Kuvajt 8. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Kuvajtská vláda podala v pondelok demisiu do rúk vládnuceho emira, uviedla štátna tlačová agentúra KUNA. Zatiaľ však nie je isté, či najvyšší predstaviteľ Kuvajtu Nawáf Ahmad Džábir as-Sabáh rezignáciu vlády akceptuje, informovala agentúra Reuters
Rozpustenie vlády by mohlo pomôcť ukončiť patovú situáciu medzi kabinetom a opozičnými poslancami, ktorá brzdí zavádzanie fiškálnych reforiem, komentuje Reuters.
Je to už druhýkrát tento rok, čo vláda premiéra šejka Sabáha Chálida Hamada as-Sabáha podala demisiu.
Rozpad predošlej vlády nasledoval po tom, čo 38 zákonodarcov podporilo požiadavku na vypočúvanie premiéra, ktorého obviňujú z porušenia ústavy, keď v decembri zostavoval nový kabinet, ako aj z neschopnosti predložiť programové vyhlásenie.
Politické spory ochromili normálny chod vlády a bránia zlepšeniu finančnej situácie tejto krajiny, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Kuvajt tvrdo zasiahli vlaňajšie nízke ceny ropy, ako aj koronavírusová pandémia.
Vláda nedávno začala rokovať s poslancami s cieľom prelomiť patovú situáciu, opozícia v rámci rozhovorov opäť žiadala právo vypočúvať premiéra aj amnestiu pre politických disidentov. Kuvajtský kabinet v nedeľu schválil návrhy dekrétov týkajúcich sa plánovaných amnestií, ktoré ešte majú poslať na podpis emirovi.
Kuvajt už viac než desaťročie sužujú politické nezhody medzi parlamentom a kabinetom, ktorý ovládajú príslušníci vládnucej rodiny. Kuvajt síce nepovoľuje politické strany, jeho volený zákonodarný zbor však má výrazne viac legislatívnych právomocí ako parlamenty ostatných krajín Perzského zálivu. Môže schvaľovať či blokovať zákony, spochybňovať ministrov alebo im aj vyjadriť nedôveru.
V decembrových voľbách získala opozícia alebo spriaznení kandidáti takmer polovicu z 50 parlamentných kresiel. Boli to prvé voľby odvtedy, ako sa v septembri ujal moci nový emir po úmrtí svojho nevlastného brata, šejka Sabáha Ahmada Džábira as-Sabáha.