbudili Rusko ku konštruktívnej úlohe v mierovom procese na východe Ukrajiny,“ myslí si minister.
Plán, ako sa dá zarobiť
Ukrajina si dokáže zarobiť na Nord Stream 2, keď po spustení plynovodu dostane časť akcií prevádzkovateľskej spoločnosti, vyhlásil v éteri televízie Prvý nezávislý ukrajinský politológ, riaditeľ Ústavu analýzy a manažmentu politiky Ruslan Bortnik.
“OK, chápeme, že Nord Stream 2 môže byť pre vás výhodnejší. Urobme teda Ukrajinu kvôli tomu, čo stráca, čo je politická otázka, vlastníkom Nord Stream 2, dajte nám 5-7-10 percent, aby sme mohli kompenzovať svoje straty,” vyhlásil expert.
.
Podľa jeho slov môže časť plynu, ktorá potečie plynovodom, prúdiť do ukrajinských plynových nádrží. “Porozprávajme sa o tom, že sa Ukrajina stane ‘súčasťou’ Nord Stream 2… Predajte alebo odovzdajte ukrajinskému Naftogazu päť percent ceny tohto Prúdu, budeme potom akcionári, budeme sa na ňom zarábať,“ povedal.
Bortnik dodal, že kým plynovod nie je spustený, je tento variant v štádiu “možno”. Pritom, podľa jeho mienky, sú reálnejšie varianty založenia rusko–európskeho konzorcia, ktoré bude majiteľom ukrajinskej plynárenskej sústavy, a zaistí jeho prostredníctvom tranzit plynu, alebo uzavretie dlhodobej zmluvy s Gazpromom na prečerpanie paliva cez Ukrajinu.
“Potrebujeme k tomu vlastný postoj, máme odmietnuť postoj amerických partnerov a presadzovať vlastné, vlastné národné záujmy,“ poznamenal expert.
Predpokladá tiež, že po vypršaní lehoty platnej zmluvy v roku 2024 môžu prinútiť Kyjev, aby znížil cenu tranzitu, pretože dodávky cez Nord Stream 2 budú lacnejšie, alebo že ukrajinská prepravná plynárenská sieť bude jednoducho zlikvidovaná.
Nord Stream 2
Nord Stream 2 je výstavba dvoch vetiev plynovodu v celkovej kapacite 55 miliárd kubíkov plynu ročne od ruského pobrežia cez Baltské more do Nemecka.
Proti projektu vystupuje Ukrajina, ktorá sa obáva straty príjmov z tranzitu ruského plynu, a tiež USA, ktoré aktívne presadzujú v EÚ vlastný skvapalnený zemný plyn. V decembri 2019 zaviedol Washington sankcie proti spoločnostiam, ktoré sa zúčastnili projektu. Kladenie potrubia bolo obnovené po roku.
Výstavba sa chýli ku koncu, minulý týždeň oznámili, že pokládka prvej vetvy bola z technického hľadiska ukončená, a že začína práca na naplnení plynom. Druhá vetva môže byť dostavaná počas mesiaca a pol alebo dvoch.
V Moskve neraz vyzvali k nepolitizácii situácie a pripomenuli, že plynovod je výhodný nielen pre Rusko, ale aj pre EÚ. Berlín vždy obhajoval dostavbu a odmietal jednostranné exteritoriálne sankcie USA.