Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/ Facebook/ Foto:Pixabay)
Branislav Škripek v mene KDH podáva podnet na Výbor pre Európske záležitosti. “Právo na smrť je v rozpore s tým, čo je v Charte už dané – s právom na život”
„Žiadame pána premiéra Roberta Fica, aby na samite EÚ komunikoval o tom, že kategoricky odmietame vloženie “práva na potrat” do charty základných práv EÚ,“ napísal Branislav Škripek vo svojom stanovisku v mene KDH vo svojom príspevku na sociálnej sieti Faccebook.
Uviedol, že toto uznesenie za stranu KDH predložil na rokovaní Európskeho výboru, ktorý mohol týmto zaviazať premiéra ku predneseniu tohto postoja na samite EÚ.
Ide konkrétne o opatrenia, ktoré zakazujú alebo vymedzujú interrupcie. „ A toto navrhnuté uznesenie v Európskom parlamente je v priamom rozpore, ak sa má navrhnúť, s Chartou základných práv. Je to právo na smrť! A teda, je to v úplnom rozpore tým, čo je v Charte už dané – že každý jedinec, každý človek, a aj ten nenarodený človek, má právo na život! Tieto opatrenia musíme kategoricky odsúdiť!,“ myslí si Škripek.
„Avšak hlasovaním poslancov jak koalície, tak poslancov Progresívneho Slovenska, premiér toto uznesenie odmietol prerokovať,“ napísal. „Žiaľ – a snáď zatiaľ. Opäť to podáme najbližšie,“ dodal.
Ku svojmu stanovisku priložil aj krátke video z hlasovania.
Toto je text, ktorý KDH predložilo
„Považujme toto uznesenie EP za neprijateľné zasahovanie do základnej hodnoty celej slobodnej civilizácie, ktorou je ochrana ľudského života od počatia. Je pošliapaním ľudskej dôstojnosti a základného ľudského práva na život, ale i hrubým zásahom do výlučných právomocí členských štátov,“ stojí v texte.
„Uznesenie Európskeho parlamentu nerešpektuje najvyššiu hodnotu – hodnotu života, slobodu svedomia, myslenia a vierovyznania,/ ba i slobodu vo vzdelávaní,“ pokračuje stanovisko KDH.
„Prijaté uznesenie je v rozpore s Deklaráciou Národnej rady Slovenskej republiky o zvrchovanosti členských štátov Európskej únie a štátov kandidujúcich na členstvo v Európskej únii v kultúrno-etických otázkach (uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky z 30. januára 2002 č. 1853),“ stojí v stanovisku.
KDH ďalej apeluje na Európsky parlament, aby svojimi ideologickými uzneseniami prestal spochybňovať výlučné právomoci členských štátov Európskej únie v rozpore so zásadami subsidiarity a proporcionality v zmysle čl. 5 Zmluvy o Európskej únii v znení Lisabonskej zmluvy.
„Takáto legislatívna úprava je vo výlučnej právomoci daného členského štátu EÚ a na slobodnom suverénnom rozhodnutí zákonodarnej moci a ich zvolených zástupcov ľudu,“ uvádza KDH.
„Vyzývame Európsky parlament, aby rešpektoval, že právna úprava ochrany života, podľa ktorej je ľudský život hodný ochrany už pred narodením (v zmysle čl. 15 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky) je suverénnym rozhodnutím demokraticky zvolených poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a takáto úprava je plne súladná s čl. 2 bod 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd ako aj čl. 2 bod 1 Charty základných práv Európskej únie,“ uvádza sa v stanovisku predloženom stranou KDH na rokovaní Európskeho výboru.
Krátke video Branislava Škripeka si môžete pozrieť nižšie
Prečítajte si tiež :