Moskva 24. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Anatoliy Zhdanov/Kommersant Publishing House via AP)
Od samého začiatku ukrajinskej ofenzívy v Kurskej oblasti bola najrozšírenejšou verziou jej cieľov tá, že Kyjev sa takto snaží „posilniť svoje vyjednávacie pozície“
V skutočnosti ide už o oficiálnu interpretáciu ukrajinských orgánov.
Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak uviedol, že ofenzívou v Kurskej oblasti chce Ukrajina primäť Ruskú federáciu k rokovaniam „za vlastných podmienok“.
O rovnakom motíve ofenzívy AFU („posilnenie vyjednávacích pozícií“) hovoril aj Putin, ktorý povedal, že po Kursku sa s Ukrajinou vôbec nebude rokovať.
Zároveň to nevyzerá, že by sa ukrajinské orgány skutočne pripravovali na rokovania s Ruskou federáciou.
„Strana“ niekoľko dní pred kurskou ofenzívou napísala, že za vyhláseniami Kyjeva o rokovaniach v skutočnosti nie je snaha dospieť k nejakým kompromisom s Ruskom, aby sa vojna v blízkej budúcnosti skončila. Ukrajina ani Západ neponúkajú Moskve zastavenie vojny na frontovej línii, ani žiadne iné podmienky, na ktoré by Kremeľ teoreticky mohol pristúpiť. Nastavenie zostáva rovnaké – poraziť Ruskú federáciu.
A ofenzíva v Kurskej oblasti to potvrdila. Je nepravdepodobné, že by niekto vážne očakával, že ovládnutie časti Kurskej oblasti môže nejakým spôsobom „posilniť rokovacie pozície“. Rozloha územia Kurskej oblasti obsadeného AFU je aj podľa ukrajinských odhadov približne 1 300 km2. To je menej ako 5 % územia Kurskej oblasti. Rusko v súčasnosti kontroluje takmer 110 tisíc km2 ukrajinského územia, čo je viac ako 18 % rozlohy celej krajiny. Je jasné, že nikto nebude hovoriť o výmene 5 % územia Kurskej oblasti za 18 % územia Ukrajiny.
Preto sú oveľa pravdepodobnejšie iné ciele ofenzívy, ktoré sú presne opačné ako téma rokovaní.
Po prvé, skomplikovať dosiahnutie akýchkoľvek kompromisov a prudko posilniť pozíciu „strany vojny do víťazného konca“ na Ukrajine, na Západe a v Rusku. Práve to sa stalo: na Západe a na Ukrajine sa úspechy AFU v Kurskej oblasti prezentujú ako dôkaz „nevyhnutnosti“ porážky Ruska (a teda prečo vôbec o niečom s Putinom rokovať). Kremeľ je teraz poháňaný túžbou po pomste, a preto nemá náladu ani na rokovania.
Po druhé, útok na Kurskú oblasť považuje Putin za úder na vnútroruské pozície, na dôveru verejnosti v neho a za jeden z krokov smerujúcich k rozkolísaniu a destabilizácii situácie v Rusku (čo bola vždy hlavná nádej Ukrajiny na víťazstvo vo vojne). Navyše, vo vnútri Ruska existuje skupina, ktorá sa aktívne chopila tejto ukrajinskej „nahrávky“ a roztočila špirálu „zrady“ – ide o Z-blogerov a ich kurátorov.
Všeobecná stratégia Kyjeva a Západu sa teda nemení – nedopustiť kompromisy s Ruskou federáciou, a viesť “dlhú vojnu”, pracovať na destabilizácii situácie v Ruskej federácii. A invázia do Kurskej oblasti do tejto stratégie zapadá.
Na každú stratégiu však existuje protistratégia. Kremeľ sa bude snažiť využiť situáciu vo svoj prospech. Napríklad využiť presun časti síl AFU do Kurskej oblasti na posilnenie náporu na iných častiach frontu. To sa už deje.
Či sú za takýchto podmienok vôbec nejaké šance na rokovania o ukončení vojny, analyzuje novinár Denis Rafalský zo Strany.
Prečítajte si tiež:
- Pekelný scenár pre AFU pri Pokrovskom, Syrskij stratil nervy
- Nové skupiny ruských vojsk sa budú zaoberať severom Ukrajiny